Netflix'ten İspanyolca yeni bir dizi: La Casa De Papel

Netflix'ten İspanyolca yeni bir dizi: La Casa De Papel
Geniş dizi kataloğunda kendi dizileri kadar başka kanallardan alınma diziler de yer alan Netflix, aynı zamanda İngilizce dışı dizileri de bünyesinde bulunduruyor. Birkaç hafta önce ilk Almanca dizisi Dark'la büyük beğeni toplamışken son dönemde de La Casa De Papel ile dikkatleri yeniden üstüne çekti.

Dark'tan farklı olarak bu dizi kendi yapımı değil, İspanyol Antenna 3 kanalının dizisi. İspanyolca dizi, geçtiğimiz mayıs-kasım ayları arasında toplamda 15 bölüm halinde ülkede yayınlandı. Başarılı bir yayın hayatı geçiren dizi, genel olarak ülkemiz de dahil olmak üzere izleyenlerden pozitif yorumlar almaya devam ediyor.

Bölüm süreleri orijinalinde 70-80 dakika kadar sürse de Netflix kendi stiline ayak uydurması için 42-55 dakikalık bölüm süreleriyle ilk dokuz bölümü 13 bölümlük sezon şeklinde yayınladı. Dolayısıyla kalan altı bölümü de yine kendi stiliyle ileri bir zamanda yayına alacak. Peki, nasıl bir diziden bahsediyoruz?

Ana konusu hırsız-polis hikayesine dayanan bir yapım. Profesör lakaplı gizemli bir adam İspanya'nın darphanesini soyup 2.4 milyar dolar çalmaya ve dünyanın en büyük soygunlarından birisini gerçekleştirmeye niyetleniyor. Bunun için de çok kapsamlı ve uzun süren bir plan da hazırlıyor. Dahası kaybedecek pek de bir şeyleri olmayan, farklı yetenekleri olan birbirinden tuhaf sekiz kişiyi bir araya getiriyor. Soygunu gerçekleştirebilmeleri için 67 rehine ve polislerle baş edecekleri 11 günlük bir inziva süresine ihtiyaçları var. Dizinin bölümlerinde de bu sırada neler olduğunu izliyoruz.

Profesör'ün yaptığı çok kapsamlı ve zeka pırıltısıyla dolu plan, bölümler ilerledikçe parça parça ortaya çıkarken soygun ekibi, polis ekibi ve rehineler arasındaki kedi-fare oyununa tanık oluyoruz. Kısa bir zaman aralığı geniş bir şekilde anlatılıyor; geçmişi ziyaret etmeyi ihmal etmiyorlar ve bu sayede ana karakterleri tanıma fırsatı da yakalanıyor. Álex Pina'nın yaratıcısı olduğu La casa de papel'de (Money Heist) Profesör'ü Álvaro Morte canlandırırken kadroda Úrsula Corberó, Alba Flores, Álvaro Morte, Paco Tous, Pedro Alonso, Itziar Ituño ve Miguel Herrán gibi isimler de bulunuyor.

Not: Dizinin Türkçe altyazılı fragmanı dizinin Netflix sayfasında mevcut.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER