Sırrı Yeteneğinde Saklı: Miray Daner

Sırrı Yeteneğinde Saklı: Miray Daner
Bazı oyuncular vardır, onlar ekrana çıktığında içiniz ısınır adeta. Ekrandan çıkıp evinizin içine geliverecek ve sizinle konuşmaya başlayacaklarmış gibi hissedersiniz. Seversiniz onları çünkü onlar işlerine gönülden bağlı, rolünün hakkını sonuna kadar vermeye çalışan ve kendilerini sevenlere karşı oldukça saygılı insanlardır.

Televizyonla çok fazla haşır neşir olan biri değilim. Hem dizi sürelerinin uzun olması hem de hep benzer tarz konuların işlenmesi beni televizyondan uzak tutan unsurlar. İzlediğim maksimum üç iş vardır. Onlardan biri de Vatanım Sensin. Her ne kadar eskisi gibi şevkle izlemesem de değerli oyuncu kadrosu diziyle olan bağımın kopmamasına neden oldu. O oyuncular içinde geçen seneden bu yana dikkatimi çeken kişiyse yeteneği, algıları yıkan güzelliği, enerjisi ve hanımefendi duruşuyla Hilal karakterini canlandıran Miray Daner oldu.

Yalan yok Miray Daner’i bugüne kadar takip etmemiştim fakat Vatanım Sensin’ in ilk bölümünde Hasan Basri’nin öldürülme sahnesi ve ikinci bölümde babasıyla mezar sahnesinde inanılmaz etkilendim oyunculuğundan. 10 ve 11'inci bölümler ise Miray’ın oyunculuğunun gözümde arşa çıktığı bölümler oldu. Öyle ki Halit Ergenç ile birlikte kilitlediler bizi resmen ekrana. Onunla ilgili beni en etkileyen şeylerden biri de Mustafa Kemal ATATÜRK ve Türk bayrağı ile ilgili olan sahnelerde bambaşka birine dönüşmesi oldu. Bu kadar benimseyerek oynaması, oynarken işin içine tüm varlığını katması müthiş bir şey gerçekten. Sahneleri izlerken sanırsınız ki Mustafa Kemal sahiden onun karşısında. Sadece adı geçtiğinde dahi gözlerinin dolduğuna şahit oldum, seyrederken.  Oynarken duyduğu gurur öyle belli ki.

İşte bu sahnelerden itibaren Miray’ı merak etmeye başladım ve bugüne kadar yaptığı tüm işleri araştırdım. Öğrendim ki Miray; konservatuar öğrencisi, dans ediyor, çello ve piyano çalıyor, resim dersleri alıyor, iyi bir vokal… Bununla birlikte müzikal tiyatro yapmak ve psikoloji eğitimi almak istiyor. Yetenekleri sadece bunlarla da sınırlı değil iyi bir yüzücü, 100 metre koşu yarışında birinciliği var. Yani tam olarak on parmağında on marifet diyeceğimiz genç, pırıl pırıl bir yetenek.

Kendisi bugüne kadar o kadar çok yapımda yer almış araştırırken bayağı hoş bilgilerle karşılaşmama neden oldu bu durum. Örneğin; Bez Bebek, Papatyam, Zil Çalınca, Merhaba Hayat, 1 Kadın 1 Erkek, MedCezir gibi dizilerin yanı sıra Çınar Ağacı, Max, Dersimiz Atatürk ve son olarak da Vecihi Hürkuş (henüz gösterime girmedi) adlı sinema projelerinde izlemişiz kendisini. Bu projelerin her birinde öyle kıymetli isimlerle bir araya gelmiş ki Miray Daner, adeta okul gibi. Metin Akpınar, Celile Toyon, Halit Ergenç, Demet Evgar, Barış Falay, Serenay Sarıkaya, Onur Saylak, Nurgül Yeşilçay…  Liste bayağı uzun gördüğünüz gibi.

Kariyeri sadece dizi ve sinemayla da sınırlı kalmamış. Televizyonda izlediğimiz birçok reklamda yine karşımıza çıkmış Miray Daner.

Tüm bunların yanında tevazu sahibi, içten, sevenlerine değer veren, her zaman onları gözleri parıldayarak anan, minnet duygusu yüksek, neşeli mi neşeli genç bir kadın. Sevenleri ona "Ay Kız, Çiçek Kız, Civciv" gibi sıfatlarla sesleniyor; bu sıfatların hepsini hak ediyor. Her röportajında onu seven kişilere karşı duyduğu minneti dile getirmesi öyle güzel ki. Bir öğretmen olarak böyle güzel insanların varlığını bilmek çok kıymetli benim için.

Bununla birlikte son yıllarda sosyal medya kullanımının artmasıyla özellikle ünlü kişilere uygulanan linçlerden de  nasibini almış ne yazık ki. Instagram'daki sayfasına girip fotoğraflarının altına yapılan yorumları görünce ya da Twitter'daki bazı yorumları görünce insanın kanı çekiliyor. Neden mi? Gerek bedenine, gerek oyunculuğuna gerekse de dizideki partnerine ve özel hayatına kadar her konuda eleştiri kisvesi altında ağır ithamlarda bulunulmuş. Biliyorsunuz oyuncular özellikle de kadın oyuncular sadece bedenleriyle var edilmeye çalışılıyor piyasada. Güzel, ince belli, uzun boylu olan herkese "yetenekli" gözüyle bakılıyor. Kaldı ki Miray Daner son derece güzel ve özel yetenekleri olan genç bir kadın. Zaten onun da sadece güzelliğiyle anılmak isteyeceğini düşünmüyorum. O,  yaptığı işlerle var olmaya çalışan oyunculuk sektöründe başarılarıyla yer edinmeyi hak eden bir yetenek. İlerleyen yıllarda kendisinden parmakla gösterilen bir oyuncu yaratacak. Buna kalpten inanıyorum.

Başarıların daim olsun Çiçek Kız!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER