ABD'de yükselen Black Lives Matter hareketinin eğlence sektöründeki etkileri devam ediyor

ABD'de yükselen Black Lives Matter hareketinin eğlence sektöründeki etkileri devam ediyor
George Floyd’un 25 Mayıs'ta beyaz polisler tarafından öldürülmesinin ardından "Black Lives Matter" hareketi ABD’nin yeniden bir numaralı gündemi haline geldi. Eğlence sektöründeki etkileri ise halen eksiksiz devam ediyor. Pek çok ünlü protestolara katılırken bu sırada tutuklanan protestocuların kefaletini ödeyenler de oluyor. Öte yandan bazı isimler de #MeToo döneminde olduğu gibi bu süreçte kendilerini çeşitli tartşmaların ortasında buluyorlar.

* HBO Max & Gone With the Wind

Warner Media'nın geçen ay açılan yeni dijital platformu HBO Max, 1939 yapımı 8 Oscar ödüllü Gone With the Wind (Rüzgâr Gibi Geçti) filmini kütüphanesinden geçici süreliğine kaldırdı. Sebebi ise filmde köleliğe pozitif bir bakış açısıyla yer verilmesi ve siyahların filmdeki yer veriliş şekli. 

Film, yakında platforma tekrar eklenecek. Ancak konuyla ilgili çeşitli uyarılar ve bilgilendirmeler de yer alacak. HBO Max, filmin içeriğini ellemeyeceğini belirtse de kaldırılması tartışma yaratan bir adım oldu. Kimileri destek verirken bazıları da kaldırılmasını yanlış ve/veya gereksiz buldu. Hattie McDaniel'ın bu filmle Oscar kazanan ilk siyah oyuncu olması da dikkat çekici bir diğer detay. HBO Max'ten kaldırılması sonrası çıkan tartışmanın ardından Amazon'daki satışları ise tavan yaptı.

* Cops, Live PD, Little Britain, Come Fly with Me, Chris Lilley

Paramount Network kanalı polislere yönelik reality şov Cops‘ı iptal etme kararı aldı. A&E ise önce yayından çektiği Live PD'yi daha sonra iptal etti.

İngiliz skeç programı Little Britain, Netflix, Britbox ve BBC iPlayer’dan kaldırıldı. Sebebi yaratıcılarının skeçlerde siyahları makyaj kullanarak (blackface) canlandırması. Aynı isimlerin hazırladığı Come Fly with Me de benzer sebepten kaldırıldı. Netflix, aynı şekilde The League of Gentlemen'ı platformdan çıkardı. BBC, komedyen Chris Lilley'in siyah surat olarak yer aldığı Angry Boys skeçlerini de kaldırdı.

* Glee & Lea Michele

Lea Michele, 29 Mayıs’ta Black Lives Matter’a ve George Floyd’a destek veren bir tweet attı. Glee dizisinde birlikte oynadığı siyak aktris Samantha Marie Ware (Jane Hayward) ise buna “İlk oyunculuk deneyimimi cehenneme çevirdiğin zamanı hatırlıyor musun? Çünkü ben asla unutmayacağım,” ile başlayan bir cevap yazdı.

Yaklaşık 500 bin favoriye ulaşan cevaba destek verenlerin arasında dizinin oyuncularından Alex Newell (Wade ‘Unique’ Adams) ve Michele'in siyahi rol arkadaşlarından Yvette Nicole Brown da yer alıyor. Glee yayınlanırken Michele ile Santana’yı oynayan Naya Rivera‘nın arasında problemler olduğu da biliniyor. Ayrıca Glee oyuncularından Melissa Benoist'in de Ware'in açıklamalarının ardından Michele'i eleştiren bazı tweetleri beğendiği fark edildi.

Oyuncunun Hello Fresh markasıyla olan sponsorluk anlaşması iptal oldu bile ve ırkçıdan ziyade zorba olduğu fikri ağır basan Michele, yayınladığı özürle davranışları için özür diledi ve daha iyisini yapacağını belirtti.

* Vanessa Morgan & Riverdale

Riverdale'de Toni'yi canlandıran Vanessa Morgan ise rol aldığı diziyi de dahil ederek siyahların sektördeki yerine dair bazı eleştirilerde bulundu. Siyahların ekranda tehlikeli, kızgın ve korkutucu kişiler olarak yer alması; karakterlerin rollerinin beyazların yancısı olarak sınırlı kalması ve sırf çeşitlilik (diversity) olsun diye dahil olmaları Morgan'ın üstünde durduğu noktalardan. 

Morgan, ayrıca Riverdale özelinde ana kadro oyuncuları içinde en az kazanan kişi olduğunu da ekledi. Riverdale'in yapımcısı Roberto Aguirre-Sacasa ise yaptığı açıklamayla Morgan'dan özür diledi. Bu arada birkaç gün önce dizinin Jughead’i Cole Sprouse katıldığı bir eylemde göz altına alındı.

* 9-1-1 & Ryan Guzman

9-1-1'da Eddie'yi oynayan Ryan Guzman'ın oyuncu nişanlısı Chrysti Ane’in 10 sene kadar önce N-word kullandığı ortaya çıktı. Ane, o dönemde siyah biriyle sevgili olduğunu için kendisini topluluğa kabul edilmiş gibi görerek kullandığını söylerek özür diledi. Asıl problem bundan sonra başladı.

Nişanlısını savunmaya kalkan Latin kökenli aktör, kendisinin ve diğer etnik kökenlere mensup arkadaşlarının da birbiriyle böyle konuştuklarını belirtti. Ancak açıklamaları siyah olmayan bir kişinin N-word kullanma ayrıcalığının olamayacağı şeklinde tepki gördü. Tepki gösterenlerin arasında Oliver Stark (Buck) ve Aisha Hinds (Hen) de bulunuyor. Guzman, daha sonra yaptığı açıklamayla sözleri için özür diledi.

* Hartley Sawyer & Craig Gore

The Flash'ta Ralph Dibny karakterini canlandıran Hartley Sawyer kovuldu. Nedeni ise sosyal medyada birkaç yıl önce yaptığı ırkçı, homofobik ve cinsiyetçi ifadelerin ortaya çıkması. Yaptığı açıklamayla devamında bir özür diledi ama haliyle yeterli olmadı.

Law and Order: SVU’nun Christopher Meloni‘li yeni uzantı dizisinde çalışan Craig Gore da kovuldu. Sebebi ise protestolara dahil olan yağmacıların ateşe verilmesine yönelik yaptığı sosyal medya paylaşımıları. Serinin patronu Dick Wolf böyle bir açıklamaya müsamaha göstermeyeceğini belirtti. Gore'un temsilcisi Paradigm de yollarını ayırdı. 

* The Bachelor, Vanderpump Rules, The Challenge, Teen Mom

ABD'nin en popüler flört şovu The Bachelor da şu sıralar sistematik ırkçılık konusuyla gündeme dahil olmuş durumda. The Bachelorette ve Bachelor in Paradise gibi yan şovları da olan seride, siyahların yer verilişi biçimi ve ekranda gördükleri muamele kimi yarışmacılar ve izleyiciler tarafından eleştirilmeye devam ediyor.

24 sezon yayınlanan The Bachelor'da hiç siyah bir damat adayının olmaması da dikkat çeken konulardan. 15 sezonluk The Bachelorette ise sadece bir kez siyah bir gelin adayına şovda yer verdi. Hatta Rachel Lindsay, şovun siyahlara olan tutumunun değişmemesi durumunda seriyle olan bağını keseceğini belirtti.

Bravo kanalı reality şov Vanderpump Rules‘tan dört kişiyi ırkçı davranışlarından dolayı kovdu. Bunların ikisi siyah arkadaşlarını işlemediği bir suç için polise şikayet etmiş hatta.

MTV'nin programlarından The Challenge'tan ve Teen Mom'dan birer kişi de ırkçı davranışlarının ortaya çıkmasının ardından gönderildiler.

* Bu arada Netflix, platforma “Black Lives Matter” kategorisi ekledi. 45'ten fazla yapımın olduğu kategorinin içinde Da 5 Bloods, 13th, When They See Us, Mudbound, Orange Is the New Black, Dear White People ve Moonlight da bulunuyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER