Netflix Original nedir, nasıl olunur?

Netflix Original nedir, nasıl olunur?
Günümüzde malumunuz, “Netflix Original” etiketine sahip olmak adeta bir seyirci mıknatısı, prestij malzemesi haline geldi. Peki bu ışıltılı titr nasıl kazanılıyor? “Netflix Original olunmaz, doğulur,” diyebilir miyiz?
 
Hayır. Netflix’in kendi ürünüymüş gibi sunduğu pek çok ürünün altında aslında bambaşka şeyler var. İşe en basitinden başlayalım: Netflix’in bir yayın platformu olarak bir yapım şirketine sipariş ettiği içerikler. Daredevil, Jessica Jones gibi Marvel Studios ürünleri örneğin. Ya da taşeron gibi tuttuğu, prodüksiyon faaliyetlerini yüklediği kendi yapımlarını da bu kategoride sayabiliriz. Orijinal içerik oyununa ilk girdiği dönemlerde, dünyanın neredeyse her yerinde faaliyete geçeceği vizyonuna sahip olmadığı için belki de, stüdyolardan global hakları almıyorlardı. Bu yüzdendir ki House of Cards, Orange is the New Black gibi diziler Digiturk’te yayınlanabildi ve yeni sezonlar Amerika’yla aynı anda bizim Netflix’imizde arz-ı endam edemedi. Sonradan akıllanmış olacaklar ki, bu durum artık hemen hiçbir şekilde görülemiyor. Netflix bir projeyi satın aldığında, aktif olduğu her ülkedeki haklarıyla birlikte alıyor.
 
Netflix son yıllarda bir “kurtarıcı”, bir “kahraman” olarak görülmeye başlandı. İptal edilen her dizinin hayran kitlesi, sosyal medyada kampanyalar düzenleyip yeni bölümleri Netflix’in sipariş etmesi için adeta yalvarıyor. Bu durumun gerçekleştiği örnekler mevcut. Ve diziler bu sayede “Netflix Original” etiketine sahip olabiliyorlar. Lucifer bu kervanın son örneği. Daha önce de The Killing ve Longmire gibi örneklerini gördük. Bittikten belli bir zaman geçtikten sonra yeni bölüm siparişi verdiği işler de var. Arrested Development, hayranlara önce büyük sevinç çığlıkları attıran, sonra da  dev hayal kırıklığı küfürleri ettiren bir şekilde Netflix’te geri dönmüştü. Black Mirror da benzer bir etkiyle, Netflix sayesinde hala karşımızda.
 
Son olarak, yerel pazarda başka bir yayıncının yayınladığı; ama geri kalan bölgelerde Netflix’te yer alan içerikler de “Netlix Original” olarak sayılıyor. Star Trek Discovery ve Riverdale’i bunlar arasında sayabiliriz. Netflix bazen sadece hazır bölümleri satın alan taraf oluyor, bazen de It’s End of the Fucking World’deki gibi yapım ortağı oluyor.
 
Yani uzun lafın kısası, Netflix denizinde orijinalliğin eşi bulunmaz bir özelliğe tekabül etmediğini, pek çok “öyle olmasa da öyle” Netflix Original’ın bize bu titrle sunulduğunu söyleyebiliriz. Zaten bize düşen izleyip keyif almak değil mi? Herhalde bir diziyi Netflix Original olduğu için değil, ilgi çekici olduğu için açıp sezonunu iki günde mideye indiriyoruz, değil mi? O halde herkese iyi seyirler, orijinal içerikler dileriz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER