11.22.63: Aşk, her olasılıkta kendine yer bulur

11.22.63: Aşk, her olasılıkta kendine yer bulur
Hayat, sonsuz ihtimallerin içinde barındığı akışına müdahale edilmesi zor bir deniz gibidir. Geçmiş ve gelecek de hayattaki bu ihtimaller dahilinde bir şekilde denk düşer. Hani bazen deriz ya “ben bu anı sanki daha önce yaşamıştım” diye işte yaşamımız da tam da böyle birbirine eş bir sürü anın tesadüfü ile doludur. Adından etkilenip kitabını okuduğum ve izlediğim 11.22.63 dizisi de “hayatın sonsuz ihtimallerinde” akan bir dizi…
 
11.22.63 eserlerinde işlediği konularla okuyucuyu dehşete düşüren, gerilim ve korku türündeki kitaplarıyla tanınmış yazar, Stephen King’in aynı adlı eserinden ekran önüne uyarlanmış bir dizi. Her daim kitap, diziden ve filmden hep bir adım öndedir diyen ben; 11.22.63 kitabında King’in olayları uzattıkça uzatma ve eseri tatsızlaştırma durumunu görünce, dizide ise kurgu ve senaryoyla bu tatsızlığın tamamen yok edilmiş oluşuyla karşılaşınca sizlere gönül rahatlığıyla; dizi kitaptan çok daha güzeldi diyebilirim.
 
Dizinin baş karakteri Jake Epping, Lisbon Falls’de yaşayan bir İngilizce öğretmenidir. Eşinden yeni boşanmış olan Epping duygusal olarak büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Günlerini de görev yaptığı lisede öğrencileriyle hayat üzerine yaptığı sohbetlerle geçirmektedir. Her gün işten çıkınca gittiği arkadaşının restoranının deposunda geçmişe açılan bir portal ile karşılaşan Jack, ilk başta bunun yaşadığı duygusal süreçten kaynaklanan bir sanrı olduğunu düşünse de sonra portalın gerçekten de var olduğunu anlar. Bu portal, 1960’ların Amerika’sına açılmaktadır. Bu portaldan geçip geçmişe giden kişinin tek bir görevi vardır o da John F. Kennedy’nin suikastını önlemek. Jack’in arkadaşı çok defa denese de bunu başaramamıştır, geçmişi değiştirememiştir. Şimdi ise bu görev Jack’e düşmektedir. Jack bu suikastı önlemeli ve Kennedy’i kurtarmalıdır. Böylece Amerika çok daha güzel bir ülke çok daha yaşanılabilir bir yer olabilecektir.
 
Jake, geleceğini gerisinde bırakıp geçmişe döndüğünde birçok farklılıkla da başa çıkmak zorunda kalır. Amerika o bildiği Amerika değildir. Dönemin zorlu siyasi havası tüm ülkede hakimdir. Ülkenin bir kısmı Kennedy destekçileri ile doluyken diğer taraf ise ona düşman olanlarla dolmuştur. Jake, arkadaşının ona bıraktığı ipuçları ile Kennedy’i kurtarma operasyonun ilk aşamasına başlar ve tam bu anda Sadie ile tanışır. Sadie, bir kütüphane memurudur; hayatı kitaplarla ve kitaplardaki karakterlerin onda bıraktıkları izlerle doludur. Jack daha ilk sohbetlerinde anlamıştır Sadie onun hayatı için bir tesadüf değildir, geçmişten gelen bir hediyedir…
 
Jack, Sadie’ye bütün olan bitenleri anlatır artık Kennedy’i kurtarmak ikisinin de ortak amacıdır. Ama ne kadar uğraşsalar da olanları değiştiremezler. Geçmiş attıkları her adımda onları geri iter, olağan akışa müdahale etmelerine izin vermez.
 
Dizide, Jake Epping rolüne Amerikalı oyuncu, senarist, yapımcı, ressam yani on parmağında on marifet isim James Franco hayat vermişti. Spider Man, Maymunlar Cehennemi, Muhteşem ve Kudretli Oz gibi filmlerden aşina olduğumuz Franco, 11.22.63 ile kesinlikle en akılda kalınır işine imza atmış. Diziyi izlerken başarılı aktörün mükemmel aksanına da kayıtsız kalamayacaksınız, hani derler ya “konuşurken sözcükler ağzından su gibi akıp gidiyor” diye Franco için de durum tamamen böyleydi.
 
Jack’in Saddie’sini ise genç yıldız Sarah Lyn Godon canlandırmıştı. Onca film ve dizide öylesine görüp geçtiğimiz sahnelerle karşımıza çıkan Godon, Saddie ile görüp de geçemeyeceğimiz bir oyunculuk ortaya koymuş.
 
Dizinin yapım kadrosunda yine Stephan King’i görürken senaryoda ise Bridget Carpenter’in kaleminden izler var.
 
Bu bilim kurgu, gizem ve gerilim tadındaki dizide, altmışlar Amerika’sının mekanlarını, şıklık yarışı içindeki kadınlarını ve siyahi halka yapılan faşist yaklaşımların, ezici politikaların izlerini de bulacaksınız.
 
Jake, Kennedy suikastını önleyemese de hayat ona farklı yerden bir olasılık sunmuş ve hayatının aşkı Saddie ile tanıştırmıştır. Bu durumu Jack şu sözlerle anlatır:
 
“Bazen kader işe el atıp size güzel kartlar dağıtabiliyor.”
 
Saddie için de durum farklı değildir, Jake ona gelecekten gelen bir hediyedir. Suikast günü geldiğinde yani 22 Kasım 1963’te bir şeyleri değiştiremedikleri anda Saddie sonsuz bir umutsuzluğa kapılır, onu hep Jake’nin şu sözleri ayakta tutar:
 
“Buradayım çünkü sana dair her şeyi seviyorum, sana geçmişte ne olmuşsa veya gelecekte ne olursa olsun sorun değil. Çünkü karşımda duran kişi bir mucize, sen bir mucizesin…”
 
Hayatımız boyunca çabalayıp dursak da bazı şeyleri asla değiştiremiyoruz, bazı şeyler de biz hiçbir şey yapmadan oluveriyor. Ama ne olursa olsun neresi olursa olsun aşk her olasılıkta kendine yer buluyor. Hep de öyle olsun, sizin de her olasılıkta aşk yanınızda, yakınınızda olsun.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER