Çukur: Finale doğru, part 1

Çukur: Finale doğru, part 1
‘Vay be!’diyerek başlıyorum yazıya. Çünkü 4 yıllık bir dizi finalde doğru gidiyor. Evet, hepimiz biliyoruz Çukur'un final yapacağını. Hikâyesini, derdini yeterince anlattı ama içimi bir hüzün kaplamıyor da değil.
 
Çukur’un 121. bölümünü, 4 yıllık hikâyenin taşındığı noktayı ve Çukur’un çehresinin değişimini yorumladığım bir yazı yazdım. Keyifli okumlar dilerim.
 

 
Yeni Çukur
 
Hikâyenin, zaman atlaması ile değişimi beni çok heyecanlandırdı. Daha bir keyifle izliyorum bölümleri. Amca ile daha gerçek bir Çukur hissetmeye başladım... Erdenetler çok kaliteli ve her bir bireyi çok derinlikli yapıya sahip karakterlerdi. (İlk başta belirteyim, Erdenet ailesini kötülemiyorum; çok sevdiğim bir ailedir.) Devam edelim. Koçovalı ile Erdenet hikâyesinde tam aradığım etkiyi bulamadım. Çünkü temelde bir konu eksik gibiydi. Dizinin bir amacının olmadığını düşündüm ve nereye gittiğini, konuyu nasıl bağlayacaklarını merak ediyordum ki diziye Amca dahil oldu.
 
Amca’nın diziye dahil olması, İdris’in Vartolu'ya anlattığı hikâyeyi; yine Vartolu’ya bu sefer Amca’nın farklı anlatması, Amca’nın bir intikam derdinin olması, vb. gibi olaylar beni daha çok etkiledi.
 
Başta, Çukur’un düşmanı Baykal’dı. Yücel’in onula bir bağlantısının olduğunu biliyoruz. Yani Çukur’un başına Baykal’ı Yücel musallat etti. Karakuzuları, Yücel musallat etti. Efsun’u, Azer’i, Timsah’ı Yücel musallat etti. Ve hatta Yücel (diğerleri) ile Akın ortak oldu ve Çukur’a karşı birlik oldular. Hep bir bağlantı hep anlayabildiğimiz bir dert vardı.
 
Hikâyeye Erdenetler dahil oldu ve dizi başka bir boyut aldı. Benim görüşüm Erdenetler Çukur’a fazlaydı. Bir düşman olarak çok değerli ve güçlü bir aile idi... Yani Çukur’un çehresinin değişimi beni çok mutlu etti.
 
İki notum var;
 
Bir: Baykal konusu bir yere bağlanır mı?
 
İki: Meliha’nın Emmi’ye verdiği sırrın, Amca ile alâkalı olduğu çok belli. Fakat Amca, Sultan’ı seviyor. Yani Meliha’nın önemi, sırrı bilmesi mi? Ve bir de Yamaç’ın yüzüğünün sahibinin Amca’nın olması var. Emmi hafızasını kaybetmeye başladığında, Aliço’ya verdiği mektubu “Yamaç’a ver.” demişti. Ama devamında “Çukur’un başında kim varsa ona ver.” dedi. Yani bu sır direkt Yamaç ile alakalı mı? İşte burası çok müşkül. 
 
Bu iki konudaki fikirlerinizi yorumlara bekliyorum.
 

 
Tiyatro oyunu gibi...
 
Biraz da 121. bölüme bir bakalım. Bölümün en etkili yeriydi, EfYam. İzlerken attığım bir tweette 'Tiyatro oyunu izliyor gibiyim, tebrikler!' diye yazdım. Damla Sönmez ve Aras Bulut İynemli’ye, her hafta olduğu gibi kocaman tebrikler!
 
EfYam
 
Damla Sönmez ve Aras Bulut İynemli çok sevdiğim, harika oyuncular. Ama hiç EfYam'cı olmadım. Çünkü Nehir vardı. Nehir'in deli hareketleri, enerjisi beni çok bağladı. NehYam çok güzeldi ve harcandı. Nehir'in gitmesi en çok beni mutlu etmiştir. Çünkü Yamaç'ın Nehir'e yaptığı ayıbı izlemek çok kötüydü. Bu konuda tek takıldığım nokta, Yamaç'ın Nehir'i, Nehir'i geçtim oğlunu merak etmiyor, hiç lafını bile geçirmiyor olması. Bu beni rahatsız etti. Tamam çok zorluk çekti(niz). Ama hiç olmazsa ‘Benim oğlum da var bir yerlerde.’ diyebilirdi.
 
Çukur'un değişim hikâyesi, Efsun ve Yamaç yani EfYam sevgimi arttırdı. Bilmiyorum ama çok içtenlik, yakınlık hissettiğimi fark ettim. Bu bölümü bu güzel cümleler ile bitiriyorum:
 
“Sakın korkma sevgilim, korkarsan yenilirsin, sen korkarsan yeniliriz.”
 

 
Biraz Amca'yı yorumlamak istiyorum. Amca ile İdris'in düşmanlığını bilmiyoruz ama Cumali Amca'nın anlattığı hikâye ile İdris'in Cumali Amca'yı iki kere vurduğunu anladık. Zaten Paşa da kahvenin dışında vurduğunu söylemişti... Eğer Sultan, Amca'nın hikâyesini biliyor olsaydı ilk başta engel olurdu. Ya da çocuklarını korumak için mi hiçbir şey yapamadı?.. Amca'nın Akın'ı bağlamak/durdurmak için Yasmin'i hasta ettiğini düşünüyorum... Korku ve saygı düzeni salmış Çukur'a.
 

 
İlk baştan itibaren belli bir şey vardı, o da oluyor... Benim hep istediğimdi, Karaca ile Celasun. Karaca, kalbinde derinliklere gömdüğü Celasun'unu tekrar gün yüzüne çıkartıyor. Celasun, Selim'e verdiği söz için yanında olduğu, koruduğu Karaca için bir adım attı... Umarım Karaca, Amca’nın gerçek yüzünü öğrenir.
 

 
“Celaliyim Vartolu!”
 
“Şelaleye
 Düşmüştür
 Zeytinin dalı;
 Celaliyim
 Celalisin
 Celali.”
 
Yamaç, “Celaliyim Vartolu!” dedi ve isyan ettiğini açıkladı. Ve bu bölümü böyle bitirdik. Yine bir mezarlık sahnesi ve yine Vartolu ile Yamaç karşı karşıya. Bunun üstüne konuşabileceğimiz fazla bir şey yok. 'İzleyelim ve görelim.' diyorum.
 
Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER