Barbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı - Denizlerin Hakimi

Barbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı - Denizlerin Hakimi
Barbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı tüm ihtişamıyla yayın hayatına başladı. Ulaş Tuna Astepe ve Engin Altan Düzyatan’la yapılan Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı’ndan sonra Tolgahan Sayışman’la Barbaroslar Sultanın Fermanı görücüye çıktı. TRT1’in yeni gözdesi cuma günlerinin yeni rakibi göz korkuttu. Es Film’in yapımcılığındaki diziyi Zülküf Yücel yazıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda da Tolgahan Sayışman ile birlikte Başak Daşman, Ufuk Özkan, Timur Acar, Bahadır Yenişehirlioğlu, Arif Pişkin, Melisa Döngel ve Halil İbrahim Kurum gibi usta oyuncular yer alıyor.
 
Dizi Hayreddin’in Oliva’da İspanyol gemisinden Müslüman esirleri kurtarmasıyla başlıyor. Büyük bir risk alan Barbaros Hayreddin tek başına tüm esirleri kurtarır. Durum böyle olunca Hayreddin yeni düşmanlar edinmiş olur. Oliva valisinin kızı da esir alınınca Şarlken Kutsal Roma İmparatorluğu tacını istediği için Barbaros’un peşine düşer. Papa Barbaros’u kim yakalarsa tacı onun alacağını söyler. Kral Şarlken ve Kral François taç için yarışa girer.
 
Kanuni Sultan Süleyman Roma’nın fethi için Frenklilerin içine casus sokmak gerektiğini düşünür. Bunun için bir istihbarat teşkilatı kurulması gerekmektedir. Sultan Süleyman bu iş için Barbaros Hayreddin’i görevlendirir. Teşkilatı, ekibi o kuracaktır. Barbaros Hayreddin Aydın Reis ve Salih Reis’le harekete geçer. Yanında yeğenleri ve çocukları da vardır. Barbaros Hayreddin tüm ailesiyle İstanbul’a payitahta gelir. Barbaros’un tek isteği oğlunun sancak beyi olmasıdır. Bu hareketlilik içinde bir de esir prenses Valeria’yla uğraşmaktadırlar.
 
Kral Şarlken Barbaros Hayreddin’i yakalamak için Andrea Dorya’yı düşünür. Fransua’yla anlaşamayan Andrea Dorya Hayreddin’le baş edecek tek kişidir. Eşinin yardımıyla da fikir üreten Kral Şarlken’e para lazımdır. Andrea Dorya’yla anlaşma başka türlü sağlanamayacaktır. Bu para tek bir yerden talep edilebiliyordur. Kral Şarlken’e para verecek tek kişi Mia de Luna’dır fakat bir problem vardır. Kral Şarlken zamanında Mia de Luna’nın kocasını öldürdüğü için Venedik’in en zengin kadını olan Mia de Luna İspanyol olanlara para vermiyordur. Bunun için bir oyun çevirmek ve yalan söylemek zorunda kalırlar.
 
Payitahtta ise durumlar vahimdir. Kaptan-ı derya Kemankeş Ahmet Paşa Sultan Süleyman’ın Hayreddin’ hattı-ı hümayun gönderdiğini öğrenir. Sultan Süleyman’ın kimseye boş yere hatt-ı hümayun göndermeyeceğini bilen Kemankeş Ahmet Paşa Hayreddin’in yeni kaptan-ı derya olacağından şüphelenir. Annesinin de dolduruşuna gelen Kemankeş sultana daha yakın olmak için vezirlerden birinin kızıyla evlenmeye karar verir. Casus kaptanlarından Hayreddin hakkında bilgi alan Kemankeş artık yerinde rahat duramayacaktır.
 
Barbaros Hayreddin casusluk teşkilatının kurulması için Mia de Luna’dan yardım ister aynı zamanda kandırıldığını da anlatır. Mia de Luna kandırılmayı sindiremez. Aynı anda hem Kral Şarlken hem Hayreddin Mia de Luna’dan yardım istemiş olur. İstihbarat teşkilatı için ilk ulaşılması gereken kişi Cigalazade Osman’dır.  Bu arada Mia de Luna adına çalışan taverna çalışanı Marcella, Hristiyan numarası yapan Cigalazade Osman ve Müslümanlardan içki içmedikleri için şüphelenmektedir. Bu durumu da Mia de Luna’ya anlatır. Bölüm Andrea Dorya ve Hayreddin’in yüz yüze gelmesiyle biter. Büyük bir mücadele başlamaktadır. Hayreddin hem payitahtta hem denide büyük savaşların içinde kendini bulacaktır. En büyük düşmanı da Andrea Dorya olacaktır.
 
Genel değerlendirme yapmak gerekirse herkesin önce düşündüğü Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı’dır. İkincisi yapılan her şey gibi karşılaştırmalar başlamıştır. Komedide izlemeye alışık olduğumuz Ufuk Özkan, Timur Acar, Halil İbrahim Kurum gibi oyuncuların bu dizide büyük bir performans sergilediğini söylemek gerekir. Oyunculuklarının farklı yüzlerini gördüğümüzü söylemeliyiz. Efektler geliştirilmeli fakat kısa sürede hazırlanan 120 dakikalık bir iş olduğunu düşünürsek durum çok ta fena değil. Sosyal medya ısrarla Ulaş Tuna Astepe’yi görmek istese de Tolgahan Sayışman’a da gözümüzün alışacağını düşünüyorum. Onun dışında dizinin yayın gününün cuma olması büyük bir tehlike çünkü kitlesi oturmuş bir Yalı Çapkını var. Çok büyük bir bütçe ve prodüksiyona sahip olan Barbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı’na başarılar dileriz.  
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER