Teşkilat: Vazgeçmek ve yeni bir hayata başlamak

Teşkilat: Vazgeçmek ve yeni bir hayata başlamak
Teşkilat; derdini, hikayesini, karakterleri çok iyi anlattı. Başarılı bir ilk bölüm izledik böyle devam eder diye umuyorum. Dizinin temelinde görev için “Vazgeçmek ve yeni bir hayata başlamak.” vardı.
 
Dizinin ilk 24-25 dakikası çok kaliteli çekilmiş bir olayla/operasyon sahneleri ile başlıyor. Zaten bunları izleyince aksiyon ve heyecan dolduğumuz için devamında izlediğimiz daha sakin olayları bundan dolayı rahat rahat izledik. Ve bu heyecan, bu tempo bizi dizide tuttu. Hikâye; önemli konulara, başarılı bir şekilde değiniyor. Fakat öncelikle çekim kalitesinin daha önde olduğunu da belirtmek lazım.
 

 
Dizilerde, filmlerde bir görev/amaç için bir ekip oluşturulur ve herkesin farklı yetenekleri vardır. Zaten böyle de olmalıdır. Hepimizin alışık olduğu bir durumdur. Buradaki önemli konu, bunu biz izleyiciye iyi bir şekilde aktarmaktır. “Teşkilat için bu durum nasıldı?” diye sorarsanız. “Ben başarılı buldum.” derim.
 
Mete: “Teşkilat’ın en iyi takipçisini aldım. En iyi analistini aldım. En iyi silah kullananını aldım. En iyi kılık değiştirenini aldım. Seni aldım. Ama sibercimiz yok.”
 
Mete; siberci bulamadı ve Zehra, “Peki, şey nasıl?” diye sorunca Mete sinirlendi ve “Yok yok o olmaz.” dedi. 7 kişilik bir ekip kurulacaktı. Bir siberci olacağı belli. Peki, Mete; Zehra’nın dediği kişiye niye bu kadar tepki gösterdi? Ben merak ettim açıkçası. Yani siberci olarak bu kişi olur. Zaten diğer kişinin kim olduğu basit, Serdar.
 
Vatan için ailelerinden vazgeçmeleri, her karakterin özelliklerinin verildiği tanıtım ve bazı konuşmalar çok iyiydi. Mesut Akusta ve Çağlar Ertuğrul uyumunu ve yakınlığını beğendim.
 
Tüm karakter cuk oturmuş. Ama daha ayrıntılı yazmak ve yorumlamak için ikinci bölümü bekleyeceğim.
 
Dizinin birazda kötülerine bakalım. Karanlık ve bazı yerlerinde ateş hissiyatı verilen renkler ile oluşturulmuş bir masa vardı ve etrafında da farklı ırklardan oluşmuş insan topluluğu. Hedefleri de dünyayı yönetmek idi. Adı da “Şirket”. İzlemeyen olabilir ama ilk şirket lafını duyduğumda aklıma “Prison Break” geldi. Çünkü orada da dünyayı yöneten, farklı insan ırklardan oluşmuş “Şirket” adında bir örgüt vardı. Teşkilat dizisinde; örgütteki herkeste bir dövme olması, Poyraz Karayel’in 3 sezonunu (Girişim adlı örgüt ve dövmesi); konu olarak ise Söz ile bir benzerliği vardı. (Söz’e; bir ekip kurulması, burada da herkesin farklı özelliği olması vb. gibi özellikleri ile benziyor diyebiliriz.)
 
İntroya baktığımızda, senarist yazmıyor; “Teşkilat Yazı Grubu” yazıyordu. Fakat bu diziyi de Ethem Özışık ve ekibinin yazdığı biliniyor. Zaten, “Söz ekibinden yani bir dizi” diye paylaşım yapmaları bunu gösteriyor. Niye senarist(lerin) adı(nı) yazmadılar diye düşünecek olursam, iki şey tahmin ediyorum;
 
Bir: Teşkilat, ülke için önemli konulara değindiği ve bir diziden fazlası olduğunu düşündekileri için böyle yapmak istemiş olabilirler.
 
İki: Aynı yapım ve yazı ekibi hem Maraşlı’yı hem de Teşkilat’ı yaptıkları için böyle yapmış olabilirler. Çok önemli bir konu değil. Biz izleyici için hatasız ve emek harcanmış dizi izlemek isteriz. Yeter ki böyle dizi yapsınlar. ^^
 

 
Ceren ve Serdar birbirlerini seviyor gözüküyordu ama Ceren ajan çıktı. Yani benim için basit bir konuydu. Çünkü asıl çiftimiz Zehra ve Serdar. Eğer Ceren konusunun başka bir hikayesi varsa, aradaki çatışma güzel olabilir. Operasyon ve otopark harici Serdar ve Zehra hiç konuşmadılar, karşılaşmadılar. Bu ikilinin uyum ve bize verdikleri enerjiyi ikinci bölümde göreceğiz.
 
Yazının bitiminde değinmek istediğim bir konuda reytingler. Çok başarılı, harika bir reyting aldı dizi. TEBRİKLER...
 
Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER