Kısa Kısa: Dracula ve V-Wars

Kısa Kısa: Dracula ve V-Wars
Bu yazıda yakın zaman öncesinde ekrana gelen iki vampir dizisini bir arada tanıtayım dedim. Üstelik iki dizinin bölümleri dilerseniz Netflix'te mevcut.

1) Dracula

Bram Stoker'ın vampir hikayelerine yön veren 1897 tarihli romanının yeni uyarlaması. BBC'de 1-2-3 Ocak'ta ekrana gelen üç bölümlük mini dizi, bugün itibarıyla Netflix'teki yerini aldı.

Senaristleri Sherlock'un senaristleri olarak bilinen Mark Gatiss ve Steven Moffat. Bölümleri benzer şekilde 90 dakika civarı sürüyor. Dracula karakterini Claes Bang canlandırırken kadroda John Heffernan, Dolly Wells, Joanna Scanlan, Morfydd Clark, Lujza Richter ve Mark Gatiss de bulunuyor.

Dizide Transilvanya'daki şatosunda yaşayan ünlü vampir Dracula'nın geçmişi, vampir avcısı Van Helsing ve onun soyundan gelenlerle olan savaşı, işlediği çeşitli suçlar karanlık bir atmosfer eşliğinde anlatılıyor.


Dracula ile NBC'de yayınlanan 2013 yapımı diziden beri uzaktık aslında. Karakteri tanıdığımı pek de iddia edemem, kitabı okumuşluğum zaten yok. Diziye daha çok meraktan başladım, Sherlock'tan ziyade vampirlerle ilgili şeyleri denk getirebilirsem izlediğimden.

Genel olarak baktığımızda başarılı denebilecek dizi. Daha iyi olabilirmiş denebilecek tarafları vardı tabii. Bölümlerin 90 dakika sürmesi beni en zorlayan tarafı oldu galiba. Sherlock'un hızlı temposundan dolayı batmayan durum Dracula'nın karanlık ve göreceli yavaş denebilecek temposuyla o kadar da rahat olmadı. Her bölümde yavaş yavaş vites artırarak ilerliyorlar. Kan ve katliam dozunda yeterlilerdi, abartıya kaçmamışlar. İyi de durmuş. 

Vampir edebiyatı tabiri caizse kendi etrafında o zamandan beri bilmem kaç tur atıp dönüşüm geçirdiğinden dolayı diziyi romandan hazırlarken bunlar da kendilerince 'modern' bir bakış açısı kazandırmışlar. Hoş duran bir diğer durum da buydu. Özellikle final bölümünde hissedildi ki en sevdiğim bölümde oydu. Claes Bang iyi bir başrol seçimi, zaten dizi onun karaktere hayat verişiyle yürüyor. Ama kadronun kalanı da gayet iyiydi, özellikle Agatha, Jack ve Jonathan. Finalinde hikayeyi düzgün bir finale ulaştırıp öyle kapatıyorlar. İstediğimi de verdiler hiç değilse.

Hayatınızın vampir veya yeni dizi eksiliği yaşadığınız bir dönemindeyseniz, bölüm süreleri de batmıyorsa bir bakın.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER