Muhteşem Yüzyıl Kösem: İkinci başlangıç...

Muhteşem Yüzyıl Kösem: İkinci başlangıç...
Dört sezonluk Muhteşem Yüzyıl serüvenin ardından geçtiğimiz yıl yayın hayatına başlayan Muhteşem Yüzyıl Kösem ilk sezonu itibariyle ne hikaye, ne oyunculuk, ne de teknik unsurlar bakımından -ne yazık ki- ilk serinin yanına bile yaklaşamamıştı. Yapılan yanlış oyuncu seçimleri ve bu yanlışları düzeltmek için tarihi gerçeklerle çelişme pahasına yapılan oyuncu değişiklikleri, dizinin atmosferinin sezon boyuncu tam anlamıyla yerine oturamaması ve teknik detayların dizinin seyrinde bozulmaya yol açması Muhteşem Yüzyıl Kösem'in ilk sezonunu bir hayli yıpratmıştı.
 
Beren Saat konusu da bana kalırsa başlı başlına dizinin ilk sezonuna damga vuran bir sorundu. Anastasia Thsilimpou ile Beren Saat gibi aralarında bariz oyunculuk, karakter ve görünüş farklılıkları bulunan iki aktrise aynı karakteri peş peşe oynatmak tamamen dizinin yaratıcı ekibine yüklenmesi gereken bir hatadır. Beren Saat her ne kadar sezonun son bölümlerinde (kimilerine göre) başarılı bir performans sağlamış olsa da genele baktığımızda Kösem karakterini üzerine oturtamadığı bir gerçek. Bu konuda Saat kadar 14-15 yaşlarında bir cariye olan Kösem'e oldukça yüksek replikler ve sahneler yazan senaristin de payı var elbette.
 
Bütün bu saydığımız ve Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin ilk sezonunun temposunu düşüren unsurlara rağmen dizi yine de başarılı bir sezon geçirdi diyebiliriz. Reytinglerde istediğini elde edemese ve buna bağlı olarak hikayede devamlı büyük zaman atlamalarına gitmeyi tercih etse de Muhteşem Yüzyıl Kösem oldukça başarılı hikayelere ve karakterlere değindi tüm sezon boyunca. Ana karakter olarak Kösem'i bir yana bırakırsak tüm sezon boyunca Sultan Ahmet, Safiye, Halime, Genç Osman, Sultan Mustafa, Handan, Derviş, Şahin Giray, Dilruba, Davut ve daha örneklerini çokça verebileceğimiz derinlikli karakterler izledik. Bu karakterlerin kimi -yukarıda bahsettiğim hatalardan dolayı- vaktinden evvel diziden ayrılsa da dizinin ilk sezonuna damga vurdular.
 
İyisiyle kötüsüyle 30 bölümlük ilk sezonun ardından Muhteşem Yüzyıl Kösem oyuncu kadrosunda değişime giderek ve büyük bir zaman atlaması yaparak tamamen yeni bir hikayeye yelken açtı. Cuma akşamı izlediğimiz yeni sezonun ilk bölümünde yalnızca kadrosu değil, tarz olarak da oldukça değişmiş bir Muhteşem Yüzyıl Kösem: Bağdat Fatihi IV Murad gördük.
 


Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER