Sony Channel'da dünya kalitesinde yabancı dizi ve filmler bedava ve dublajlı olacak!

Sony Channel'da dünya kalitesinde yabancı dizi ve filmler bedava ve dublajlı olacak!
Sony Channel Türkiye'nin mimarları. Cengiz Kahraman, Murat Saygı, Sevin Ergun Sefada ve Lyle Stewart
Dünya devi Sony Channel, Türkiye pazarına girdi. Ülkemizde yayın yapan Planet kanallarının çoğunluk hissesini alan Sony Channel, 28 Mart akşamı (dün) yayına başladı. Gerçekleştirdiği yatırımın detaylarını da bu sabah Les Ottoman Hotels'de düzenlediği bir toplantıyla basına anlattı.  

Toplantıya Sony Channel'ın Planet ile yola çıktığı ilk günden yeni kanalın yayına çıkış anına kadar yaşadığı hazırlık sürecini anlatan bir video ile başlandı. Daha sonra Sony Channel Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Sevin Ergun Sefada, yönetim kurulu üyesi Murat Saygı, yayın koordinatörü Cengiz Korkmaz ve SPT Networks kıdemli başkan yardımcısı Lyle Stewart sahneye çıktı. Kanalın vizyonu ve planlananlar hakkında kısa konuşmalar yapıldıktan sonra soru cevap kısmına geçildi.

Pay Tv kalitesinde bedava yayın...
Digiturk, D-Smart, Turkcell Tv, Tele Dünya'da yer alan kanal Türksat ve TTNet üzerinden de yayına geçti; üstelik tamamen ücretsiz, şifresiz ve Türkçe dublajlı yayın yapacak. Sony Pictures Television Network bünyesindeki kanal ödüllü Hollywood filmlerinin ve dünyada ilgiyle izlenen popüler tv dizilerinin yeni adresi olmayı hedefliyor. Kanalın yayın portföyünde çoğu ilk gösterim olmak üzere 200'ün üzerinde ödüllü film ve 100'ün üzerinde ödüllü dizi var.

Sözlerine "gerçekten çok heyecanlıyım" diyerek başlayan Sevin Ergun Sefada, "Sony Channel’ın Türkiye’ye girişi ile pazara global bir deneyim sunuyoruz. SPT Networks’ün birbirinden renkli içerikleri ile izleyicilerimiz istedikleri her zaman, şifresiz premium yayın deneyimi yaşayacaklar. Sony Channel, ailelerin birlikte seyredeceği birbirinden zengin içeriklerin yanı sıra gençlerin de ilgiyle takip edeceği yabancı dizilerden oluşuyor. Sony Channel, Türk izleyicilerinin yeni kanalı olacak. Sony Channel kanalının dönüşümünün yanı sıra diğer üç kanal da çok kısa zaman içerisinde dönüşümlerini tamamlayacak.” açıklamasında bulundu.

Türkiye'de günde ortalama dört saat televizyon izleniyor
Sevin Ergun Sefada'dan sonra konuşan Murat Saygı, "Türkiye’de televizyon izleme oranı günde yaklaşık 4 saat ve Türkiye genç nüfusuyla her zaman trendlerin belirleyicisi olmuştur. Sektör SPT Networks’ün global deneyiminden yararlanacak ve Türk seyircilerine Akademi ödüllü Glenn Close’un rol aldığı drama Damages, Emmy ödüllü James Spader’ın oynadığı The Blacklist gibi çok sevilen dizileri ulusal bir kanaldan şifresiz olarak takip edilmesine olanak sağlayacak.” dedi.

Sony Pictures Television Networks CEEMA Kıdemli Başkan Yardımcısı Lyle Stewart ise, "Sony Channel, dünya çapında 70’ten fazla ülkede TV izleyicileri ile buluşarak, onlara birbirinden zengin içerikler sunuyor. Biliyoruz ki Türk seyircisi de Sony Channel’da her gece yayınlanacak olan Hollywood filmlerinin ilk gösterimlerini ve dünyanın her yerinde izlenme rekorları kıran popüler TV şovlarından oluşan programlarımızı çok sevecek.” dedi. Murat Saygı'ya sorduğum kanalın yerli içeriğe yatırım yapıp yapmayacağı minvalli soruya cevap vermek isteyen Stewart, "İlk etapta olmasa da ilerleyen zamanda bu konuyu planlarımız arasına alacağız, tıpkı diğer ülkelerde de olduğu gibi" açıklamasında bulundu.

Konvansiyonel yayıncılık Türkiye'de ölmez ama Pay Tvler sıkıntı yaşayacak
Gazeteci konuklardan gelen bir soru üzerine Murat Saygı, konvansiyonel yayın türünün Türkiye'de kolay kolay tükenmeyeceğinin altını çizdi ve pay tv'lerin önümüzdeki yıllarda işinin çok daha zorlaşacağını belirtti. Toplantı sonunda Murat Saygı ve Sevin Ergun Sefada ile kısa bir sohbet etme şansım da oldu. O sohbet esnasında dünya çapındaki içeriklerin Sony Channel'da ilk gösterimlerinin yapılıp yapılmayacağını sordum. Uluslararası anlaşmalar izin verdiği sürece bazı dizi ya da filmlerin güncel sezonlarını ya da ilk sezonlarını önce Sony Channel Türkiye'de izlemek mümkün olacakmış.

Misalen eğer Türkiye'de yayın yapan ya da Türkiye'ye de yayın yapan bir portal Fargo'yu satın almazsa yeni sezonu Sony Channel'da dublajlı olarak izleyebileceğiz. Kanal, dahil olduğu pay tv portallarının yayın protokollerine tabi olacakmış, doğal olarak. Yani Sony Channel'i Digiturk üzerinden izlerken içeriklere altyazı da eklenmiş olacak. Dublajlı içerik söz konusu olunca içimizdeki "Amerikalı" olarak hemen "dublaj kalitesinden emin miyiz?" diye sormayı da ihmal etmedim. Zira Netflix de dahil olmak üzere ülkedeki hiçbir platform henüz dublaj konusunda (bence) eski TRT kalitesini yakalayamadı. Sony Channel bu konuda da oldukça iddialı olduğunun altını çizdi.

Neler izleyeceğiz?
Sony Channel’da yayınlanan ilk film ise Oscar’lı aktör Leonardo DiCaprio’nun rol aldığı The Great Gatsby filmi oldu. Sony Channel’da her akşam saat 20:00’deki “Film Kuşağı”nda çoğu şifresiz kanalda ilk defa gösterimi yapılacak; Oscar ödüllü Tom Hanks’in rol aldığı kapalı gişe oynayan Captain Philips, usta komedyen Adam Sandler’ın rol aldığı 50 First Dates, Grown Ups 2 komedi filmleri, 21 ve Jane Austin Book Club gibi filmler ve ödüllü klasikler yayınlanacak. Sony Channel, Türk izleyicisine evlerinin konforunda en iyi dizileri, şovları ve filmleri izleme imkanı sunacak. Planet Pembe’nin Sony Channel olarak yeniden lanse edilmesi, SPT Networks’ün global gücünden ve içeriklerinden yararlanarak Akademi Ödüllü Glenn Close’un rol aldığı Damages ve Emmy Ödüllü James Spader’ın rol aldığı The Blacklist gibi uluslararası dizilerin, Türk seyircisiyle tamamen şifresiz olarak buluşmasını sağlayacak.

Toplantı bitiminde Sevin Ergun Sefada ile kanalın vizyonu ve Türkiye planları üzerine ilerleyen günlerde uzun bir sohbet etmek üzere sözleştik. Önümüzde televizyon içeriği konusunda dünyanın en kapsamlı fuarlarından biri olan MipTv 2017 var. Türkiye pazarına yavaş yavaş akın eden yabancı yatırımcıların yeni yeni planlarıyla orada da karşılaşır mıyız dersiniz? Neden olmasın? Sony Channel'a başarılı bir yerel yolculuk diliyorum.

Böyle işte..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER