Gönül Dağı: Altın kafes

Gönül Dağı: Altın kafes
Bülbülü altın kafese de koysan evini ister. İnsan varlığını eviyle eş tutar. Evsiz kalınca yurtsuz kalmış gibi oluruz. En büyük imtihanlarımız evimiz ve ailemizle ilgili olur. Bu hafta da imtihan ve tercih sırası Asuman’daydı. Asuman her zaman olduğu gibi babası ve kocası arasında kaldı. Çıkmazda kalan Asuman ve Ramazan hayatlarında önemli bir eşikte. Ya tamam ya devam. Münir yine kızının ve damadının hayatını değiştirmek için uğraşıyor. Bunun iyi yönde olup olmadığı tartışılır. Yanan yine Ramazan ve Asuman olacak. İnanılmaz bir aşk masalı imkansızı mümkün kılmışken, Keloğlan padişahın kızını almışken bu masal mutsuz sonla mı bitecek? İlk defa bir masalın mutsuz sonla biteceğine mi şahit olacağız? Bu aşka olan inancımızı kaybettik mi peki? Sanmam…

Bozkırın ortasına küller savruldu. Bu aşkın külü savruldu. Ruhlar yıprandı. Büyük yeminler ve sözler verildi. Farklılıklar bu aşkta yine sorun oldu. Ramazan ve Asuman aşkları için her türlü engeli aştı ama bu sefer her iki taraf ta birbirlerine olan inançlarını kaybetti. Münir Başkan ilk defa yalanlarla ikilinin arasına girdi. Asuman babasıyla tartıştığını duyduğu Ramazan’a çok kızdı. Bununla da kalmadı. Eşyalarını toplayıp babasının evine gitti. Taner ve Veysel, Ramazan’ın mahvolmuş haline üzüldükleri için Abdullah dedeyi devreye soktular. Ciritçi Abdullah; Hüseyin, Muammer, Veysel, Taner ve Ramazan’ı alıp Münir’in evine gitti. Asuman ve Ramazan’ın arasını bulmaya çalıştılar. İşler tersine gitti. Yüzleşen Kaya ve Korkmaz ailesinin arası iyice açıldı ve kavga ettiler. Ramazan Asuman’a evine dönmesi için 1 gün süre verdi.

Gerçeğini öğrenen karakterlerden biri de Selma’ydı. Selma sordu soruşturdu ve Divane’nin babası olduğunu öğrendi. Haliyle annesinin ve babasının kim olduğunu, biyolojik kimliğini öğrenmiş oldu. Güneşin tutulduğu vakit gözündeki yaşla babasıyla yüzleşti Selma. Annesinin ördürdüğü bebek hırkasını buldu ve babasının yanına gitti. Babasına sarıldı ve onu bırakmayacağını sordu. Bu arada Taner de Selma öğretmeni yalnız bırakmadı ve onunla dertleşti. Şimdilik çok güzel bir arkadaşlık oluştuğunu söyleyebilirim. Taner’in yanında Selma gibi kaliteli insanlar görmek güzel.

Cemile ve Veysel Dişçi Musa’dan aldıkları haberle sarsıldılar. Alzheimer teşhisi konulan babasına kıyamayan Cemile onun için her şeyi yapmaya çalıştı. Bu konuda en büyük destekçisi de tabii ki Veysel oldu. Hasta muamelesi görmek Musa Dayı’nın hoşuna gitmese her şey onun iyiliği içindi. İşini bir yana koyup Cemile’sini asla bırakmayan Veysel Cemile’nin içi rahat etsin diye her şeyi yapmaya hazır. Bu konuda da onların yardımına koşan Taner oldu. Taner kendi yaptığı bir çip sayesinde Dişçi Musa’nın nereye gittiğini takip edebilir hale geldi. Buna en çok Cemile sevindi.

Selma öğretmenle ilgili kasabada dedikodular bitmek bilmedi. Yasemin asla elinden geleni ardına koymadı. Hem böyle bir iftiraya maruz kalıp hem de hayatının gerçeğiyle yüzleşen Selma her şeye rağmen gitmekten vazgeçti. Babasını yani Divane’yi evine götürmek isteyen Selma onu yalnız bırakmamaya çalıştı. Babasına yemek götürdü. Ona kocaman sarıldı ve hikayesini anlattı. Divane kızına kıyamasa da karısını bırakmayacağını söyleyerek teklifi reddetti. Selma ters tepmesinden korktuğu için ısrar etmekte tereddüt etti. “Belki de onun için böylesi daha iyidir.”  diyerek babasını yuvasında bıraktı. Nerede olurlarsa olsunlar, aralarında ne kadar mesafe olursa olsun artık birbirlerini bırakacaklarını düşünmüyorum. Selma artık daha güçlü çünkü babası var. Babası yanında. Onun için de babasını bırakıp gitmekten vazgeçti. Her türlü dedikoduyu, Taner’le adının çıkmasını göze alarak Gedelli’de kalmaya karar verdi. Ne olursa olsun babasını bırakamazdı.

Şennur her zamanki gibi bu hafta da işinin başındaydı. Yasemin’in tesadüfen okulun bahçesindeki Selma öğretmeni izlediğini gören Şennur kasabada dedikoduyu, yalan haberleri Yasemin’in çıkardığını anladı. İşin içinde Yasemin’in olduğunu öğrenen Şennur hiç durur mu? Tabii ki hayır. Hemen gazeteye haberi yazdı. Selma ve Taner’e iftira atanın Yasemin’in olduğunu ve başka her türlü yalanı ifşa etti. Yasemin haliyle deliye döndü. Selma ve Taner aklandı. Herkes onlardan özür dilemeye başladı. Yasemin Şennur’a karşı bilenecektir. Umarım bir şey yapmaz.

Selma ve Taner’e bulaşmakla yetinmeyen Yasemin Ali’yi de kaçırdı. Yasemin’in böyle bir şey yapacağını tahmin eden Taner, Dişçi Musa için hazırladığı çipten oğluna da takmıştı. Bu çip sayesinde oğlunu bulan Taner Yasemin’e adeta kükredi. Yasemin’in akıl sağlığından şüphe ediyoruz. Selma böcek dadanan tarlalar için bulduğu mantar fikrini Taner’e anlatmak için ağıla gitti. Tam bu sırada Ali’nin kaçırıldığını öğrenen Taner ve Selma hemen harekete geçti. Çip sayesinde Ali bulundu.

Gedelli’ye ramazan geldi. Ramazan alıverişi bile yapıldı. Dualar edilmeye, iftarlar yapılmaya başlandı. Her sene olduğu gibi ilk sahur Ciritçi Abdullah’ın evinde, ilk iftar Kaya ailesinin evinde yapılacak. Bu sene Ciritçi dedenin sahurunda küçücük bir misafir vardı. Ali de oradaydı. Teravihte ise bu sene yeni bir yüz vardı. O da Selma. Selma Gedelli’de oranın bir parçası oldu.

Asuman babasının da telkiniyle İstanbul’a gitmeye karar verdi. Üstelik hamileyken. Hamile olduğunu öğrenen Asuman ne yapacağını şaşırdı. Bir yanda daha da kötüye gitmeye meyilli olan evliliği bir yanda bebeği. Ramazan Asuman’ın rahatsızlandığı haberini alınca hemen hastaneye koştu. Münir anında Ramazan’ı kovdu. Asuman’ın onu görmek istemediğini söyledi. Çok kötü şeyler söyleyip onu gönderdi. Asuman’a da aynısını yaptı. Ramazan’ın onu görmek istemediğini söyledi. Durum böyle olunca net bir şekilde gitme kararı aldı Asuman. Ramazan Asuman’ın kapısına dayandı. Münir Başkan’la yine tartışmaya başladılar. Kapının önündeki tartışma seslerini duyan Asuman çıktı bağırdı ve ikisini de istemediğini söyledi. Asuman gitmek için tam yola çıkmışken arkasından Ramazan’ın geldiğini gördü. Ramazan yine bırakmadı Asuman’ı. Asuman hamile olduğunu söyleyiverdi ve çiftimiz barıştı.

Asuman ve Ramazan’ın barışacağından zaten tahmin ediyorduk. Giden ve pes eden yine Asuman oldu. Daha önce Ramazan’ı Asya’ya bırakan, benzin istasyonunda onunla evlenmeyeceğini söyleyen, babasına söz geçiremeyen Asuman yine gidecekti. Aynı sorunların ve sosyal farklılık probleminin niye tekrar gündeme geldiğini anlamış değilim. Bunları aşmış olan çiftimiz yeminler etmişti. O yeminler bozulacak mıydı? Küller bozkıra savrulacak mıydı?

Rıfat’ın annesi Mihriban’a torun istediğini söyledi. Rıfat’ın çok tatlı bir çocuk olduğunu tahmin edebiliyoruz. Mihriban da çok güzel. İkisinin çocuğu çok güzel olacaktır gerçekten. Artık Kellerin Rıfat’ın baba olma zamanı geldi. Mihriban ve Rıfat’ın ailesi büyümeli artık. Rıfat kahvesini Gedelli Spor Derneği haline getirdi. Artık gelirin yarısı Gedelli Spor’a gidecek. Üye olmadan kimse alınmayacak ve üyelerden aidat alınacak. Rıfat kulübün teknik direktör sorununa da çözüm buldu. Muammer Gedelli Spor’un teknik direktörü oldu. Helal olsun be Rıfat! Koca yürekli Rıfat her daim Sefer Reis’in yanında. Sefer bir tanecik ailesiyle yalnız bırakılmadığını hissetti bir kez daha.

Selami cephesindeyse işler biraz hareketli. Albüm çıkarmaya karar veren Selami yapımcı tavsiyesiyle oğlu Garip’le çıkaracak bu albümü. Televizyona çıkan Garip, Selami ve Keriman için çok güzel şeyler söyledi. Herkes bir yandan Garip’e tavsiye vermeye çalışırken Garip kendi kalbinin sesini ve herkesi çok duygulandırdı.

Fragmanda gördüğümüz kadarıyla Asuman 3 aylık olana kadar hamile olduğunu kimseye söylemek istemeyecek. Ramazan buna ne kadar uyar bilmiyoruz. Büyük bir heyecanla herkese söyleyeceğini düşünüyorum. Hatta Hüseyin bile dede olacağının sevinciyle tüm Gedelli’ye bunu yayabilir. Tarlaya dadanan böceklere çare olacak mantarı aramak tüm kasabaya düşecek. Herkes ayrı bir yerde bu mantarı arayacak. Gönül Dağı’na gider Taner ve Selma, Taner’in düşme tehlikesiyle büyük bir olay atlatacak. Cemile’nin hamile olduğu haberi gelecek. Ramazan huzuru ve ramazan coşkusu tüm Gedelli’ye yayılacak. Haftaya görüşmek üzere. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER