Sense8 2. sezon: Hepimiz savaşmaya değeriz

Sense8 2. sezon: Hepimiz savaşmaya değeriz
Türünün nadir örneklerinden biri olan Netflix dizisi Sense8'in ikinci sezonuyla aramıza dönmesine artık az bir zaman kaldı. 5 Mayıs'ta tüm bölümleriyle geliyor. Aralık sonundaki gayet beğendiğim ama aynı zamanda bir parmak bal misali de gelen Noel bölümünü saymazsak neredeyse iki yıldır ortalıkta yoktu dizi.

O yüzden dört bölümlük ön izlemenin başına oturduğumda ne beklediğimden pek emin değildim. Gerçi kafamda elbette dizinin içinde veya dışında olanlar yüzünden belli bazı şeyler de vardı. Sense8'in her bünyeye uygun bir dizi olduğunu elbette iddia edemeyiz. Dizinin arkasındaki Wachowski Kardeşler'den önce Larry, ardından da iki sezon arasında Andy cinsiyet değiştirerek kadın oldular (Lana-Lilly).

Bunun da katkısıyla kendince devam ettirdiği özel bir duruşu var. O yüzden bazen homofobiklerin boğazından aşağıya doğru diziyi tıkasım gelmiyor değil hani. Ayrıca Capheus karakterinde oyuncu değişikliğine gittikleri için artık Toby Onwumere'le kalakalmış durumdayız. Noel bölümünde değişiklikten pek bir şey anlamadığım için bundan sonrasını merak ediyordum. Sonuç: Olmuş, izledikçe alışıyorsunuz. Ama ötekiyle karşılaştırma yoluna mümkünse az gidin.

İlk dört bölümde ise özlediğim Sense8'i geri kazanmış oldum, olsa dahasını da izler bitirirdim. Rengarenk jeneriği atlamadığım dizi jeneriklerindendi, bu özelliğini korumaya devam etti. Ayrıca huzurlarınızda Shazam'a teşekkür de etmek istiyorum, çünkü bu sezonda müziklere sanki daha çok özenilmiş gibime geldi,Noel bölümü kendi içinde bağımsız sayılabilecek bir bölüm olduğundan yeni sezon, birinci sezon finalinden itibaren devam ediyor diyebiliriz. Will, kendisini Mr. Whispers'ın etkisine kaptırmak durumunda kalmıştı, hala kaçma-kovalama içindeler. Ama artık işler eski gibi değil, geri dönüşün sevdiğim bir tarafı da o oldu zaten.

İlk sezonda 'sense' durumunun ortaya çıkması, kavranması, tiplerin birbirini tanıması ve güvenmesi derken asıl konuya yeterince yer ayrılmamıştı. Artık bu kısımları geçtiğimiz için bölümlerde daha açıklayıcı bir tutumları var. Daha öncesinde okuduğum teorilerden bazıları doğru çıktı mesela, güzel de oldu. Aslında ipucu vermeyi çok isterdim ama neresinden tutsam elimde kalır şimdi, süprizi bozmayalım. Kimseye fikir soramadığımdan duvarlarla konuşmaya başlayacağım zaten bu yüzden,

'Angelica' ve Jonas'ı unutmayın ama, lazım olurlar. İkinci sezon fragmanında da bahsi geçtiği için şunu eklemiş olayım: Sense8 kümesinin eli de Mr. Whispers'a karşı armut toplamıyor! Bknz: Will'in ağzından çıkan "We're coming for you!" Birlik ve beraberlik de en ihtiyaç duydukları bu günlerde tavan yapmış durumda.

Ayrıca bu sezondaki bölümlerin içinde belli bir karakterin öne çıkması durumu da yaşıyoruz. Ağırlığı artmış desek daha iyi olur gibi aslında. Diğerlerinin de bir yere gittiği yok tabii ki, ama hikayeye ve ana konuya asıl katkıyı daha çok o kişi sağlıyor. Bunda da izlediğim kadarıyla iyi çıkarmış durumdalar. Oyunculuklarsa bildiğimiz gibi, kimsede pek bir farklılık yok.

Yazı devam ediyor...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER