Descendants of the Sun - Söz karşılaştırması

Descendants of the Sun - Söz karşılaştırması
Dizi sektöründe Kore uyarlaması fırtınası esti eseli başımızı hangi diziye çevirirsek çevirelim bir benzerlik, bir karşılaştırma görmeye başladık. Kendi içinde birbirini çok fazla tekrar eden Kore dizilerinden uyarlama yapıldığını o kadar duyduk ki, artık özgün kurguların içindeki her dizide görebileceğimiz klişelere 'Kore uyarlaması' diye etiket yapıştırabiliyoruz.
 
Son günlerde ekranlarda askeri dizilerin sayı artmaya başlayınca, ne yalan söyleyeyim Kore dizileri içinde yayınlandığı zaman ilgimi çok çekmiş 'Descendants of the Sun'ı düşünmeden edemedim. Bir gün olur da Kore'de, hatta denizaşırı ülkelerde bu kadar ilgi çekmiş bu yapım uyarlanırsa nasıl olur, hangi oyuncular hangi karakterler için uygundur diye düşündüğüm çok olmuştur.
 
"Söz" aklımdaki isimlerle beraber iddialı bir giriş yaptığında, etraftaki 'DOTS uyarlaması' iddialarını pek de kabul etmedim. Uyarlandığı taktirde Tolga Sarıtaş'ın mutlaka başrol olması gerektiğini düşünmeme rağmen 'Söz'ü DOTS'tan uyarlama olarak göremedim. Ancak birkaç bölüm geçtikten sonra, benzetmeye çalışanların arttığını görmek, kendi içimde küçük çaplı bir mukayese yapmama sebep oldu.
 
Bahsi geçen diziyi izlememiş ya da izleyip 'Söz'e benzeten kişiler için, DOTS ve Söz arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları derledim.
 
1. Genel kurgu
 
DOTS da Söz de vatan sevgisinin ön planda olduğu, mücadeleyi, hayatta kalmayı ve aşkı anlatan askeri diziler. Her iki dizide de askerler ve doktorlar ön planda. DOTS Kore askerlerinin ve doktorlarının başka bir bölgede, masum insanların refahı için çalıştıklarını konu alırken, Söz terör örgütü ele başı olan Çolak'ı yakalamak için oluşturulan Özel Kuvvetler Timini konu alıyor. Söz'ün devamlılığı süren bir akışı varken, DOTS birçok olayı 16 bölüm içinde çözüme kavuşturuyor.
 
2. Karakterler
 
Tanıtımlardan itibaren karşılaştırma yapılmasına sebep olan asıl nokta her iki dizinin başrollerini mesleği asker ve doktor olan karakterlerin oluşturması. DOTS'un başrolü Yoo Shi Jin adındaki genç ve yetenekli asker. Emrine itaat eden Alpha isimli bir timin başında. Big Boss lakaplı Shi Jin, bir tesadüf sonucu geldiği hastanede Kang Mo Yeon isimli bir doktora aşık oluyor. Aşkın daha ön planda olduğu dizide aşk uzatılmadan, daha ilk bölümden itibaren işlenmeye başlıyor. Komutan ve Doktor Kang arasındaki ilişkide sık sık tereddütlere yer veriliyor. İzleyici hayat kurtarmakta olan bir kadının, gerektiğinde insan hayatına son veren bir adamla ilişki yaşarken yaşadığı içsel çatışmalara sık sık tanık oluyor.
 
Söz dizisindeyse, başrol olarak karşımıza çıkan kişi Üstteğmen Yavuz Karasu. Yavuz'u ilk önce nişanlısı ile görüyor, patlama sonrası kaybettiği nişanlısının ardından çektiği acıları neredeyse onunla beraber yaşıyor ve bundan sonraki süreçte nasıl görevinden uzak tutulduğuna şahit oluyoruz. Ancak Yavuz ilk bölümden kendi hünerini gösteriyor ve Yarbay tarafından terör örgütü ele başını yakalamak üzere kurulmuş Tim'in komutanı seçiliyor. Yavuz'un aşk hayatı, Yoo Shi Jin kadar ön planda değil. Zira Söz aşkı DOTS kadar ön olanda tutan bir dizi değil. Yavuz da tıpkı Shi Jin gibi bir doktora aşık olacak ancak dizide henüz tam anlamıyla başlayan bir aşk yok. Hatta ilk bölümde ölen Merve (Yavuz'un nişanlısı) karakteri de bir süre sonra sanki hiç olmamış gibi yansıtılmaya başladı. Yavuz ölen nişanlısının acısını kısa bir süre çekti ve ardından karakter tamamen askeri yönüyle ele alınmaya başladı.
 
Bunun yanı sıra, ilerleyen bölümlerde  Kang Mo Yeon gibi doktor olan Bahar karakteri ile Yavuz arasında bir şeyler yaşanacağının sinyalleri verilmeye başladı ve henüz aşk anlamında bir şey olmasa da, doktor Bahar Yavuz karakterinin görev dışındaki sahnelerinde  bulunuyor.
 
İlk bölümde Yavuz'un nişanlısını kurtaramayan Bahar, o bölümden beri bir şekilde Yavuz'un hayatının içinde. Söz'de doktor ve asker arasındaki ilişkinin getirmiş olduğu tereddütlerden ziyade, Bahar karakterinin ayakları üzerinde durmaya çalışma mücadelesi işleniyor. Bahar karakteri, Doktor Kang gibi ilişkinin getirmiş olduğu zorluklarla değil, kendi hayat mücadelesi ile boğuşmakta. Yavuz ise Bahar'ı ilişki konusunda tereddütlerinden arındırmaya çalışmıyor, sadece düzenini bozmaması, İstanbula gidip hayatına kaldığı yerden devam etmesi konusunda uyarıyor.
 
3. Yan karakterler
 
DOTS ve Söz'ü türün müptelası olmayanlara bile izleten en önemli özellik başroller kadar, sağlam yan karakterlere sahip olmaları.
 
DOTS en az başrol kadar ilgi çeken ikinci başrollere sahipken, Söz timin her biri birbirinden eğlenceli askerleri ile daha da zengin bir hale gelmiş durumda.
 
DOTS'da yan karakter olarak ön planda Shi Jin'in sağ kolu, başçavuş Seo Dae Young'ı görüyoruz. Seo Dae Young sadece görevdeyken değil, kişisel yaşamlarında da Shi Jin'in her zaman yanında, adeta can dostu.
 
Seo Dae Young dizinin bir diğer ilgi çeken yan karakteri olan Yoon Myung Joo ile çetrefilli bir aşk hayatına sahip. Myung Joo Korgeneralin kızı ve aynı zamanda askeri cerrah olan bir üsteğmen. Korgeneralin kızının başçavuş ile ilişki yaşamasına müsade etmeyişi, bu ikili arasındaki aşkı imkansız ve tutkulu bir hale getirmiş durumda.
 
Söz'de ise karşımıza birden fazla güçlendirici karakter çıkmış durumda. Komutan Yavuz'u Timdeki her bir karakter ile dertleşirken görebiliyor, ekibin birbiri ile olan bağına şahit olabiliyoruz.

Time alınan, her biri yetenekli olduğu kadar biraz da 'deli' olan karakterler seyir zevkini arttırıyor.
 
Komutan yardımcısı olarak Seo Dae Young ile benzer görünen ancak gerek rütbe olarak, gerek de karakteristik özellikleri ile farklı olan, 'Geveze' lakaplı üsteğmen Zafer; Şehit olmayı kafaya takmış 'Keşanlı' lakaplı Mücahit;  'Avcı' lakaplı Fethi; Çapkınlığı ile bilinen 'Karabatak' lakaplı Ateş; Ailevi sorunları ile dikkat çeken 'Hafız' lakaplı Ali Haydar ve ekibin ana kuzusu 'Çaylak' Mücahit.
 
Tüm bu karakterler kendi öyküleri ile diziye renk katarken, DOTS'un timin tamamı için ayırdığı sahneler genellikle onların sabah üstsüz şekilde koşuya çıkması ve doktorların onları seyretmesinden oluşuyor.
 
Bu bağlamda, Söz daha geniş bir yelpazede bize farklı insan hayatları sunuyor.
 
4. Aşk
 
DOTS'da yukarıda bahsettiğim iki aşk öyküsünün dışında, bir de doktorlar arasında yaşanan, tadımlık flörtleşmelere şahit oluyorken, Söz aşkı ön planda tutmamasına rağmen bu konuda daha cömert.
 
Baş karakterler arasında henüz başlamayan aşka karşı, elimizde DOTS'un yan rolleri olan Dae Young ve Myung Joo'nun aşkını andıran Ateş ve Nazlı yakınlaşması var.
 
Myung Joo gibi rütbeli birinin kızı olan Nazlı, askeri cerrah değil, bir konservatuar öğrencisi. Dae Young gibi başçavuş olan, istihbarat uzmanı Ateş ise, Dae Young'un genel özelliklerinden farklı olarak çapkın biri olarak karşımıza çıktı. Verilen sinyallere bakılırsa, bu ikili arasında bir aşk doğacak.
 
Bir başka olası aşk öyküsü de, Fethi ve yarı Fransız, savaş muhabiri olan Eylem Mercier arasında yaşanacak görünüyor.
 
DOTS'da benzerlerine rastlamadığımız bu iki karakter, zıtlıkları ile şimdiden dikkatleri çekmiş durumda.
 
Ailevi sorunları ile karşımıza çıkan Ali Haydar ve eşi Fatma da, DOTS'da benzeri olmayan karakterler. Hamile doktor ve onun uzak göreve giden doktor eşine DOTS'da rastlamamıza rağmen, Ali Haydar ve Fatma'nın öyküsü daha acıklı ve daha yoğun işleniyor.
 
5. Görev
 
DOTS'ta karşımıza çıkan Alpha Timi Urk denilen bölgede özel bir görev için çalışırken, doktorlar da bu bölgede yerel halka hizmet etmek için bulunuyor. Bu şekilde doktor ve asker karakterler arasında olaylar işlenirken, senarist devamlı bir öykü sunmak yerine aynı bölgede birden fazla büyük olay yazarak karakterlerin bu bölgede kalmasına ve beraber mücadele etmesine sebep oluyor.
 
Önce Kore'den verilen görev, sonrasında deprem ve daha sonrasında bulaşıcı hastalığın işlendiği dizi, daha sonra ekibin Kore'ye dönmesi ile burada da birtakım olayları yansıtıyor ve son buluyor.
 
Söz ise devamlılığı olan, bir amaç uğruna birçok zorluğa göğüs gerildiğini gösteren bir dizi.
 
Tim başından beri Çolak'ın peşine düşmek için toplandı ve her bölüm bu uğurda birçok operasyon sahnesine şahit oluyoruz.
 
Burada karşımıza DOTS'daki gibi doktorlardan oluşan birtakım çıkmıyor. Elimizdeki tek doktor Bahar ve o da kendi mücadelesi için bulunduğu bölgede hizmet etmeye çalışıyor.
 
Hemen hemen her dizide birbirine benzer olaylar dönerken, askeri dizilerde de birbirine benzer olayların işlenilmesi kaçılmaz.
Söz DOTS uyarlaması olarak başlamadı ve aynı olayları işleyerek de devam etmiyor.
DOTS izlemiş biri olarak, bir sonraki bölüm Söz'de ne işleneceğini kestiremiyorum.
Gözüme takılan bazı benzerlikleri ve var olan ön yargıları yıkacak farkılıkları sizlere sunmak istedim. Taktir sizin.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER