Game of Thrones: Her Şey Aslına Döner: Arya ve Daenerys

Game of Thrones: Her Şey Aslına Döner: Arya ve Daenerys
"No One" adlı sezonun sekizinci bölümü Nehirova’daki pek de ilgi çekmeyen Frey-Tully restleşmesini Jaime Lannister öncülüğünde bitirerek çok iyi bir hamle yaptı. Nehirova kuvvetlerinin Kuzey’e yönlendirilememesi elbette son derece üzücü oldu. Karabalık, Brienne’yi dinlemiş olsaydı Jon Snow, Kışyarı Savaşı’nda çok daha avantajlı konumda olabilirdi. Oysa şimdi hala riskli bir Piçler Savaşı’na girmeye hazırlanıyor Jon…
 
Haftaya Piçlerin Savaşı’nda Stark'ların kazanacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Ancak elbette ölenler olacaktır. Tormund, Davos, Podric üçlüsünden birinin hatta ikisinin öleceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Karabalık, ailesi için savaşma imkânı varken guruyla ölmeyi tercih etti.
  
Brienne’nin politik bir deha olmadığını biliyoruz ancak Karabalık’a yaptığı teklif son derece mantıklı ve iştah açıcıydı. Karabalık, Tully’lerde görmeye alıştığımız ve hane simgeleri olan balıkla ilgili olduğunu tahmin ettiğimiz alıklık seviyesinin zirvesinde galiba, bu teklifi reddetti ve sonuçta hem Nehirova hem de kendi canı gitti. Oysa ordusuyla Kuzey’e gitseydi Kışyarı kazanıldıktan bir süre sonra daha güçlü bir orduyla dönülüp Nehirova'yı geri alabilirdi.
 
Sansa hem Kuzey’in hem de Nehirova’nın anahtarı olabilirdi, oysa şimdi sadece Jon’u destekleyen bir leydi konumunda. Bundaki en önemli etken ise Petyr Baelish’in sözünü dinleyip Ramsay Bolton ile evlenmesi ve tutarsız bir görüntü oluşturması. Tüm olanlardan sonra hala Baelish’e açık kapı bırakmak yine Tully hanesine özgü saflıkla ilişkilendirilebilir.

Ben Kışyarı’ndan Arya Stark…
 
Bölümün esas kazanımı Arya’nın "No One" olmak yerine nihai kararını Arya Stark olarak kalmaktan yana vermesiydi. Ancak bu sefer de ortaya şöyle bir soru çıktı; biz son iki kitapta neden “Kör Kız” povlarını okuduk, bitmek bilmeyen sayfalarca? Son iki sezondur neden Arya’nın gelişimini izledik. Arya’nın birkaç yakın dövüş tekniği dışında bir şey öğrenip öğrenmediğini göreceğiz. Ha, eğer ailesinin intikamı için Freyler başta olmak üzere bir dizi suikast gerçekleştirecekse o zaman başımızın üstünde yeri var. Öğrendiklerini Freyler, Boltonlar ve hadi biraz abartalım Cersei üzerinde falan uygulamasını beklemek hakkımız. Cersei zor elbette ama intikam listesinin bir numarası olduğu için beklenti var haliyle…
 
The Waif’in Arya’yı öldürüp yüzünü aldığı gibi yorumlar fantastik kurgularda bile olamayacak bir durum olduğundan bu konuyu bertaraf edebiliriz. Duvara asılması için kendi yüzünü nasıl kesti bu kızcağız, değil mi ama? Son sahnede izlediğimiz Arya’ydı, duvarda asılı olan da The Waif’in yüzüydü. Gizli saklı, sürprizli bir durum yok.

Tyiron’un Sahiplerle yaptığı fazla taviz veren anlaşması Sahipleri saldırı için cesaretlendirdi.
 
Tyrion’un köle efendilerine 7 yıl süre veren başarısız anlaşması Meereen’in ateş hattında kalmasına sebep oldu. Gri Solucan’ın son tepkisi yerindeydi, Daenerys Devrimleri'nin kazanımlarını hiçe sayan ve yenilgi kokan anlaşma köleliğin aşamalı olarak kalmasına değil, aşamalı olarak geri gelmesine zemin hazırlıyordu.
  
Meereen sahnelerinde asıl dikkat çeken Sahiplerin saldırısından hemen önce Varys’ın şehirden ayrılmasıydı. Sadece bir tesadüf olabilir mi? Varys şehirden ayrılıyor ve aynı günün gecesi saldırı başlıyor…


Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER