Mevlana Celaleddin-i Rumi: Âlem

Mevlana Celaleddin-i Rumi: Âlem
“Yanana kadar. Yanıp yakmayana kadar.”
                                                (Mevlâna)

TRT 1’in yeni dijital platformu Tabii izleyicilerine sunulmaya başladı. Çok fazla içerikle pek çok kitleye hitap edecek olan Tabii oldukça iddialı girdi yayın hayatına. Tabii’nin en iddialı işlerinden biri de Mevlana Celaleddin-i Rumi. Hüdavendigar yani Mevlana Celaleddin Rumi, Moğol’un Erzurum kapılarına dayandığını ve tehlikenin yaklaşmakta olduğunu hissetti. Bu konuda sultanını uyarmak istedi. Hem bu tehdit hem de Hüdavendigar’ın halden hale geçmesi mana aleminde çeşitli duyuşların sanılarını çekmesi Hüdavendigar ve onun öğrencilerini epey korkuttu.
 
Ulema Hüdavendigar ve onun öngörüsü konusunda ihtilafa düştü. Hüdavendigar’ın öğrencileri ona sonsuz bir güven duyuyordu. Birçok kişi bunun sadece bir öngörü bir his olduğunu düşündü. Ömer Atabek Erzurum kalesinin çok sağlam olduğunu ve bu işgalin zor olduğunu düşünüyordu ama Hüdavendigar’ın hissetmesinde de bir keramet olduğunu biliyordu. Gelen haberciyle birlikte Hüdavendigar’ın boş bir his içinde olmadığını gördü. Moğol Erzurum kapılarına dayanmıştı. Konya’ya gelmeleri an meselesiydi.
 
Uzun süredir ekranlarda göremediğimiz oyuncu Haluk Piyes te dizinin kadrosunda. Erzurum Kalesi’nin komutanı olduğunu görüyoruz kendisinin dizide. Canla başla kalesini savundu. Asıl düşman içerdeydi ve içerden Moğol askerlerine yardım edenler yüzünden kale düştü. Kendisi de şehit edildi. Olaylar tam da bu noktada gelişmeye başladı ve Konya için asıl tehlike burada başladı. Leşkerler ve Ömer Atabek savunma için harekete geçti.
 
Hüdavendigar için madde alemindeki dert Moğollar, mana alemindeki dert ise Hüdavendigar’ın kendi keşfedeceği yol. Birisinin ensesinde olduğu konusunda uyarılıyor. Yani Moğollar konusunda. Sultan tüm ulemayı Moğollar için fikirlerini almak için toplamak istiyor. Hem de tehlike yaklaşmışken. Hüdavendigar bizzat çağrılmasına rağmen gitmek konusunda tereddüt ediyor. Toplantıda sulh yapmayı öneriyor. Diğer ulemalar da Hüdavendigar’a karşı çıkıyor.
 
Hüdavendigar’ın yıldızlar konusunda ve keşif konusunda destek aldığı ve sık sık görüşlerine başvurduğu kişi Şirazi. Şirazi dizinin en değişik ve en kaliteli karakterlerinden biri olmuş. Hüdavendigar kendi bildiklerini Şirazi’ye anlatırken Şirazi de karşılığında Hüdavendigar’a yıldız ilmini öğretiyor. Dizide neyiyle Hüdavendigar’a can ve nefes olan karakterse Meczup. Meczup kimseyle kolay kolay anlaşamazken ona sahip çıkan tabii ki Hüdavendigar oluyor. Kira Hatun, Sultan Veled, Şems-i Tebrizi dizinin diğer dikkat çeken karakterleri.
 
Hem Mevlana’nın yolcuğuna eşlik ettiğimiz hem de kendi tarihimize yöneldiğimiz bir dizi olmuş Mevlâna. Kendi mana yolcuğumuzu sorguladığımız bir dizi. Mevlana öğretileri ve sözleri, Mevlana felsefesi sevenler için merakla ve zevkle izlenilecek bir iş olmuş. Üstelik sezonun tamamının verilmesi de ayrı bir güzellik. Yaklaşık 1 saatlik bölümler halinde yayımlanması izleyiciyi çekiyor. Dizinin ilk bölümleri ve temeliyle ilgili söylemek istediklerim bu kadar. İyi seyirler. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER