Balkan Ninnisi: Her sevda bir veda

Balkan Ninnisi: Her sevda bir veda
Ayrılık sevdaya dahil
Çünkü ayrılanlar hala sevgili”
 
Her sevda bir vedadır aynı zamanda. Her sevda bir acı ve ayrılık getirir zamanla. Kimi zaman ölüm, kimi zaman daha fani duygular. Severek ayrılanlara yapılan şarkılar hep en çok akılda kalanlardır çünkü en acı duygudur sevdiğinden göz göre göre vazgeçmek. Onun iyiliği için olsa bile. Süleyman bu acıyı en dibine kadar hissettirdi bize. Senelerdir Makedon tarafına geçmeyen Süleyman ormanda kaybolunca kendini birden geçmişinde buldu. Hem geçmişinde hem sevdasında.
 
Konaktan kovulan Arif, Süleyman ve Daniel gece konaklamak için bir çözüm yolu bulmak zorunda kaldılar. Emniyet güçleri haliyle ne köftecide ne de ormanda çadırda kalmalarına izin vermedi. Durum böyle olunca işler iyiden iyiye çıkmaza girdi. Havanın karanlığı bir yandan, açlık susuzluk bir yandan hepsini çaresizliğe itti. Onları en çok yakan da aile özlemi oldu. İstemeden işlenen küçük suçlar, hasret ve çaresizlik… Bizim bitirim üçlüyü aramaya çıkan Jovanka ve Ertan hava kararınca kendileri de kaybolmamak için kulübenin birine sığındılar. Konağın kadınları Ertan’dan haberleri alınca rahatladılar. Jovanka’nın yalnız olmasındansa Ertan’ın yanında olmasını tercih ettiler. Karış karış ormanı gezen Süleyman, Arif ve Daniel müzik sesi duyunca bir düğün olduğunu anladılar. Düğün demek yemek demek. Düğün demek kurtuluş demek onlar için. Her şey düşündükleri kadar güzel olmadı. Düğün onların kurtuluşu olmadı. Başları belaya girmesin diye Makedon numarası yapan Süleyman “Solomon” Arif te “Petro” oldu. Başka türlü hayatta kalma şansları yoktu elleri silahlı ve belalı insanların yanında.
 
Düğünden ve tehlikeli insanlardan kaçmaya çalışan Arif ve Süleyman düğünle ilgili acı bir durumdan haberdar oldular. Düğünün gelini zorla kaçırılan ve kendisinden yaş olarak büyük olan bir adamla evlendirilmeye çalışılan bir kızcağızdı. Süleyman bundan dolayı orada o düğünde kalmayı kendisi için bir sorumluluk kabul etti. O köy aynı zamanda Süleyman’ın eski aşkı Nina’nın köyüydü. O köyde hatta düğün evinin etrafında dolaştıkça eski anıları, büyük aşkı canlandı Süleyman’ın gözünde. Kaçmaya çalışırken aniden anlamıştı nerede olduğunu. O kadar durgunlaştı o kadar suskunlaştı ki ondaki garipliği Arif bile fark etti. Süleyman tabi nerede olduklarını ve neden durgunlaştığını, gelini kurtarmak için neden bu kadar uğraştığını söylemedi. Zamanında Süleyman Nina’yı da böyle bir düğünden kaçırmıştı. Büyük aşkını istemediği bir evlilikten kurtarmıştı.
 
Balkan Ninnisi 9. bölüm boyunca iki ailenin daha önceden tanıştığını hissettik. Hatta dizinin ilk bölümünden beri pek çok kişi ailelerin bir bağlantısı olduğunu düşünmüştü. Köfteci dükkanında sohbet eden daha doğrusu dertleşen Neriman ve Elena’nın konuşmalarından bunun doğruluk payını öğrendik. Meğer Süleyman’ın büyük aşkı Nina Elena’nın ablasıymış. Elena’nın Süleyman ve ailesine karşı başta neden bu kadar sert yaklaştığını böylece öğrenmiş olduk. Belli ki iki aile arasında aile büyükleri sebebiyle ve Süleyman Nina aşkı sebebiyle bir düşmanlık oluşmuş. Yaşanan acı olay bir kayıp olabilir. Bir aile büyüğünün kaybı. Sonuçta Süleyman ve Neriman’ın annesiyle Elena’nın anne babası hakkında çok bir bilgimiz yok. 35 senedir saklanan büyük sır zamanında Süleyman’ın bir Makedon’a âşık olması ve ondan doğan bir can kaybı olabilir. Bölümden anladığımız kadarıyla Elena ve Nina’nın arası açık. Jovanka annesine rağmen teyzesiyle görüşüyor. Bu sırrı da hala öfkeli olduğu Ertan biliyor sadece. Bölümün en tatlı sahnesi Neriman’ın ağabeyi Süleyman’ın gençliğini Elena’nın da ablası Nina’nın gençliği anlattıklarını sahneydi. Nina’yı etkileyen Süleyman’ın kavgasız gürültüsüz sevgisi, Süleyman’ı etkileyen de Nina’nın gösterişsiz güzelliği. Geçmişten daha çok güzel hikayeler çıkacak belli ki. Özellikle Zübeyir dededen ve Elena’dan.
 
Halaların en tatlısı Güldaniye halanın Ayşen ve Şefo’nun arasını yapmaya çalışması çok eğlenceli gidiyor. Ayşen kendisinin adına şarkı olmadığını söyleyince Şefo Ayşen’e ve onun adına çok güzel bir şarkı söyledi. Şefo’yu ve evliliği düşünmediğini söyleyen Ayşen’in bu gizliden gizliye çok hoşuna gitti ve belli ki etkilendi. Ayrıca Zafer ve Şefo’nun karşılaşması, Zafer’in ağabey sahiplenişi hoşumuza gitti. Ayşen’in ağabeyi Zafer’le görüşmesi de Şefo ve Ayşen’in sırrı oldu. Dizimize yeni bir karakter katıldı. İrfan. Köfteci dükkanından Süleyman’ın komşusunun oğlu. Onunda geçmişten gelen bir Gülbahar aşkı olduğu ortada. Umarım Gülbahar kendisini gerçekten sevecek olan İrfan’ı güzellikle karşılar ve hayal kırıklığı yaşayacağı Ertan aşkından kurtulur. Geçmişten gelen müthiş bölümdü. Üstelik bölümün büyük bir kısmı da Elveda Rumeli dizisinin çekildiği köyde Bitola’da çekildi. Bu Elveda Rumeli’yi hatırlatan çok güzel bir detaydı.  Her sevda az da olsa bir acı getirir. Geçmişin yükü ağırdır. Her sevda bir veda, bin ceza...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER