Gönül Dağı: Bayramın bayram olsun!

Gönül Dağı: Bayramın bayram olsun!
Gönül Dağı’nda çok güzel bir bayram bölümü izledik. Bütün karakterlerin içindeki o bayram duygusunu ve bayramın ne ifade ettiğini iliklerimize kadar hissettik. En çok üzüldüğümüz Taner’di tabii ki. Taner Ali’yle birlikte Ali’nin ilk bayramında doğruca Dilek’in mezarına gittik. Buna şaşırdık mı? Tabii hayır. Gülsüm öğretmen ve Taner’in Dilek’i bayramda yalnız bırakmadıklarını görmek bizi çok mutlu etti. Taner en çok Ali’nin hiçbir zaman bayramda annesinin elini öpemeyecek olmasına üzülüyor. Ali’nin kocaman bir ailesi var ama annesi ne yazık ki yanında olamayacak. Tüm güzel günlerde ve tüm kötü günlerde Taner’in en çok arayacağı kişi Dilek olacak.
 
Bu bölümün en çok şaşırtan olaylarından biri de Barış’ın gelmesi oldu. Kenan’ın önceki ailesinden olan kardeşi Barış Gedelli’ye geldi. Kenan’ın deyimiyle hala ağabeylik yapmak zorunda olduğu kardeşi Barış. Barış gelir gelme Kaya ailesini yakın planda inceleme fırsatını bulmuş. Hatta kıskanmaya bile başlamış. “Yerim çoktan dolmuş. Pek sıkı fıkıydınız kardeşinle.” diyerek Kenan’a duygu durumunu hissettirdi. Kenan ailesine bu durumu sessiz sakin söyledi. Döndü’nün de aklına ilk geldiği gibi umarız Barış başa bela olmaz. Saklandığı ve kaçtığı çok belli. İnan Ulaş Torun, Barış karakteriyle Gönül Dağı dizisinde.
 
Elif ve Kenan çifti nihayet kavuşuyor. Kavuşuyorlar fakat Gedelli halkı sakinleri rahat durmuyor. Hüseyin yüzünden Kenan ve Elif’in gizlice nikah kıydığı ortaya çıktı. Durum böyle olunca Gedelli halkı bu durumla ilgili ileri geri konuşmaya başladı. Hatta Elif hakkında çirkin söylemlerde bulundular. Çiftimizle ilgili çirkin ithamlarda bulunuldu. Elif’in gönlü çok kırıldı. Düğün bile yapmak istemedi. Canla başla düğün yapmak ve Elif’i gelin etmek isteyen Kenan buna çok bozuldu ve kızdı.
 
Önce tarlaları böcek bastı, Gönül Dağı’ndan tekrar kayalar düşmeye başladı derken şimdi de elektrik kesildi. Kasabanın üzerinde bir bela ve uğursuzluk olduğunu düşünen kasaba halkı Ciritçi Abdullah’a geldi.    Abdullah dede kırılan kalplerden dolayı olabileceğini söyleyince kasabanın aklı başına geldi. Selma öğretmene atılan iftiralar, amcaoğullarıyla dalga geçmeleri, Elif’e atılan iftiralar bu belaların sebebiydi. Özürler dilendi ve Elif düğüne ikna edildi. Elif’e çok güzel bir kına yapıldı. Elektrik olmadığı için gaz lambalarıyla yapıldı kına ve çok güzel de oldu. Elif’in çocukken söylediği O Yar Gelir türküsüyle kına taçlandı.
 
Kasabaya bayram geldi gelmesine de ruhlara bayram gelmedi Gedelli’de. Bayram namazı sırasında tartışan ve bayramlaşmayan Gedelli hayra alamet değildi. Küslüklerin en can acıtanı da Muammer ve Hüseyin arasındaydı. Muammer Hüseyin’e davetiye bile vermedi. Hüseyin kendini oldukça işe yaramayan, insanların başına bela olan, gereksiz bir kişi gibi hissetmeye başladı ve yalnızlaştı. Bayram sabahı bir şekilde bayramlaşıldı ama Hüseyin kendini çok kötü hissetti. Biz de üzüldük. Bu kadar güldüğümüz bir adamın yalnız kalması üzdü. Günşıl geri dönse ve Hüseyin eski eğlenceli hallerine dönse ne güzel olur. Başka bir oyuncu bile Günşıl olarak gelebilir. Bence diziye renk gelir.
 
Selma öğretmen bayramın gelmesiyle birlikte babasını da yanında görmek istedi. Divane ısrarla kasabaya gelmedi. Selma içindeki Taner duygusunu bastırmaya çalışırken bayramda babasının olmaması onu üzdü. Bu durumu çözen Fazıl oldu. Fazıl gitti Divane’yi aldı getirdi. Selma bayramda babasının elini öptü ve çok sevindi.  Dünyalık hiçbir şeye bağlanmak istemeyen Divane’ye kasaba ve kızının sıcacık evi garip geldi. Hem üstündeki kıyafetleri hem evi hem de kendini uzun uzun inceledi. Adem Amca’yı kasabada görmek herkesi hem şaşırttı hem mutlu etti. Özellikle elini öptürünce kızına  “Bayramın bayram olsun kızım.” demesi çok güzeldi.
 
Münir Başkan bayram sabahı kızını ve Ramazan’ı beklerken Seyfettin ve Şennur’u görünce içi buruk oldu. Ramazan, Münir Başkan’ın kendisi hakkında yalan söylediğini hatta iftira attığını öğrendiği için bayramlaşmaya gitmek istemedi. Ramazan bu sefer Münir Başkan’ı zor affedecek gibi duruyor. Asuman bile çok utandı ve babasının yaptığına çok kızdı.
 
Bölümün bir başka güzelliği de bana göre Musa Dayı’nın huzurevinden arkadaşı Azize Hanım’ı Kaya ailesinin yanına bayram ziyareti için getirmesiydi. Hüzünlü ve tek başına olan Azize Hanım bir aile sofrasında mutlu oldu. Hatta Azize ve Musa arasındaki arkadaşlık ve samimiyet herkesin dikkatini çekti. Veysel’in hınzır hınzır gülmesi bizi de güldürdü. Eğer Azize ve Musa arasındaki ilişki daha duygusal ve daha ciddi bir boyut kazanırsa Cemile ne tepki verecek? Merakla bekliyoruz. Umarım babasının mutluluğuyla mutlu olur ve Dişçi Musa’nın mutluluğu kursağında kalmaz.
 
Eskiden daha yüksek reyting alan dizinin şu an reytinglerinin 2 -3 puan düştüğünü görüyoruz. Bunun sebebinin dizinin kitlesinin daha hareketli ve eğlenceli bölümler izlemek istemesi olduğunu düşünüyorum. İlk bölümlere ve kıdemli karakterlere ne kadar çok odaklanılırsa o kadar yüksek reyting alır diye düşünüyorum. Kimine göre Selma’nın varlığı ve çok sahnesinin olması reyting düşürürken kimine göre de aksine hala Selma ve Taner çiftinin resmiyete kavuşmaması reytingi düşürüyor. Haftaya görüşmek üzere. Bayramını bayram olsun.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER