GLOW: Amerikan Güreşi'nin muhteşem kadınlarının dünyası

GLOW: Amerikan Güreşi'nin muhteşem kadınlarının dünyası

Daha hiç izlemeye başlamadan, sırf tanıtımlar esnasında önünüze düşen bazı malzemeler yani işin dış görünüşünden dolayı hiç de sizlik olmadığını, izlemek istemeyeceğinizi düşündüğünüz diziler oldu mu? Muhtemelen olmuştur. Bana da arada sırada olan bu durum son olarak GLOW'la nüksetmişti.

Nihayetinde Amerikan Güreşi dünyasındaki kadınlara dayanan bir televizyon dizisinden bahsediyorduk. Hem de 80'lerde Los Angeles'ta geçen türden. Yetmezmiş gibi bir de komedi dizisiydi. Bu yüzden izlememeyi düşünürken karşıma diziyi yayın öncesi izleme fırsatı çıkınca vazife duygusuyla en azından fikir edinmiş olurum diyerek izlemeye başladım. Sonuç? 10 bölümlük sezon bir çırpıda bitti, bir de üstüne oturdum bu yazıyı yazıyorum... Ön yargılı olunca karmadan tokat yemenin bir versiyonu da bu olsa gerek.

GLOW, Netflix'in yeni dizilerinden biri ve 23 Haziran'da tüm bölümleriyle yayında olacak bir yapım. Her ne kadar kısa süre önce Sense8'i iptal etmesiyle kalbimi kırmış olsa da, Netflix sevdiğim ve bende kredisi olan bir kurum; hala bir sürü dizisini -üstelik severek de- izliyorum. En geç 2018'de yapımı gerçekleşeceği söylenen ilk Türk dizisini de merakla bekliyorum...

GLOW kelimesini dilimize çevirirsek 'parlamak' anlamına geliyor. Bir de kelimenin tıpkı bu dizide olduğu gibi kısaltma olarak kullanılışı var. GLOW yani 'Gorgeous Ladies of Wrestling'. Güreşin Muhteşem Kadınları. 1986'da kadın Amerikan güreşçilerine dayanan bir televizyon şovu olarak ekrana gelmeye başlayan bu proje, yıllar içinde farklı şekillerde insanların karşısında olmaya devam etti. 2012'de de belgeseli çekildi ve gayet iyi eleştiriler aldı.

Şimdi ise kendisini 10 bölümlük bir dizi olarak Netflix'te bulmuş durumda. GLOW'un üç yapımcısı, Netflix'in bir diğer dizisi Orange is the New Black'in de arkasındalar. Yaratıcı ve yapımcılardan birisi olan Liz Flahi de Weeds ve Nurse Jackie'de çalışmış bir isim. Glow, kadın odaklı işlerde deneyimli ve ne yaptığını bilen kişilerin elinden çıkma bir dizi anlayacağınız..Peki, tam olarak ne anlatıyor bu dizi? Açılışı GLOW'un en merkez kadın karakteri Ruth ile yapıyoruz. Başarıya ulaşmaya çalışan, bunun için deneme çekimlerine giren işsiz bir aktris. Üstelik içinde olmaması gerektiğini bildiği bir ilişkisi de var. Dipte olduğunu düşündüğü bir noktada önüne tuhaf bir teklif geliyor: 12 kadının Amerikan güreşi yaptığı bir televizyon şovu!

Ruth'un denemeye gitmesi ve kendini şovun içinde bulmasıyla hikayemiz başlamış oluyor. Her çeşitten kadının olduğu bir gruptan bahsediyoruz tabii burada. Gruptaki kadınların, bu kadınlar gibi hayatının olmaması gerektiği bir noktasında olan yönetmenin ve çevrelerindeki insanların hayatını sezon boyunca izlemeye başlıyoruz tahmin edeceğiniz gibi. Bir yandan da bu kadınların Amerikan güreşinin inceliklerini öğrenmelerine, şov karakterlerini keşfetmelerine ve şovun ilk sezon hazırlıklarının devam edişine şahit oluyoruz.

Bunların hepsi de komedi soslu bir şekilde oluyor. Başrolde Alison Brie'nin (Community, Mad Men) olduğu dizinin kadrosunda Betty Gilpin, Marc Maron, Sydelle Noel ve Britney Young gibi isimler bulunuyor.


Yazı devam ediyor...BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER