Downton Abbey’in mazide kalan kostümleri

Downton Abbey’in mazide kalan kostümleri
Sybil, Mary ve Edith Crawley kardeşler beyazlar için romantik bir görünüm sergiliyor.
Yeni bir dizi başladığında herkesin o diziyi başlama nedeni genellikle farklıdır. Bazılarımız başrol oyuncularını sevdiğimiz için göz atmak isteriz, bazılarımızın konusu ilgisini çeker. Sinema ve televizyon dünyasıyla yakından ilgisi olanlar için yapımcı ya da yönetmen gibi daha teknik unsurlar da seçimde etkilidir.

Ben de ise durumlar pek bir değişken. Genellikle sevdiğim oyuncuların her dizisine göz atmaya özen gösterirken, o dizinin estetik duruşu da benim için önemlidir. Gösterişli mekanlar ve etkileyici kostümler beni kalbimden fetheder. Bu nedenle Downton Abbey başladığında hiç düşünmeden kendimi onu izlerken buldum.

Ne sevdiğim bir oyuncu vardı, ne de hikaye genellikle tercih ettiğim türde değildi. Ancak moda tarihindeki en sevdiğim dönemlerden birinde geçmesi beni cezbetmişti: 20’ler...

Tom Branson rolüyle Allen Reech giydiği kostümlerle dizinin en sofistike isimlerinden.

Altı sezondur milyonları ekran başına toplayan Crawley ailesinin entrikalı ve ihtişamlı hikayesi geçtiğimiz hafta Amerikan televizyonlarında sona erdi. Ancak finalin ayak sesleri hala etkisini göstermeye devam ediyor. Özellikle de moda dünyasında. Şubat ayında gerçekleşen New York Moda Haftası, Downton Abbey ile hayatımıza iddialı dönüş yapan 20’ler modasını yad ederken birçok tasarımcı da yine dizinin kostümlerinden ilham alıyor.

Hollywood şıklığının zirvede olduğu, caz sanatçılarının gece kulüplerinde herkesi büyülediği, Coco Chanel’in ise modada devrim yarattığı bu dönem her zaman moda dünyası için referans kaynağı olurken Downton Abbey ile bu durum zirveye taşındı. Dizinin vedası şerefine ben de bu dönemini biraz mercek altına almak istedim.
 

 
 Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER