Eurovision 2022’den Neler Bekleyebiliriz?

Eurovision 2022’den Neler Bekleyebiliriz?
2022’ye girmemizle Eurovision’dan yeni sezon haberleri hızla gelmeye başladı. Bu üç ay boyunca ulusal seçimler ve iç seçimlerle Eurovision şarkılarını teker teker duyacağız. Mart’ta tüm şarkıların açıklanmasından sonraysa Mayıs’ta düzenlenecek olan gözümüzün bebeğine geri sayım başlayacak. Peki 2022 sezonunda Eurovision’dan neler bekleyebiliriz?
 
Ağır Organizasyon, Geç Gelen Kararlar
Geçen sene İtalya’nın kazanmasıyla bu sene yarışma Torino’da yapılacak. Klişelere indirgemek gibi olmasın ama Kuzey Avrupa ülkelerinin çok planlı, programlı yaklaşımını beklememek gerekiyor. İtalya en son 1991’de yarışmaya ev sahipliği yaptığında Avrupa Yayın Birliğinin çıldırmanın eşiğine geldiği söylenir. Sonunda yarışmanın kendisi de biraz kaotik olmuştu. Şimdiye kadar ev sahibi şehrin beklenenden geç açıklanmasından başka bir sıkıntı yaşanmadı. Ancak salgının da yarattığı değişkenlikle her şey normalden daha yavaş belli olabilir.
 
İspanya’nın Geri Dönüşü
İspanya’nın Akdenizli dostu İtalya 13 yıllık bir aradan sonra Eurovision’a döndüğünden beri iyi dereceler alıyor. Ancak nihayet kazanmaları İspanya’nın silkelenip kendine gelmesini sağladı galiba. Ülke, İngiltere’yle birlikte son yılların en büyük kaybedenlerinden. Bunda ulusal seçimlere karışan şaibelerin, iç seçimle belirlenen zayıf şarkıların rolü büyük. Ancak bu sene Benidorm Fest adında bir organizasyonla şarkılarını seçiyorlar ve 12 şarkılık seçkinin hemen hepsi başarılı. Aralarında Bandido şarkısıyla tanıdığımız Azucar Moreno’dan yeni bir eser de var. Doğru cevabı bulurlar mı bilinmez ama İspanya’nın gidiş yöntemi bu sefer başarılı.
 
Koronasız Bir Eurovision?
Pandeminin başlangıcından beri en garip günleri yaşıyor olabiliriz. Amerika ipin ucunu tamamen bırakırken bazı Avrupa ülkeleri kısıtlamaları geri getirdi, bazıları ise (biri de İspanya) “artık Covid’e grip gibi bakmayı düşünmeliyiz” diyor. Pandemi başlarında en rahat ülkelerden olan İsveç, ulusal finali olan Melodifestivalen’i korona tedbirleri kapsamında tek şehirde sınırlı tuttu ve biletleri satılmış olmasına rağmen izleyici sayısını kısıtladı. Bu durumda Eurovision kesinlikle gerçekleşecekse de nasıl gerçekleşeceği belirsiz. İtalya rahat davransa bile Avrupa Yayın Birliği ipleri sıkı tutabilir. Tahminimce uzaktan bir Eurovision gerçekleşme ihtimali yok, yani sanatçılar kesinlikle ülkeye gelecektir. Ancak yan etkinlikler kısıtlanabilir ve arenaya izleyici olarak limitli sayıda, sadece İtalya’da yaşayanlar alınabilir. Geçen sene de uygulanan bu senaryoda umarım Avustralya’nın temsilcisi yine uzaktan katılmak zorunda kalmaz.
 
Rock
Eurovision’ı nadiren benzer tarzda iki şarkı üst üste kazanır. Buna rağmen ülkeler önceki senenin kazananını taklit etmeden duramıyorlar. Normal olarak Måneskin gibi rock yapan bir sürü aday şimdiden var. İlk açıklanan eser Bulgaristan’ı temsil edecek ve hiç ilham vermeyen bir rock şarkısı oldu. Finlandiya geçen sene rock’la iyi bir sonuç elde etti ve bu sene The Rasmus’la katılabilir. Evet, In the Shadows ile bildiğimiz The Rasmus. Ben yeni şarkıları Jezebel’i çok etkileyici bulmadım ama isimleri avantaj sağlayabilir. Devam etmekte olan Norveç ulusal finalinde ise ilk yarı finali çok zayıf bir rock şarkısı kazandı.
 
Måneskin
Başarılı grup, Eurovision’a katılmalarını sağlayan Sanremo Müzik Festivali zaferlerini bu sene konuk olarak katılıp kutlayacaklar. Elbette kendilerini Eurovision sahnesinde de göreceğiz. Herhalde Celine Dion’dan bu yana bir Eurovision galibinin yaptığı en büyük çıkışı yaptılar ve Amerika’yı bile fethettiler. Ancak zaferin bir sene sonrasındaki Eurovision sahnesi, kazananların son garanti ve büyük promosyon anıdır. Gerçek zorluk, popülaritelerini bu seneden sonra korumak olacak. Bu yolda başarılar diliyorum kendilerine, göğsümüzü kabartmaya devam etsinler!
 
İsrail Temsilcisi Olarak Linet?
Linet bu sene X Factor Israel programına yarışmacı olarak katıldı ve bu yarışmanın kazananı ülkeyi Eurovision’da temsil edecek. Etkileyici performanslarıyla son 8’e kalmayı başaran Linet maalesef bu aşamadan sonra elendi ve Eurovision yolculuğunun şimdilik sonuna geldi. Ancak belki ileride Türkiye’nin temsilcisi olarak kendisini yarışmaya uğurlarız.
 
Daha Çok Özgünlük
Geçen sene ülke dillerindeki şarkıların İngilizce şarkılara olan üstünlüğü ve otantik kültürel öğeler taşıyan eserlerin başarısı bu sene Eurovision’ın daha renkli geçmesini sağlayacak gibi duruyor. Şu an bahislerde ilk 10’un içinde bulunan İspanya, Fransa ve İtalya’nın kendi dillerinde bir şarkı gönderme ihtimali neredeyse %100.
 
Ulusal Finaller
Yarışma heyecanı için Mayıs’a kadar bekleyemeyenler kendilerini ulusal finallerle oyalayabilir. Bu sene her zamanki gibi İsveç’in Melodifestivalen’i (Şubat-Mart), Ukrayna’nın Vidbir’i (Şubat), Avustralya’nın Australia Decides’ı (Şubat), İspanya’nın Benidorm Fest’i (Ocak) ve İtalya’nın Sanremo Müzik Festivali sezonun en çok konuşulan ulusal finallerinden olacak.
 
Türkiyesizlik
Uzun uzun yazmaya gerek yok, maalesef bu sene de tüm ülkenin kenetlenerek izlediği, birkaç gece de olsa halka keyif ve heyecan yaşatan, azmedince gerçekten iyi sonuçlar alıp kültürümüzü tüm dünyaya tanıttığımız Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmıyoruz. Ne yazık!
 
Eurovision Şarkı Yarışması 2022’nin yarı finalleri 10, 12 Mayıs’ta, finali ise 14 Mayıs Cumartesi akşamı canlı olarak Eurovision YouTube kanalından izlenebilecek. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER