Siyah Beyaz Aşk: Uzaklık ayırmıyormuş bildim..

Siyah Beyaz Aşk: Uzaklık ayırmıyormuş bildim..
... ayrı ayrı uzaklara düşenler meğer en yakınına gelirlermiş birbirlerinin.

Çeşitli yollardan geçtim ömrüm boyunca. Yürüdüm yürüdüm çok engeller aştım. Çok köprülerden geçtim fakat dün Aslı ve Ferhat ile birlikte o köprüyü geçemedim. Kalbimi de bıraktım o köprüde aklımı da… Garip ama ekrandan izlemiyordum sanki o konuşulanları. Aslı ve Ferhat’ın yanındaydım adeta. Ben de o köprüdeydim.

Kader yeter ki kararını vermiş olsun, hayat sizi selde bir kum tanesi gibi sürükler. Kader kararını vermişti Aslı ile Ferhat’ı birbiriyle buluşturdu fakat daha sonrasında kader elini çekti üzerlerinden. Gidişat kendi tercihleriyle şekillenmeye başladı. Ferhat öldürmemek için evlenme savını ortaya attı.  Aslı yaşamak için evlenmeyi seçti. Ferhat Aslı vurulmasın diye onu önden yolladı ve o kurşun kendi sırtına isabet etti. Ferhat ölmesin diye Aslı kaçmamayı tercih etti ve ameliyatına girdi. Bunlar sizce de kader mi; cevap veriyorum değil. Kader sizi sadece karşılaştırdı çocuklar ama aşk? İşte onu siz istediniz. Birbirinizin yüreğine siz kendiniz düştünüz. Yaralarınızı birbirinize bile isteye anlattınız. Anlaşmayı kader değil siz bozdunuz! İnsanlar kaderin değil yaptığı tercihlerinin sorumluluğunu üstlenir. Bu yüzden birbirinizi tuzla buz etmeniz. Ne kadar aklınız seçimlerinizin yanlış olduğunu söylese de kalpleriniz o seçimlerin arkasında. Kördüğüm işte bu!

Aslı stabil bir hayat süren bir kadındı Ferhat’tan önce. Ferhat ile birlikte aslında o dilini bilmediği bir ülkede yaşamaya başladı bence. Bambaşka bir hayattı. Sevmiyordu o hayatı hatta kınıyordu ve o kınadığı başına geldi. İçinde olduğu buhranı da yakarışlarını çok iyi anlıyorum Aslı’nın, hak veriyorum. En çok kime sinirleniyorum sorusunu sormanızı istiyorum kendinize. Benim cevabım şu; en çok sevdiklerime. Aslı da tam olarak böyle. O hayata onu zorla sürükleyen Ferhat'a kızgın ama öfkesinin bu denli büyük olmasının sebebi onu çok sevmesi. Aşk insanı üzebilir mi? Aslı’ya göre üzmemeli ama Ferhat’ı her tercih ettiğinde ona duyduğu bu aşk onu üzüyordu. Abisi ile son yaşadığı hatıraları kanatıyor yüreğini cevval doktorun. Keşke insanın kurdudur. Aslı’nın aklına, yüreğine o kurt düştü; abisiyle gitseydi abisinin ölmeyeceği ihtimali kemiriyor beynini. Bir yerde abisi bir yerde sevdiği; bir yerde can bir yerde canan…

Havaalanında arkasına bakmadan bırakıp giden Ferhat adım adım takip etti karısını. Odaları karısı olmadan kapkaranlık bir çukurdu artık Ferhat için. Aslı da Ferhat yanında olmadığından ıssızdı. Uzaktan izledi, yanına yaklaştı, dokunmadı… Severken öldürür müydü? Bunun cevabını almamıştı uzaktan izlemek de yeterdi çirkine yetiyordu kalbini acıtsa da... Derken Ferhat gösterdi kendini Aslı’ya. Buldular kendilerini masallarının yönünü tayin edecek köprüde. Köprü senaristin mükemmel bir metaforuydu. Köprünün bir kıyısında Aslı diğer kıyısında Ferhat vardı. Aslı ve Ferhat arasındaki son bölümlerde açılan mesafeyi simgeliyordu. Adım atsalar ortada buluşsalar masal devam edecekti derken… Ekran siyahla beyazın birbirine karıştığı renk olan griye bulandı. Çünkü artık ne siyah tamamıyla siyah ne de beyaz bembeyazdı. Aşıklar köprüde birbirlerinden çok uzaktaydı. Uzaktaydılar çünkü kalplerinden geçeni değil akıllarındakileri anlatıyorlardı birbirlerine. Ne zaman kalplerini açtılar birbirlerine gözleri değdi birbirlerinin gözlerine dağıldı grinin kasveti. Sarıldıklarında hayat asıl rengine kavuştu. Gri kısımdaki diyaloğun yaşanmadığını, söylenmek isteyip söylenmeyenler olduğunu düşünüyorum. Hesaplaşma ile kalp kırıklarını attılar ve solmuş çiçek yaprakları düştü birer birer… Geriye canlı çiçekler kaldı.  O kadar güzel bir hesaplaşma olmuş ki bir Ferhat’a bir Aslı’ya hak verdim. Demiştim ya ben de o köprüdeydim diye. Birbirlerine teslim oluşlarına, Ferhat’ın karısını içine çeke çeke koklamasını gözlerimle gördüm kulaklarımla hissettim.

‘Her aşkın da kendi kaderi vardır.’ Böyle başlamıştı de mi bu yolculuk tam da bu sözlerle.‘Kimi doğar, büyür, ölür, kimi sevdaya dönüşür.’ Aslı ve Ferhat’ın aşkı sevdaya dönüştü artık. Hem de eşi benzeri görülmemiş bir sevdaya. Bu sevdanın Aslı ve Ferhat’a hayat vermesi dileğiyle…BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER