Yaralı Ormanlar Kralı ile Kırık Kanatlı Albertine

Yaralı Ormanlar Kralı ile Kırık Kanatlı Albertine
Hepimiz büyürken masalların o büyülü dünyasının bir parçası olduk. Onların macera dolu ormanlarıyla, gizem dolu labirentleriyle ve sihirli mucizeleriyle yolumuz kesişti bir şekilde. Masallarda yaşanan aşkların bir parçası olduk.  İyiliğin, sabrın ve sürekli çalışmanın her zaman bir ödülünü olduğunu onlardan öğrendik. Tüm zorluklara rağmen onların yaşadığı mutlu sonun peşine düştük hep büyürken…
 
Herkesin çocukluğundan hatıra kalan hiç unutamadığı bir masal vardır. Bazılarımız kendini üvey annesinden kaçan Pamuk Prenses’e daha yakından hissederken, bazıları ise bir geleceğine prenses olan Külkedisi’ne… Bense hepsini ayrı ayrı çok severim. Çocukken farklı anlamlar taşıyan bu hikayeleri, şimdi yeniden izlediğimde bende hep bambaşka bir his yaratır. Herhalde Hollywood stüdyoları da işte bu nedenden dolayı en sevdiğimiz masalları sürekli yeniden filme alıyor. Cate Blanchett, Julia Roberts ya da Johnny Depp gibi ünlü isimler bu yapımlarda karşımıza çıkıyor. Şu sıralar ise gündem Güzel ve Çirkin’in 25.yıl dönümüyle meşgul. Bu özel kutlama günleri için ise Emma Watson ile Dan Stevens kamera karşısına geçiyor.
 
İlk tanıtım filmiyle bile kalpleri çalan filmin çok konuşulacağını hiç şüphem yok. Ancak filmin tanıtımlarını izlerken aklıma düşen bir düşünce, Kiralık Aşk’ın 56. bölüm özetini okuyunca iyice belirginleşmeye başladı. Daha önce birkaç kere üstün körü üstünden geçmiştim ancak biz hep Kiralık Aşk için belki de Passionis’in duvarında yer alan “Külkedisi, bir ayakkabının insanın hayatını değiştirebileceğinin kanıtı” sözlerinden dolayı bir “Külkedisi” masalı diyorduk. Oysa ki izlediğimiz aslında “Güzel ile Çirkin”in hikayesi.
 
Fransız yazar Jeanne Marie Le Prince de Beaumont imzası taşıyan Belle ile Beast’in hikayesi karşımızdaki insanı olduğu gibi kabul etmenin, kimsenin göründüğü gibi olmadığını, güzelliğin bedende değil ruhumuzda olduğunu, sabır ile sevginin her zaman bizleri mutlu sona ulaştıracağını anlatıyor. Sadece çocukların değil, yetişkinlere de hayat dersi veren bu hikaye size de kükremeleriyle bizleri korkutmaya hazırlanan yaralı ormanlar kralıyla kırık kanatlı Albertine’inkine pek de benzemiyor mu?
 
Buyurun sizleri o masala davet ediyorum... 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER