Gönül Dağı: Zor vazgeçişler

Gönül Dağı: Zor vazgeçişler
Severek ayrılmak çok zor. Severken vazgeçmek daha da zor. İnsan kendisine bir şey olunca değil de sevdiğine bir şey olunca içi yanar en çok. Bu sınav hep çok sevenlerin başına gelir. Sevmek bunu gerektirir çünkü. Hep bir savunma hali, hep bir koruma hali. Taner de bu sınavı en kazık yerinden verecek olanlardan. Sırf annesi üzülmesin diye sevmediği bir kadınla evlenmek zorunda kaldı. Yasemin’e “Evet.” dedi. Bu sınavı en derin yerden verenlerden biri de Fezai’ydi bu hafta. Fezai’nin hikayesini dinledik.

‘Evet’ demek hiç bu kadar zor olmamıştı Taner için belki de. Kalbinin yarısını koyduğu toprağa kalbinin diğer yarısı gönlü rahat girebilsin diye evlenmeyi kabul etmek zorunda kaldı. Taner annesinin içi rahat olsun diye Yasemin’le evlenmeyi kabul etti. Aileler tanıştı, eller öpüldü. Planlar yapılmaya başlandı. Öyle düğüne falan gerek yoktu. Bir nikah yeterdi. Ev de zaten yeter de artardı yeni gelin kızımıza. Taner’in kalbi kabul etmese de bu yola girmek zorundaydı annesi için.

Cemile her zaman iç sesi kuvvetli, sesi gür çıkan bir kadın oldu. Bu bölümde de sağduyunun sesi oldu. Kaya ailesi içinde “Biz bir şey yapıyoruz ama doğru mu? Dilek ne olacak?” diye düşünen tek karakter olabilir. Taner’i anlayan tek insan belki de. Cemile’nin gözü Yasemin’i pek tutmadı. Hep Dilek’le yakıştırdığı ve bir düşündüğü için kuruntu yaptığını düşündü Cemile ama öyle değildi. Bölümün devamında bunu gördük. Cemile gerçekten hata yaptıklarını fark eden ilk kişi oldu.

Kenan, Dilek’in ameliyatından sonra Halime’nin de ameliyatına girince yine kendini sorgulamaya başladı. Korktu. Onu sakinleştiren her zamanki gibi Elif kızımız oldu. Beraber yemek yemeye çıktılar. Beraber geçirdikleri o sakin ve huzurlu akşam çok güzeldi. Üstelik o sahnede Engin Arslan sazından ‘Harman Yeri Sürseler’  dinlemek daha da güzeldi. Elif ve Kenan için yeni ve hareketli bir hikâye başlayacaktır diye düşünüyorum. Umarım araya üçüncü şahıslar girmez ama onlar evlenene kadar bir kez daha sınavdan geçeceklerdir.

Sefer, Şirin’in babasının Erkan’ı tartaklamasına dayanamadı ve Şirin’in babasını dövdü. Erkan Şirin’in yüzüne bakamayacağını düşündüğü için Sefer’e çok kızdı. Erkan çok güzel bir kolye aldı ve Şirin’in yanına gitti ama hayal kırıklığı yaşadı. Taner dayısının kaderini yaşadı. Bozkırın gitmeleri meşhurdur. Şirin ve ailesi de olanlara dayanamadıkları için kasabadan gittiler. Erkan disiplin cezasından Selma öğretmen sayesinde kurtuldu ama Şirin’i kaybetti.

Selma öğretmen yine öğrencilerine yardım etmenin peşine düştü. Güzel öğretmenimiz bursluluk sınavına yollar kapandığı için gelemeyen öğrencilerinin derdine düştü. Durumu çözmek için çekici ayarlamaya çalıştı. Tesadüfe bakın ki bu çekici Taner ve Veysel’di. Taner ve Veysel kapanan yoldan dolayı sınava gelemeyen öğrencileri alıp sınava getirdiler. Bu arada da bir yurt gerektiğini öğrenen Taner, Dilek’le gittikleri eski okullarını yurda dönüştürmek istedi. Bu sayede Taner, Selma öğretmene Dilek’le olan hikayesini anlatmış oldu.

Ramazan ve Asuman hala birbirlerine kırgınlar. Ramazan, Asuman ve Münir başkanın kendisinden utandığını düşündü. Bu da ikilinin aralarına kara kedi soktu. En kısa zamanda toparlarlar diye düşünüyorum. Tek ihtiyaçları olan şey sakince konuşmak ve birbirlerini anlamak. İkisi de çok üzgün. Önümüzdeki 1-2 bölüm içinde barışacaklardır. Onca zorluğu aşan bu aşkın önünde bu tarz şeyler durmamalı. Yaşamlarındaki farklılıklardan dolayı böyle sorunlar olacağı belliydi ama aşkları bu tartışmaların önüne geçecektir.

Bu bölümün yaralılarından biri Fezai’ydi. Fezai’nin 17.750 liralık masrafının hikmeti ortaya çıktı. Fezai meğer âşık olduğu ama söyleyemediği kadının oğlunun tedavisi için o parayı bulmaya çalışıyormuş. Bizim deli dolu, serseri Fezai meğer bir yardım meleğiymiş. Her şey de aşkı içinmiş. Kesin tedavi için 400.000 liraya ihtiyaç olduğunu öğrenen Fezai yerinde duramadı. Bu tedavi için Selami ve Ramazan’ı yanına alıp Afyon’a babasına para istemeye gitti. Maalesef ki o parayı babasından alamadı. Ne anne sevgisi ne baba sevgisi görememiş olan Fezai’nin hikayesine üzüldük. Anne ve babadan yana yüzü gülmeyen Fezai’nin sevdiği kadından yana da yüzü gülmedi. Sevdiği kadının bir başkasıyla görüştüğünü ve artık yardıma ihtiyacının kalmadığını öğrendi. Platonik olarak sevdiği kadının bir başkasını sevdiğini öğrenen Fezai yıkıldı.

Bölümün en beklenmedik sahnesi Yasemin’in Dilek ve Taner’in odasına girip Dilek’in fotoğrafının olduğu çerçeveyi yere atmasıydı. Kıskançlık rüzgarları daha şimdiden esmeye başladı. Yeni bölümün tanıtımında da “Öyle düğüne falan gerek yok.” diyen Yasemin’in Taner’le evlenmek için inat ve kıskançlıkla nişan ve düğün istediğini gördük. Yasemin’in bu kıskanç hallerinden çok iş çıkacak gibi duruyor. Yani Cemile güvenmemekte haklı çıktı. Yasemin’in bu halini görenler haliyle Selma’ya razı oldular. “Taner evlenecekse Selma olsun bari.” diye düşünen seyirciler çoğunlukta. 

Haftaya görüşmek üzere. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER