Severus Snape: Düşlerle gerçekler ayrı ayrı yaşar

Severus Snape: Düşlerle gerçekler ayrı ayrı yaşar
Ben 21 yaşındayım. Bu yaşıma gelene kadar her şeyi ailem ve arkadaşlarımla öğrenip, tecrübe ettim. Sadece ama sadece bana bir şeyi ADAMIN biri öğretti. Öğrettiği şey de aşktı. Şimdi böyle söyleyince siz bunu gerçek birisi sandınız muhtemelen. Ama değil. Benim bahsettiğim adam Hogwarts Cadıcılık ve Büyücülük Okulu'nun gizemli ve korkutucu profesörü SEVERUS SNAPE.

Harry Potter serisinin ilk filminden beri Snape'e değişik bir bağlılık duyuyordum. Harry olan bakışlarından, ona karşı acımasız ve sert davranışlarından, sürekli onu takip ediyormuş gibi hissettiren hareketlerinden ''nefret'' dışında başka bir anlam çıkarmaya çalıştım ve zamanı gelip de Severus'un hikâyesini öğrenince taşlar birer birer yerine oturdu. Ne yalan söyleyeyim içim acıdı resmen. Böyle kocaman, sonsuz sevebilecek adam var mıydı gerçekten?

Yıldızlara bakalım

Severus küçükken bir kıza âşık oldu, ona bağlandı, değer verdi. Ama akıp giden zaman ikisini de farklı hayatlara sürükledi. Severus âşık olduğu kadının elinden kayıp gitmesini izledi, o kıza âşık olan James tarafından defalarca küçük düşürüldü, o güzel saçlı kızın başka biriyle evlendiğini hatta çocukları olduğunu gördü AMA hiçbir zaman onu sevmekten, korumaktan vazgeçmedi. Ne güzel adam ama değil mi?

Bu adam ki (kesin bir bilgi olmamakla birlikte) sevdiği kadın Lily Evans saçlarına dokundu diye hayatı boyunca bir daha asla saçlarını yıkamamıştır. AHHHH AHHHH!

Görüp görebileceğiniz en acımasız, zalim, korkunç bir büyücüye Voldemort’a, kendi canını hiçe sayarak Lily'i korumak adına ihanet etmiştir. Dumbledore' a gidip sevdiği kadını koruması için yalvarmış, karşılığında ne isterse yapacağına söz vermiştir. Ama planlanan hiçbir şey yolunda gitmedi tabiî ki. Sonuç hüsrandı. Onu hayata bağlayan tek varlığı kaybetmişti. Adı konmaz, yaşamadan anlaşılmaz. Derinlerde ama çok derinlerde kopan bir parçan, senden kopan bir parçan.

Sarıl bana...

Severus o eve gitti. Göreceği manzarayı bile bile gitti. Sevdiği kadının cansız bedenine sarıldı, öptü, kokladı. Belki de bir daha kimse için dökülmeyecek olan gözyaşları onu esir aldı. Son kez.

Her ne kadar sevdiği kadını kaybetse de onun minik oğlunu meşhur Harry Potter'ı hayatı pahasına koruma altına aldı. Ve bu gerçeği Dumbledore dışında kimse ama kimse bilmedi. Herkes Snape'in Harry'den nefret ettiğini, onu görmeye tahammülü olmadığını düşünse de her şey bambaşkaydı.

Snape Harry'e her baktığında sevdiği kadının onun gözlerinde yaşadığını hissetti. Tıpkı onun gözleriydi. Her gün o gözleri görüp o acıyı ilk günkü gibi yaşamak, bununla başa çıkabilmek onun için çok zordu ama o bunu başardı. Büyük adam vesselam.

Gitmeseydin keşke..

Serinin son filmindeki ölüm sahnesinde ne kadar ağladığımı size anlatamam. Ciğerimi sinema koltuğunda bıraktım resmen.

Voldemort adisinin kalan son hortukuluğu olan Nagini, sahibinin ''öldür'' emriyle Snape'e ölümcül darbeler verdi. Artık Snape için dönüş yoktu. Snape ölmeden Harry onu buldu, onun gözlerinden döktüğü yaşları, anılarını bir şişeye koyup düşünseline döktü ve tüm gerçekleri öğrendi.

Snape'in ölmeden önceki son sözleri yüreğimi dağladı. Harry’den gözlerine bakmasını istedi ve ''Tıpkı annenin gözlerine sahipsin'' dedi. OFFFF ULAN OFFF. Ne çok sevmiş, ne güzel sevmişsin sen be adam.

 

Son olarak benim kanaatimce filmin en güzel repliğinden bahsedeceğim size. Bu repliği çok severim, sosyal paylaşım sitelerimde sıkça kullanırım. Çünkü bana aşkı hatırlatır, ilham verir, sevginin sonsuz bir kavram olduğunu gösterir.

Snape ömrünün sonuna kadar Lily'e âşık kalmış (Lily'nin patronusu Gümüş Maral'dır ve çok güçlü duygular sonucunda patronus bir çeşit trans'a uğrayıp değişebilir. Severus Snape'in patronusu da Lily'e olan aşkından Kartal iken Gümüş Maral olmuştur.) ve Harry'i korumaya yemin etmiştir. Snape'in ölüm yiyen olmaktan vazgeçme sebebi de Lily'nin öldürülmesidir.

Bu gerçekleri öğrendiğinde Dumbledore şaşırdı ve o soruyu sordu, Severus da benim adıma asla unutulmayacak olan o cevabı verdi.

Dumbledore:''After all this time?''
Snape:''ALWAYS''

 
NOT: Snape karakterini oynamadı resmen yaşattı. Öyle güzel başardı ki bunu varlığına inanmak istedik bu güzel adamın. Alan Rickman seni saygıyla anıyoruz. Severus Snape karakterini bize kattığın için teşekkür ediyoruz.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER