Kiralık Aşk: Ömer ve Defne; Ateş ve Su

Kiralık Aşk: Ömer ve Defne; Ateş ve Su
Kiralık Aşk dizisinin başkarakterleri olan Ömer ve Defne’nin içimizden birileri gibi gerçek kişiliklere sahip olması, onlarla empati kurup derinlemesine bağ kurabilmemizi sağlıyor. Onlar mutlu olduklarında seviniyor, mutsuz olduklarında ise üzülüyoruz. Peki, Ömer ve Defne’nin kişiliklerini, tepki verme şekillerini, düşünce yapılarını, ilişki kurma tarzlarını veya kendilerini ortaya koyma biçimlerini gösteren kişisel gezegenleri hangi burçlarda? Onlarla aramızda ortak bir yön ararken, burçlarının özelliklerini göz önünde bulunduruyor muyuz? Şimdiye kadar izlediğim tüm bölümlerde edindiğim bilgiler ışığında Ömer ve Defne’nin astrolojik analizlerini ana hatlarıyla paylaşmak ve kurgulanan karakterlerin psikolojik yönlerinin gerçeklerle ne kadar örtüştüğünü sizlere anlatmak istiyorum.

Astroloji gökyüzündeki hareketler ile yeryüzündeki olgular arasındaki bağlantıyı araştırır. Kişisel doğum haritası; bir insanın doğduğu anda bulunduğu koordinattan bakıldığında Güneş, Ay ve gezegenlerin gökyüzünde bulundukları konuma göre yeryüzündeki yaşamda hangi karakteristik özelliklerle ve hangi psikolojik süreçlerle biçimlendiğini gösteren bir tablodur. Çok geniş bir konu olduğu için bu yazıda sadece kişiliğin özünü simgeleyen Güneş, dünyaya yaklaşımını gösteren yükselen ve bilinçdışı reaksiyonlarını temsil eden Ay burçlarından bahsederek Ömer ve Defne’yi daha iyi tanımamızı sağlayacağım.
 
Ömer’i ele alırsak; Ömer'in doğum gününün kutlandığı 6.bölümün 24 Temmuz'da yayınlandığını biliyoruz. 23 Temmuz'dan itibaren Güneş Aslan burcuna giriyor. O nedenle doğum gününün Temmuz ayının sonlarına denk geldiğini düşünerek Ömer’in Güneş’inin Aslan burcunda olduğunu söyleyebiliriz. Aslan burcu bu dünyaya kim olduğunu keşfedip, ne istediğini ifade etmek, yaratıcılığını göstererek kendisini olduğu biçimde sergilemek ve etrafındakileri organize etmek için gelmiştir. Ömer'in içtenliği, cömertliği ve sıcak yapısı; insanları etrafına toplayıp, organize etme yeteneği Aslan burcunun en bariz özelliklerindendir. Ömer’in ekip çalışmalarına liderlik ettiğine ve Passionis’i başarılı bir şekilde yönettiğine sıklıkla şahit oluyoruz.  

Aslan burcu bir anlamda kral demektir. Ömer’in geçen sezonda “prens” olup bu sezon “kral” olması Aslan burcu semboliğini göz önüne getirir. Aslan burcu aynı zamanda güneşi, kalbi ve aşkı simgeler; kalpten sever ve açık kalplilikle paylaşır. Çocuksu bir yönü bulunur. Ömer de Defne’ye olan aşkından aldığı ilhamla kalbini açarak, içindeki özü ve yaratıcılığını eşsiz ayakkabı tasarımlarıyla ortaya koyar. Beğenilme veya takdir edilme endişesine kapılmadan cesurca risk alır. Bir güneş gibi parlar, doğal olarak dikkat çeker; etrafını ısıtır ve aydınlatır. Aslan burcu insanı hayattan keyif alacağı etkinliklere ve hobilerine düşkündür. Hayatın zenginliklerini ve lüksü sever. Hayatı bir oyuna çevirmeyi başarabilir; yani yaratır ve yönetir. Ömer’in 26. Bölümde empati konusunda ders vermek için Sude’ye oynadığı oyun veya 33. Bölümde kendi şirketini iflastan kurtarmak ve itibarını geri almak için Tranba’ya oynadığı oyun bu konulardaki başarısını kanıtlar.
Aslan burcunun ego ve gururu ön plana geçtiğinde kişi kendisini aşırı önemseyebilir ve farkına varmadan bencilce hareket edebilir. Eleştirilmekten veya beğenilmemekten çekinir. Takdir edilmediğinde, alkışlanmadığında veya onaylanmadığında ışığını kaybedip mutsuz olmaya veya daha kontrolcü olmaya eğilimli olabilir. 32. Bölümde Ömer, Fikret Gallo tarafından kadın ruhunu anlamama gerekçesiyle beğenilmediğini öğrendiğinde belli etmese de derinden üzülmüş ve kendini kanıtlama gereği hissetmişti.

Ömer’in Aslan burcunun olumsuz niteliklerinden olan gururunu bir kenara bırakması aşka sahip çıkarak içtenlikle kalbini açması gerekir ki; Ömer ikinci sezon geçirdiği dönüşüm sonucu bu kıvama geldi.

Ömer'de Boğa burcu vurgusu olduğunu da belirtmek gerekir. Büyük ihtimalle yükselen burcu Boğa'dır. Boğa da Aslan gibi sabit bir burçtur. Denenmiş ve bilinen modeli sever. Verimli, üretken ve en önemlisi güven duygusuna verdiği önem çok bariz bir şekilde görülür. Güvenli ve huzurlu olmanın peşinde olması onun değişiklikleri göze almayıp daha aşina modellerde ilerlemesine neden olur.

Kıyafetlerinde hep aynı renkleri tercih etmesi, daha çok evinde bildiği işleri yaparak vakit geçirmek istemesi bu yönlerini vurgular.
Yükselen Boğa olarak kendine yeterli görüntüsünün altında paylaşılan değerler, kaynaklar ve parayla ilgili konular olur. Sadık ve sahiplenicidir. ‘Benim’ ve ‘bizim’ temalarını hayatında sıklıkla deneyimleyebilir. 45. Bölümde Defne’nin ailesiyle oturduğu evi Defne’yi sahiplendiği için satın alması kaynaklarla ilgili konuların Ömer’in hayatında sıklıkla yaşanacağını gösterir. Ömer yükselen Boğa olarak iyi bir yaşamın keyfini sürmek ister; konforuna ve zevkine düşkündür. Beş duyuya hitap eden arzularına ve tutkularına önem verir. Örneğin gurme oluşu, klasik müzik sevgisi, sanata ve resme olan yeteneği, sevdiği kişinin kokusunu içine çekmeye veya ona dokunmaya olan merakı…

Ömer’in doğruluk ve adalet konularında idealist bir kişiliğe sahip olduğunu çok iyi biliyoruz. Ahlaklılığı, hayata geniş vizyondan bakışı, öğrenme ve deneyimleme merakı,  yabancı kültürlere, özgürlüğe, seyahatlere ve spora olan düşkünlüğü, onun önemli birkaç gezegeninin ve büyük ihtimalle Ay’ının Yay burcunda olduğunu gösterir.  

Ay’ının Yay burcunda olması Ömer’in prensiplere ve önyargılara sahip olmasına, en iyiyi kendisinin bildiğine ve düşünceleri konusunda fanatik davranmasına sebep olur. Hoş görmediklerini yargılayabilir; kibirli ve lütufkâr davranabilir. 43. Bölümde Cherie kötü duruma düştüğünde Sinan Yasemin’e el uzatmak ve onu Passionis’e küçük ortak yapmak istediğinde Ömer buna itiraz etmiş ve Sinan’la ciddi şekilde ters düşmüşlerdi; çünkü Ömer prensipleri konusunda diretmişti. Yay burcu insanı bazen de sevdikleri konusunda hoşgörü ve affedicilikte aşırıya kaçabilir ki; Ömer’in sıklıkla Defne konusunda böyle bir yaklaşımı vardı. Yay burcunun kendini iyi hissetmek için sorunları görmezden gelmesi yani bugünün işini yarına bırakması kendisine sorun teşkil edebilir. Nitekim Ömer’in büyük sırrı öğrenme mevzunu ertelemesi bu duruma örnek gösterilebilir.

Yay burcunun diğer olumsuz özelliklerinden bahsedecek olursak; özgür olma uğruna sivri dilli ve doğru sözlü olma uğruna patavatsız konuşmasını sayabiliriz. 41. Bölümde Defne Ömer’e kendisiyle tanışmasaydı Fikret Gallo’ya âşık olma ihtimali olup olmadığını sorduğunda; Ömer sırf doğruyu söylemek uğruna Defne’ye “evet, olabilir” diye yanıt vermişti ve bu yanıt duygusal olan Defne’yi çok fazla üzmüştü.

Ömer’in yapması gereken; hayatın çelişkilerini, kendisinin ve başkalarının duygularını tüm yargılardan bağımsız olarak hoşgörülü bir şekilde kabul edip hayatın anlamını çıkarmaktır.

Aslan ve Yay ateş burçlarıdır. Ateş burçları ısıtan, yayılan, enerji veren yaşam prensibini gösterir ve geleceğe odaklıdır. Bu burçların yoğunluğu Ömer’in haritasında ateş elementinin fazla olduğunu gösterir ve bu nedenle içinde yanan heves ve ilhamla hareket eder, enerjik, coşkulu ve dürüst bir biçimde kendisini ifade eder. Ömer’in özgüveni ve kendisine inancı yüksektir; irade gücünü bilinçli şekilde kullanır.  

Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER