Neyse ki bir B planımız var;o da Mars!

Neyse ki bir B planımız var;o da Mars!
San Diego’da her yıl düzenlenen Comic Con’un en ilginç davetlerinden biri de National Geographic’in ev sahipliğini yaptığı, “Nerd Nite” başlığı altında gerçekleşen Mars konulu organizasyondu.  Kanalda yakın zamanda yayınlanmaya başlayacak Mars belgeseli için düzenlenen davet, San Diego’nun hareketli Gaslamp bölgesindeki Solamar Hotel’in terasında gerçekleşti.  Davette, geceye özel kokteyllerden, Mars baskılı şekerlemelere, yeşil ekran önünde fotoğraf imkanından, duvarlara yansıtılan ışık şovuna kadar geniş bir yelpazede, konunun ciddiyetine ve aslında National Geographic’e de pek uymayan bir sürü oyun düşünülmüştü.  “Nerd”ler havuz başında yiyip içerken, bize Mars’ın atmosferini belletmeye çalışan konuşmacılar, kaç seneye Mars’a taşınırız, taşınırsak orada ne iş yaparız gibi konularda sağ olsunlar bizi aydınlattılar.Programda da yer alan, “How We’ll Live on Mars” kitabının yazarı ve gecenin ilk konuşmacısı Stephen Petranek, sahneye çıkar çıkmaz en merak ettiğimiz soruyu cevaplayarak yüreğimize su serpiyor: önümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a gitmek, 500 bin dolardan, 400 bin dolara indirilmiş. Harika bir iskonto! Tabii şu noktada, Dünya’dan tiksinenler olarak o parayı nasıl denkleştiririz, hangi karta kaç taksit imkanı var, bunları bilemiyoruz ama zamanı gelince banka kredisini kapan bütün meraklılar, bir koşu Mars’a gidip gelebilecek. Daha ziyade, 250 milyon mil uzaklıktaki Mars’a yerleşmek zorunda kalacak! National Geographic’in Mars belgeseli 2033’de geçiyor ve Stephen Petranek’in konuşmasında bahsettiği üzere, NASA’nın açıklamalarına bakılırsa, 2040’larda, belki de 2030’un sonlarında insanlar Mars’a gitmeye başlayacak ve bundan sonraki tarihlerde de kolonileştirme hızla devam edecek.

“Çok da uzak sayılmayacak bir gelecekte, bazılarınız Mars projelerinde çalışacaksınız. Birçocuğunuzun çocuğu da Mars’ta yaşayacak. Bunlar bilim kurgu değil, yakın geleceğin gerçekleri. Sonsuza kadar bu gezegende yaşayamayız. Neyse ki bir B planımız var; o da Mars. Milyonlarca insan, Mars’ı kolonileştirmek için oraya götürülecek.”Programda daha detaylı bir şekilde işlenen bazı hususlara değinen bilim adamı, Mars’ın atmosferi, yer çekimi, toprağının elverişsizliği gibi, gezegende olası insan yaşamını olumsuz kılabilecek konulara hızlıca değiniyor ve kendisine yapılan eleştirilere de cevap veriyor. Petranek konuşmasına, Mars’la ilgili bilinen gerçekleri tekrarlamakla başlıyor:  Dünya’nın büyük bir kısmı suyla kaplı olduğundan, gezegenimize hiç benzemeyen ve onun yarısı kadar olan Mars’ta, Dünya’dakinden daha fazla kullanım alanı bulunduğunu belirten bilim adamı, gezegenin atmosferinin %96 karbondioksit olmasından mütevellit, orada nefes almanın mümkün olmadığını ve hava sıcaklığının ortalama -81 F, yani -17 C olduğunu söylüyor. 

Elektrikle çalışan araba üreten Tesla’nın desteğiyle, ilk insanın muhtemelen 2027’de Mars’a ayak basacağını belirten Petranek, 12 yıl içinde işlerin değişeceğini söylüyor. Bütün olumsuzluklara rağmen, NASA sayesinde Mars’ta yaşamanın son derece mümkün olacağına değinen bilim adamı, gelecekten son derece umutlu.Bu kadar teknik bilginin üstüne, sahneye pop kültür uzmanı Aaron Sagers çıkıyor ve Mars’ta geçen belli başlı filmleri hatırlattığı konuşmasıyla, bizi film tarihinde hoş bir yolculuğa çıkarıyor. Merhaba Tim Burton, merhaba “Mars Attacks!”. Bittabi konu, son dönemlerin en taze Mars hikayesi “Martian”a da geliyor. Matt Damon’un, gezegende patates yetiştirmek suretiyle hayatta kalmaya çalışan bir botanisti canlandırdığı film, konuya cuk oturmakla kalmıyor, hayal gücüne dayanan, kurgusal bir hikaye de olsa, mevzubahis gezegendeki hayat şartlarıyla ilgili bize ilginç bilgiler de veriyor. 

Konuşmalar bitip, gecenin sonlarına yaklaşıldığında, yeşil ekran önünde kuyruk olan katılımcılar, Mars ufkuna baktıkları fotoğraflarını bastırıp, kendilerine hediye edilen Mars konulu kitabı kollarının altına sıkıştırarak bu hoş ve bilgi verici geceden memnun ayrılıyorlar. Mersi National Geographic!
 
 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER