Aziz: Gerçek aşkı bulabilen şanslı kişiler

Aziz: Gerçek aşkı bulabilen şanslı kişiler
Bir kadın düşünün, bir gün zor bir durumdayken bir adam tarafından kurtarılır ve hayatı bütünüyle değişir. O adamın öldüğünü söyledikleri halde buna inanmaz ve sabırla bekler dönüşünü. Boynunda sevdiği adamın annesinden kalma yüzüğü, kalbinde o adama duyduğu sadakat ve büyük aşkı saklar. Hiçbir beklentisi yoktur, sadece sever hiçbir karşılık beklemeden. Kader de sonunda yüzüne güler ve o adam geri döner şehre yeniden karşılaşırlar. Kalbindeki masum sevgi, o adamı da etkisi altına alır sonra. Büyür, büyür kocaman bir aşka dönüşür… Artık sevdiği kadar seviliyordur da… Hür olmak isteyen, sevdiği mutlu olsun isteyen, cesur, koca yürekli bir kızdır Efnan… Sevdiği için durmadan çabalar… Ona kaç kez yardım etmiştir sayılamaz artık…

Ortak fikirlerde buluştukları Aziz Bey ile hem aynı yolda ilerlerler, hem de birbirleri için çarpan kalpleriyle artık bir bütün olurlar. Üstelik Efnan öyle koca yürekli bir kızdır ki herkesin yardımına koşar. Buna Maksude ve Mustafa’ya ettiği yardımları örnek verebiliriz. Üstelik bir zamanlar herkesin küçük gördüğü bu kız o insanların kalbini teker teker kazanır. Prenses onun iyi yüreğinin farkına varanlardan biridir. Maksude ve Mustafa başından beri onu sever, ona saygı duyar. Pierre tanıdıkça âşık olur. Hatice Ana ve atölyedekilerin göz bebeğidir. Azime ve Cemo aslında işe yaradığı için onun tarafını tutuyor gibi görünse de özünde çok severler bu koca yürekli, yardımsever, çalışkan kızı. Üstelik Efnan kendisini küçük görenlerden daha yüce gönüllüdür ve kendi değerinin artık farkındadır. Bunu Pierre’e dediği sözlerden anlayabiliriz… Aziz’in de dediği gibi yüreğinde en ufak bir kötülük taşımayan bu kız, aynı zamanda öyle cesurdur ki yeri gelir Aziz’in güç kaynağı olur… Ve bu içten kız bir gün Aziz’in gerçek aşkı olur.

Sonra bir adam düşünün, bir gün bir kızı kurtarır ve onun kim olduğunu bilmeden şehrinden gitmek zorunda kalır. Döndüğünde her şey değişmiştir. Sevdiği kadın (Gerçek aşkı demiyorum çünkü değil) kuzeniyle evlenmek üzeredir. Babasının sır dolu ölümüyle karşılaşır. Hiçbir şeyi yoktur ne parası ne gücü… Ama sonra o kurtardığı kız ile yeniden karşılaşır, onun o olduğunu bilmeden… O kız hayatına öyle bir yerleşir ki Aziz’in de dediği gibi sanki çok eskiden beri tanıyor gibidir, hep Efnan hayatında varmış gibi… Önce anlam veremez bu duygulara… Kibri yer yer Efnan’ı kırma noktasına kadar gelir, büyük laflar eder bölümler boyunca ama Efnan öyle adımlar atar ki bu kız o farkında olmasa da çoktan onun kalbindeki yerini almıştır.

Üstelik sadece aşk değildir onları birbirine bağlayan. Onlar aynı fikirlerde buluşan yol arkadaşlarıdır artık. Efnan’ın sayesinde başta atölye olmak üzere birçok kez zorlukları atlatır Aziz. Bu küçük gördüğü kız daha önce hiç kimsede görmediği kadar cesur ve koca yüreklidir… Onu tanıdıkça farkına varır güzelliğinin… Ona saygı duyar, hayran olur ve en önemlisi âşık olur ona… Gerçek aşkı bulur Aziz. Daha önce kimsenin yanında olmadığı kadar güçlü, çocuksu ve bir o kadar aşıktır. Dilruba’ya herkesin nasihatleri sonrası dönüş yaparken, herkesin ona layık bulmadığı Efnan’a kendi hür iradesiyle adım adım yaklaşır. Bu uğurda kibri bile karşısında duramaz. Sonuç olarak gerçek aşkı bulur Aziz. Bir ailesi vardır artık yalnız değildir. Babasına dediği gibi bir tek Efnan gitmez ondan, öyle büyük bir güven vardır yüreğinde ona karşı herkesin önünde evlilik teklifi eder ona. Efnan’a annesini hatırlatacak gül şeklinde bir yüzük ile taçlanır bu teklif, öyle sıcak bir gülümseme yerleşir ki Efnan’ı her gördüğünde Aziz de, kimse tanıyamaz onu. Aziz, Efnan ile gerçek benliğini bulur… Efnan’ın cesareti ile onun cesareti birleşir… Aşkları büyür, kocaman olur…  Artık Aziz kendini o kadar güçlü hisseder ki bunda Efnan’ın katkısı çok büyüktür.

Aslında onların hikayeleri ilk göz göze geldiklerinde kesinleşir. Başlar demiyorum çünkü Aziz, Efnan’ı kurtardığı gün bu hikâye başlar… Onlar birbirlerinin kaderidir… Yol arkadaşıdır… Ve her şeyden önemlisi birbirlerinin gerçek aşkıdır.

Sonuç olarak Aziz dizisinin bu ikilisi öyle güzel işlenir ki ilmek ilmek… İzleyici keyifle izler bu yolculuğu… Murat Yıldırım ve Simay Barlas harikalar yaratır. Burada yeri gelmişken belirteyim şu noktaya kadar senaryonun işlenişi çok güzel olup, dilerim finale kadar bu başarılı işleniş korunur ve sadece senaryo değildir güzel olan. Oyuncu kadrosu o kadar özenle seçilmiş, o kadar başarılı bir kadro oluşturulmuştur ki ortaya seyir zevki oldukça yüksek bir iş çıkar.

Tarihi yapımları çok seven biri olarak Aziz ve Efnan’ın romantik hikayesinin de böyle güzel işlenişi bir izleyici olarak belirtmeliyim ki oldukça tatmin edicidir. Sadece Efnan karakteri için bile izlenebilir… O derece harika bir karakter çizilmiştir. Burada senaristlerin başarısı oldukça büyük olup, rolünü harika bir şekilde oynayan Simay Barlas’a da ayrı bir parantez açmak gerekir.

Kısaca bir sonraki bölümü merakla bekleyen bir izleyici olarak dilerim dizinin başarısı daimî olur ve biz doya doya bu hikâyeyi izleyebiliriz.

Son olarak Aziz ve Efnan… Gerçek aşkı bulabilen şanslı kişiler onlar… 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER