Al Sancak: Vatan evladı

Al Sancak: Vatan evladı
TRT1’in yeni iddialı dizisi Al Sancak geçtiğimiz günlerde görücüye çıktı. Bozdağ Film’e ait olan diziyi Can Emre yönetiyor. Dizinin başrollerini Gülsim Ali İlhan ve Uğur Güneş paylaşıyor. İstihbarattan Pençe Timi için yeni görev gelmesiyle başlıyor dizi. Terör örgütleri doğal kaynaklarımızı kullanarak bizi itibarsızlaştırmaya çalışırken onları durdurmaya çalışmak Ali Yüzbaşı ve ekibine düşüyor. Bu arada terör örgütlerine silah ve mühimmat desteği sağlayan bir örgütün çok önemli bir kolu olan Nadia ile tanışan Ali operasyonu yürütmeye başlıyor.

Beyaz Melek isimli şüpheli bir şahıstan çok önemli bir istihbarat gelir. Terör örgütlerine silah ve mühimmat desteği sağlayan bir şebeke yurt dışında bir adada terör örgütünün çok önemli bir elebaşıyla buluşacaktır. Gelen ihbar üzerine Pençe Timi harekete geçer. Karadan, denizden ve havadan çeşitli operasyonlarla bu buluşmaya müdahale edilir. Çıkan çatışma öncesi Nadia bu örgütleriyle şebekesi adına konuşur ve daha çok iş yapacaklarını, çok para kazanacaklarını belirtir. Pençe Timi ve Türk ordusu müdahale edince büyük bir çatışma çıkar. Nadia ve Yüzbaşı Ali bu çatışma sırasında yüz yüze gelir ve bir mücadele başlar. Nadia kaçmayı başarır ve kendini bir kulübeye atar. Daha sonra bu kulübede bir yangın çıkar. Şebekesi dahil herkes Nadia’nın öldüğünü düşünür.

Silah alışverişi sonrası alınan kripto paranın Nadia’yla birlikte gizemli bir şekilde kaybolması şebekesini şüphelendirir. Bunun üzerine harekete geçerler. Şebekesi onu ararken Nadia ilginç bir şekilde Yüzbaşı Ali’nin evine sızar. Bu arada belgeler için Türk ordusu ve Pençe Timi Beyaz Melek’in peşindedir. Nadia Yüzbaşı Ali’yle yüzleştikten sonra ona şehit arkadaşı Atilla'nın katilini vaat eder. Nadia’yı kısa bir sorguya çeken ve onu kelepçeleyen Ali durumu anlar. Nadia’nın dediğine göre ihbarı yapan Beyaz Melek kendisidir. İş birliği yapmak istemektedir. Hatta bunun için Ali’yi tehdit eder. Örgüt içi hesaplaşma ve dengeler, intikam ve çeşitli sebeplerden dolayı Nadia içinde bulunduğu şebekeyi çökertmek istemiştir. Ali yine de Nadia’ya güvenmemektedir ama Nadia’nın her ihbarı gerçek çıkmaktadır. Ali Nadia’yı kelepçeleyerek onu elinde tutmaya çalışır.

Son öğrenilen ihbara göre Türk Akımı Boru Hattı teröristlerce kimyasal bir başlığı bulunan füzeyle itibarsızlaştırılacak ve yok edilecektir. Ali bunu öğrendiğinde Nadia’ya karşı biraz daha şüpheyle yaklaşır çünkü bu da doğru çıkmıştır. Yüzbaşı Ali bu haber sonrası eve dönerken Nadia kelepçesinden baş parmağını kırarak kurtulmuştur. Ali’nin ailesine yakalanmamayı da başarmıştır. Nadia Ali’ye füzeyi bularak imha etmek için yardım edecektir. Pençe Timi ekibinden olan Süleyman Novak’ı yakalamak için yapılan operasyonda bacağından ağır yaralanır. Novak Atilla’nın katiline gitmek için sağ olarak ele geçirilmelidir. Yeni nişanlanan Süleyman operasyonda bacağını kaybeder. Bu arada kimyasal başlığı ele geçiren Nadia ve Ali büyük bir patlamayı önler.

En son Gönül Dağı’nda izlediğimiz oyuncu Gülsim Ali İlhan, Dilek karakterinden oldukça farklı bir karakterle karşımıza çıktı. Açıkçası Gülsim Ali İlhan’ı bu kadar farklı ve ön planda olan bir rolde izlemek beni mutlu etti. Gönül Dağı’nın prensesi ve öğretmen kızıyken birden dişli bir silah tacirine dönüşen Gülsim Ali İlhan oldukça dikkat çekti. Ön planda olmak dikkat çeken sahnelerde oynamak kendisine yakışmış ve yaramış. Al Sancak 1. bölümdeki dövüş sahnesi ve 2. bölümdeki kelepçeden kurtulma sahnesi başta olmak üzere iz bırakan sahneler çekmiş.

Ali ve Nadia’nın daha çok beraber çalışacağı öngörülüyor. Nadia’nın rüyasından geçmişinde yaralı bir çocukluğu olduğunu anlıyoruz. Nadia karakterinin tam olarak anlaşılması için geçmişine de değinmek gerek. Sosyal medyadaki tahminler Nadia’nın başından beri bir Türk ajanı olduğu yönünde. Bana kalırsa da Pençe Timi ve Nadia daha çok iş yapacak. Uğur Güneş ve Gülsim Ali İlhan güzel bir ikili olmuş. Al Sancak dizisi Teşkilat esintisinde olsa da, benzerleri yapılmış olsa da izlenilesi bir proje olmuş. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER