13 Reasons Why: Kendinden vazgeçmek kaç sebep gerektirir?

13 Reasons Why: Kendinden vazgeçmek kaç sebep gerektirir?
İntiharı haklı çıkaracak sebep var mıdır?

13 Reasons Why, yani Ölmek İçin 13 Sebep'in kitabını okurken de bunu düşünmüştüm; dizisini izlerken bir daha aklımdan geçti. Ahkam kesebileceğim türden bir konu olmadığından dolayı derine inmeyeceğim ancak en azından gençlerin ve yetişkinlerin zihninin bu konuda farklı işlediğini kabul edebiliriz.

31 Mart'ta on üç bölümlük sezonunun tüm bölümleriyle ekrana gelen dizi, 2007'de piyasaya çıkan Jay Asher'ın aynı isimli romanından uyarlama. Kitabın basımını vakti zamanında Artemis yapmış ama ben İngilizce olarak dinlerim diyenler için Youtube videoları da mevcut. En açık tabirle 'içinde görünenden çok daha fazlası olan bir ergen draması' şeklinde tarif edebileceğim dizinin yapımcılarından birisi ise ünlü şarkıcı Selena Gomez.

Netflix'i ve hizmetlerini bilen vardır. 'Binge-watch', yani peş peşe izleme kavramının kanaat önderi desem abartmış olmam. Ancak şimdiye kadar pek çok dizisini izlesem de asla binge-watch yapmamıştım. Ama bu diziyle o da oldu, iki günde bitirerek kendimce bir rekor kırmış oldum. Gerçi bunun için izlediğim tüm dizileri geçiçi olarak bir kenara koyup neredeyse her türlü işi bu diziyi izlerken yaptım, o ayrı. Bir ara elimde telefonla tuvalet yolunda ilerlemişliğim bile var hatta...* 13 kaset / 13 bölüm / 1 kitap

13 Reasons Why, bir genç kızın gerçekleşmiş intiharının hikayesi. Lise öğrencisi Hannah Baker, kendi canına kıymış ve arkasında on üç tane kaset bırakmış. İntiharına giden yolda yürümesine sebep olan olayları kendisine yaşatan her kişi için. Lisenin parlak öğrencilerinden Clay Jensen da günün birinde kapısının önünde bu kasetleri buluyor.

Kapısına kimin bıraktığı belli değil, Clay ne yaptığının farkında bile değil ve kasetlerdeki ses Hannah'nın. Onun kurallarına göre davranması gerekiyor; yoksa kasetler herkesin içindekileri duyabileceği şekilde yayılır. Hannah ölmüş olsa da kasetlerin kopyası bir kişide mevcut. Kurallarsa basit aslında:

a) Bütün kasetleri dinleyeceksin.
b) Bitince kendininkinden sonra kimin kaseti varsa kasetleri ona ileteceksin.

Clay de pek çok sırrın açığa çıkacağı, cevaplarını duymaya hazır olmadığı soruların cevaplanacağı bir serüvene atılıyor. Ölmek İçin 13 Sebep aşağı yukarı böyle bir dizi. Başrolde Dylan Minnette ve Katherine Langford yer alıyor, kadroda Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice ve Kate Walsh gibi isimler var.

Hazır diziyi iki gün içinde bağımlı gibi bitirmişken bir şeyler karalamak istiyorum hakkında...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER