Drama Summit West: Dijitalleşme, küreselleşme ve drama..

CannesSeries'i kazanan Keshet dizisi When Heroes Fly, Drama Summit'in de yıldız formatı oldu
Drama Summit West’te adı geçen bazıları yayına giren, bazıları yayına girecek olan ve bazıları proje aşamasında olan dizilerden dikkati çekenler ise şöyle:
 
Starz’ın hedef kitlesi genç izleyiciler olan yeni dizileri Vida ve Sweetbitter, Instagram filtrelerini anımsatan sinematografileri ile görsel olarak benzerlik gösteriyor. Ayrıca her iki dizi de genç kadın karakterler etrafında şekilleniyor. Vida, anneleri ölünce tekrar Los Angeles’ta bir araya gelen Lyn (Melissa Barrera) ve Emma (Mishel Prada)’nın maceralarını anlatıyor. Sweetbitter ise New York’a yerleşen Tess’in (Ella Purnell) hayatına yeni giren insanların yanısıra şehirle kurduğu çalkantılı ilişki üzerine. Her iki dizinin de altışar bölümlük ilk sezonları bitmek üzere. Belirlediği bir izleyici kitlesine odaklanan bu içerik stratejisinin performansı diğer kablolu kanallara örnek teşkil etme konusunda önemli olacak.
 
Henüz pilot aşamasını geçip geçmeyeceği belli olmayan False Profits ise ekranda yer bulursa Desperate Housewives sevenleri mutlu edebilecek bir başka kadın hikayesi. Kayla Alpert’in yazdığı hikaye Arizona’da kozmetik işine giren bir grup kadının maceralarını anlatıyor. Drama Summit West’te adı geçen sayılı komedi projesinden biri olan False Profits kadrosunda Desperate Housewives ve Ugly Betty’de izlediğimiz Vanessa Williams ile Scandal ile tanınan Bellamy Young yer alıyor.
 
Dietland, AMC’nin tür (genre) ve karakter dizileri ile şekillenen yayın listesine bir kadın karakter dizisi ekliyor. Julianna Marguiles’in kadrosunda yer aldığı dizi, çalıştığı derginin yöneticisi Kitty (Julianne Marguiles) adına okuyucu mektuplarına cevap veren Plum Kettle’ın (Joy Nash) kadınları taciz eden erkeklere yönelik saldırılar düzenleyen bir feminist grupla karşılaşmasını işliyor. Kadınların nasıl görünmesi ve davranması gerektiği üzerine varolan toplumsal baskıları eleştiren dizi en az The Handmaid’s Tale kadar feminist okumalara müsait ve ilgi çekici.
 
İsrail’in ünlü yapım şirketlerinden olan Keshet’in Cannes Series’de en iyi drama ödülü alan yeni dizisi When Heroes Fly, benzer İsrail dizileri Hatufim ve Fauda gibi bölgedeki siyasi durumun aile ve arkadaşlar arasındaki ilişkilerine yansımalarını konu eden tansiyonu yüksek bir dizi. Hikaye beraber büyüyüp beraber askerlik yapmış olan bir grup arkadaşın, birinin kız kardeşi diğerinin eski kız arkadaşı olan Yaeli’yi (Ninette Tayeb) aramak üzere politik durumun benzer şekilde karışık olduğu Kolombiya’ya gitmesi ile başlıyor. Keshet’in neredeyse uzmanlaştığı bu türü, başka bir coğrafyaya taşıması dikkate değer.
 
Castle’ın yaratıcıları Andrew W. Marlowe ve Terri Edda Miller’in yeni dizileri Take Two’nun kadrosunda The O.C. sonrası How I Met Your Mother ve Chuck gibi dizilerde misafir rollerde gördüğümüz Rachel Bilson ve oyunculuğundan ziyade çalkantılı özel hayatı ile tanınan Eddie Cibrian yer alıyor. Kariyeri sekteye uğrayan oyuncu Sam (Rachel Bilson), yeni bir role hazırlanmak üzere özel detektif Eddie (Eddie Cibrian) ile beraber çalışmaya başlıyor. Castle’ın sonlarına doğru kanalla anlaşmazlığa düşen Marlowe ve Miller, Take Two’da önceki dizilerine oldukça benzer bir dinamik kurmuşlar. Light polisiyeleri sevenlerin ilgisini çekebilecek bu dizinin yanısıra Castle’ın baş rol oyuncusu Nathan Fillion’un da eski dizisini anımsatan polisiye proje The Rookie ile ekranlara dönmeye hazırlandığını belirtmek gerek.
 
Uluslararası pazarda popüler olması muhtemel Ultraviolet gelecek vadeden bir başka polisiye. Wendy West’in, Deborah Halber’in kitabı The Skeleton Crew’dan yola çıkarak hazırladığı format Amerika Birleşik Devletleri’nde ekranlarda kendine yer bulamamış. Fakat, projenin formatı Polonya’ya satılmış. Çözülemeyen suçları çözmeye çalışan gönüllülerin hikayesini anlatan dizi, West’in abisinin bir cinayete kurban gitmesinin etkilerini taşıyor. Drama Summit West esnasında misafir olduğu panelde Wendy West, dizinin internet yayın haklarının Netflix tarafından alındığını duyurdu. West’in panelde anlattıklarına bakılırsa format uyarlamaları ile ilgili yeni çalışmalar çok uzak görünmüyor. Biraz karanlık Avrupa suç hikayelerini sevenlerin göz atmak isteyebileceği bir proje Ultraviolet.
 
Bong Joon Ho’nun Snowpiercer filminden aynı isimle uyarlanan Snowpiercer—filme de Jacques Lob ve Jean-Marc Rochette’in romanı ilham vermiş—dikkate değer bir başka proje. Bir felaket sonrası dünyada hayatta kalan insanların, dünya etrafında seyahat eden trende yaşadıklarını anlatan fantastik projenin kadrosunda Hamilton müzikali ile tanınan Daveed Digs ve Jennifer Connelly de var. Snowpiercer, filmin hayranlarını tatmin eder mi bilinmez ama türün sevenlerinin ilgisini çekebilir.
 
Gitgide uluslararası ünü artan Norveç dizilerine eklenecek olan Heimebane (You Will Walk Alone) bir erkek takımının kadın teknik direktörünün yaşadıklarını anlatıyor. Tanıtımı salondakilerden büyük alkış alan dizi, benim de en merak ettiğim projelerden biri oldu. Nedendir bilemiyorum ama futbolun popüler olduğu ülkelerde format uyarlamalarına oldukça müsait olan bu hikayeye bir önceki uyarlama projesi Cinayet—bu dizi de başka bir İskandinav formatı Forbrydelsen’den uyarlanmıştı—çok başarılı olmayan Nurgül Yeşilçay çok yakışabilir diye düşündüm. Drama Summit West’te tanıtımı ilgi çeken bir diğer Norveç dizisi State of Happiness(Lykkeland) Norveç sosyal demokrasisinin ekonomik sürdürülebilirliğini borçlu olduğu petrolün ülkede ilk bulunuşunu anlatıyor. Dönem dizisi sevenlerin beğenebileceği bir proje diye not düşmek mümkün.
 
Dönem dizisi sevenlerin beğenisini kazanabilecek bir diğer proje ise 2018’in ikinci yarısında ekranlara gelecek olan Avrupa ortak yapımı Das Boot. Wolfgang Petersen’in aynı isimli filminin devamı niteliğindeki dizi pek masraftan kaçınılmadan çekilmiş yüksek bütçeli ve çok dilli bir yapım. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgaline karşı Fransız direnişi etrafında gelişen hikayenin oyuncu kadrosu oldukça geniş. Phantom Thread ile tanınan Vicky Krieps ve Master of Sex’in başrol oyuncusu Lizzy Kaplan önemli rollerde.
 
Sicario ve Hell or High Water’ı yazan, Wind River’ı yazıp yöneten Taylor Sheridan’ın yeni projesi Yellowstone benim heyecanla beklediğim bir başka proje. Başrolünde Kevin Costner’ın oynadığı dizi, Sheridan’ın işlemekte ustalık kazandığı Amerikan kırsalı hikayelerinden bir diğeri. Büyük bir çitlik sahibi olan Dutton Ailesi’nin, hem birbirleri ile hem de çevrelerindekilerle yaşadıkları sorunları anlatan aile dramasının tanıtımını izledikten sonra, Sheridan’ın filmlerini sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacaktır diye düşünüyorum.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER