Asya bu Türk'ü izliyor: Rıfat Karlova!

Asya bu Türk'ü izliyor: Rıfat Karlova!
Herkese merhabalar,

Bildiğiniz gibi genel olarak Asya’da Türk dizileri özelinde içerikler yazıyorum. Bu yazımda ise ilginizi çekecek bambaşka bir konudan bahsedeceğim. Sizi Asya’da tesadüf eseri keşfedilen, oldukça ünlü ve Tayvan’da yaşayan program sunucusu, oyuncu ve komedyen olan Uğur Rıfat Karlova ile tanıştıracağım. Tayvan siyasi yapısı gereği dış ilişkilere oldukça kapalı bir ülke. Bu nedenle başka ülkelerden ithal dizi ve sinema filmlerini henüz ülkede yayınlanmıyor. Asya’da ‘’吳鳳 Rifat’’ adıyla tanınan, Rıfat Karlıova ise bu alanda bir ilke imza atan ilk Türk. Kendisine internette araştırma yaparken tesadüf eseri denk geldim ve Tayvanlı arkadaşlarıma sordum, onlar da bana Rıfat Karlova’nın Tayvan’da ve Asya ülkelerinde oldukça popüler bir isim olduğundan bahsetti. Rıfat Karlova en son 4 sene önce ‘’3 Adam’' programına konuk olmuş, o zamandan bu yana Türkiye’ye röportaj vermemiş. Kendisine ulaştım ricamı kırmadı ve sizler için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.Rıfat Karlova kimdir?


Aslen Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinden olan Rıfat Karlova, 1980 İzmit doğumlu. Tekirdağ Anadolu Turizm otelcilik bölümünden mezun olunca hayatını turizm ve yabancı kültürler üzerine şekillendirmeye başlamış. Önce Mersin Üniversitesi Anamur M.Y.O Almanca Turizm Otelcilik bölümünde ardından da Ankara Üniversitesi Sinoloji bölümünde üniversite eğitimini tamamlamış. Üniversite hayatı boyunca yaz aylarında Alanya’da turizm acentalarında rehberlik yapmış. 2006’da Tayvan bursu ile güzel bir ada olan Tayvan’a gelmiş. Ulusal Tayvan Üniversitesinde Siyaset bilimi bölümünde yüksek lisansımın ardından hayatını burada sürdürmeye karar vermiş. Uzun süredir Tayvan televizyon sektöründe çalışan Karlova evli 2 yaşında Ekim isimli bir kızı var.

Filmlerde gördüğümüz türden bir keşfedilme hikayesi…

Hayatın tesadüflerle dolu olduğuna inanmıyorsanız bu kısmı dikkatle okumanızı öneririm.

2006 yılında Tayvan’a yeni taşındığı dönemde yolda yürürken oyunculuk ajansından iki bayan Rıfat Karlova’yı yolda durdurup, Tayvan devlet kanalı için ‘'Tayvan İnsanlarının Hikayesi’’ isimli bir belgesel çekeceklerini ve oyuncunun görünüşünün belgeseldeki karakter için uygun olduğunu söylemişler. Deneme çekimlerinin ardından 100 yıl önce Tayvan'a gelip burada diş doktorluğu ve misyonerlik yapmış ‘’George Leslei Mackay’’ rolü oyuncuya verilmiş ve bu rol sayesinde hem farklı bir tecrübe yaşama hem de bu sektöre ilk adımı atma şansı yakalamış. Daha sonra; Nissan, 3M, Oceanspray, Busch, Ford ve Family Mart gibi firmaların televizyon ve internet reklamlarında oynamış. Tayvan yapımı çeşitli dizi ve sinema filmlerinde rol almış ve almaya devam etmekte. Tayvan yapımı, Türkiye konulu ilk dizi!


Hiçbir Türkçe kaynakta yayınlanmadığı için çoğumuzun bilmediği yada benim gibi yeni öğrendiği bir proje olan ‘’Faysal Ağabey’’ dizisi tamamen Tayvan yapımı ve Tayvan Devlet Kanalı Daai Tv’de yayınlanmış bir proje.

Dizinin konusu, Gölcük depremi sonrası, Türkiye’ye yardım eden Tayvanlı Budist rahiplerin hikayesini konu alıyor. Gerçek bir hikayeden yola çıkarak hayata geçirilen dizi Tayvanlı seyirci tarafından oldukça sevilmiş ve oldukça popüler olmuş. Dizide yer alan oyuncu, projenin kendisi için oldukça duygusal bir anlam taşıdığını da belirtiyor. Dizi 2008 yılında Güney Kore’de en iyi yabancı diziler arasında aday gösterilmiş. Bu proje sonrası oyuncu Tayvan yapımı ‘’Black& White’’ filminde de rol almış.MTV ve Hollywood yıldızları ile tanışma…


İngilizce, Çince ve Almancayı anadili gibi konuşan Rıfat Karlova MTV Tayvan’da iki sene boyunca sinema programı sunmuş. Asya ülkeleri ve dünyanın her yerinden birçok konuğu ağırlayan Karlova programında Tom Cruise, Will Smith, Jaden Smith, Armie Hammer… gibi ünlü Hollywood yıldızları ile de röportajlar gerçekleştirmiş.Hatta Karlova’nın Tom Cruise’a kafasını imzalatması da yabancı basında oldukça ses getirmiş.

2011'den bu yana Tayvan televizyonunda I-WALKER isimli gezi-eğlence programını sunan Karlova’nın TV programları Tayvan, Malezya ve Singapur gibi birçok ülke televizyonlarında, Hong Kong ve Çin’de de dijital platformlar üzerinden izleniyor. Zaman zaman konuk olarak yer aldığı diğer televizyon programları ise Hong Kong ve Çin gibi ülkelerde seyircilerle buluşuyor.

Farklı bir kültürde bir televizyon programı sunmak ve oyunculuk yapmak…


Karlova, ilk adımı atmanın televizyonda konuk olarak yer almanın aslında o kadar zor olamadığından bahsediyor. Asıl zor olanın konuk durumundan çıkıp tamamen televizyon ve sahne üzerinden hayatı profesyonel olarak kazanma kısmı olduğunu söylüyor. Konuşulan dilin ayrı ve kültürel seviyenin bambaşka olmasının zorluk yarattığını belirtiyor.

Oyunculuk konusunda ise Asya’da yabancılar için sadece belli rollerde yer almak dışında çok fazla opsiyonunun bulunmadığını belirtiyor.

Oyunculuk alanında, özellikle Çin’de sinema ve eğlence sektöründe bir yabancı için kariyer yapmanın zor olduğunu ve bu zorluk yüzünden kendini daha çok televizyon programı sunmak ve sahne gösterileri üzerinde yoğunlaştığını belirtiyor. Mizah tamamen atmosfer meselesi 

100’den fazla standup gösterisi yapmış ve bu alanda Hong Kong Uluslararası standup yarışmasında ikincilik ödülü alan Karlova ‘’Eğer profesyonel olarak sahneye çıkmayıp şakalar ve karşılıklı esprilerle yabancıları güldürecekseniz aslında zor değil. Biz Türkler zaten şakalaşmayı seven Batı ile Doğu arasında zengin bir mizah kültürüne sahip olan bir milletiz. Bu yüzden bende bu sayede Tayvanlı ve Çinli seyircileri etkileyebiliyorum. Fakat işi profesyonel anlamda sahneye döküyorsanız o zaman işler değişiyor. Sahne kurallarını bilmeniz ve çevrenizi çok iyi derecede gözlemliyor olmanız gerekli. Aynı zamanda dil yeteneklerinizden tutun da anlık doğaçlamaya kadar birçok farklı alanda belirli bir yeteneğe sahip olmalısınız yoksa sahne bir anda kabusunuz olabilir. Televizyon ve sahnenin en güzel yanı insanları eğlendiriyor olduğumu bilmek. Sonuçta beni izleyen binlerce insan gülüyor ve güzel zaman geçiriyorlar. Ayrıca bunu yaparken ülkemi de anlatıyor olmak bu işe duygusal bir anlam yüklüyor. İnsanlar tarafından tanınmak güzel. Ülkemin dışında ünlü olmak ve çok sayıda hayranımın bulunması bana bambaşka bir dünyanın kapısını açıyor. Hatta programlarımı izleyen diğer ülkelerde yaşayan Çinliler dünyanın bir ucunda gezerken Karlova’yı durdurup fotoğraf çekilmek istiyorlarmış.

Tayvan’da en çok aşk konulu diziler izleniyor…

Aşk konulu yapımlar birçok ülkede olduğu gibi Tayvan’da da dizi ve filmlerde seyirciler tarafından en çok izlenen yapımların başında geldiğini belirtiyor. Türkiye’nin aksine Tayvan’da dizilere ciddi bir yatırım yapılmadığı için yerel yapımların belirli senaryolar arasında sıkışıp kaldığından bahsediyor. Tarih konusuna ilginin oldukça fazla olduğunu belirtiyor ve bu alandaki projelere yatırım yapmanın iyi dönüş sağlayacağını belirtiyor.

Türk dizileri Tayvan’a da açılmalı!

Tayvan’da Türk dizilerinin henüz izlenmediğini belirten Karlova, Türkiye’nin ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ama profesyonel bir tanıtım ağı oluşmadığı için kültür tanıtımı alanda olduğu gibi diziler alanında da Tayvan’da eksik kaldığımızı belirtiyor. Kişisel olarak Halit Ergeç, Şener Şen ve Şevket Altuğ’yu beğendiğini söyleyen Karlova son döneme ait Türk dizilerinden Vatanım Sensin’i özellikle merak edip izlemek istediğini belirtiyor. Oyuncularımızın fotoğraflarını Tayvanlılara gösterdiğinde çok olumlu tepkiler aldığını da ekliyor.

Yaklaşık 12 yıldır Tayvan’da yaşayan Rıfat Karlova yakın zamanda Asyada Türkiye'nin zengin tarihi ve kültürünü anlattığı kitabını yayınlayacak. Sosyal medyada da yüzbinlerce takipcisi olan birçok ülkede programları ve dizileri yayınlanan oyuncu televizyon projelerine Çin televizyon dünyasında devam etmeyi planlıyor.

Dünyanın bir ucunda Asya’da televizyon ve oyunculuk alanında güzel işler başarmış bir Türkle olduğunu bilmek oldukça gurur verici.

Rıfat Karlova ile yaşanılan bir tesadüfün tüm hayatımızı etkileyeceğini görmüş olduk birgün yolda yürürken keşfedilip ekran yüzü olabilirsiniz. :) Şimdilik aktaracaklarım bu kadar herhangi bir sorunuz olursa bana mail ile ulaşabilirsiniz.

Hoşça kalın.. 

ZeynepBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER