Silicon Valley: Şu girişimcilik dedikleri

Silicon Valley: Şu girişimcilik dedikleri
Acımasızlığı dillere destan teknoloji girişimciliği dünyası, sert düşüşlere, beklenmedik çıkışlara ve akıl almaz oyunlara sahne oluşuyla en fırtınalı gönül meselelerine bile taş çıkartırken, -birkaç kısa süreli deneme hariç- uzunca bir süre TV dünyasının dikkatini çekmeyi başaramamıştı. Neyse ki bu bekleyiş, tüm dünyada adı “girişimcilik” ve “teknoloji” sözcükleri ile anılan Silikon Vadisi’nde geçen öyküsüyle dikkatleri toplayan HBO dizisi “Silicon Valley” ile son buldu.

İlk bölümün yayınlandığı 2014 yılı Nisan ayı aynı zamanda, Jobs ve The Wolf of Wall Street filmleriyle beyaz perdenin girişimcilik konusuna ısındığı dönemlere denk geliyor. Ne var ki Silicon Valley dizisi, bu filimlerdeki gibi muhteşem karizmatik liderlerinin dünya devine dönüştüğü şirketlerinin öyküsünü anlatmak yerine, bir gurup “aklı havada” teknoloji sevdalısı gencin acemiliklerini konu edinen bir güldürü olarak karşımıza çıkıyor. Hatırı sayılır miktarda girişimcilik klişesini dalgaya alışı ve birkaç bölüm sonunda iyiden iyiye ısındığımız karakterleri ile benim de içinde bulunduğum genişçe bir izleyici kitlesinin gönlünde taht kuran dizinin, ikinci sezonuna devam kararının çıkması da çok zaman almadı. Bundan birkaç ay sonra ise AMC’nin Halt and Catch Fire dizisi izleyici ile buluşunca, televizyon ekranları girişimciliğe iyiden iyiye ısınmış oldu.

Baştan söylemekte fayda var ki, Silicon Valley dizisinin oyuncu kadrosunun ciddi bir kısmı stand-up güldürü dünyasından birbirlerini tanıyor, hatta arkadaş. Hal böyleyken, konu itibariyle çok da aşina olmadığımız bir hikayeyi birbirine gösterdikleri uyumu yadsınamayacak bir kadrodan izliyor oluyoruz ve bu da Silicon Valley’i takip etmek için bize bir sebep daha veriyor. Dizinin üçüncü bölümünün yapımı sürerken oyunculardan Christopher Evan Welch’in akciğer kanserine yenik düşmesi ve ilerleyen bölümlerine canlandırdığı karakteri yalnızca ismen duyuyor olmamız, tüm güldürü unsurlarının yanında diziye “gizli” bir hüzün katıyor ancak oyuncular profesyonel amaçlarından kesinlikle ödün vermiyorlar.

İşte bu kadro dizi dışında da birbirlerini güldürü dünyasından tanıyor

Dizinin esas karakteri Richard Hendriks, 26 yaşında biraz utangaç bir yazılımcı ve ülkenin en büyük teknoloji firmalarından birisi olan Hooli’de çalışıyor. Hooli her ne kadar Silicon Valley dizisi için üretilmiş hayali bir şirket de olsa, gerçek hayattan tanıdığımız kimi küresel teknoloji şirketlerine olan “tesadüfi” benzerlikleri dikkatlerden kaçmıyor. Richard, iş hayatını Hooli’de sürdürmeye devam ederken bir yandan da Erlich Bachman tarafından işletilen ve düpedüz bir evden pek de farkı olmayan bir girişim kuluçka evinde, birkaç programcı arkadaşıyla birlikte yaşıyor. İşte Richard’ın zamanla yükselişine şahit olacağımız Pied Piper uygulaması da, Erlich Bachman’a verdiği %10 hisse karşılığında bu kuluçka evinde hayata geçiyor.

O bir girişimci ve vizyoner: Erlich Bachman

Çok geçmeden, Richard’ın uygulamasının %10’una sahip olmasının, şu fani hayatında başına gelen en mühim mevzu olduğunu anlayacağımız Erlich Bachman, yer yer patavatsızlıkta zirveye çıkarken hiç beklenmedik zamanlarda aniden sergilediği filozofik halleri ile birkaç bölüm içinde sahnelerini iple çekmeye başladığımız son derece eğlenceli bir karaktere dönüşüyor. Bunun dışında, en ciddiyetli konuları ve tümüyle hayal ürünü lüzumsuzlukları aynı düz surat ifadesiyle çevresindekilere aktran Gilfoyle, cinsel hayatına dair pek çok ipucu elde ettiğimiz ve fakat tipik “yazılımcı” sınıfına sokmaya gönlümüzün razı gelmediği Dinesh ile pek çok nevi şahsına münhasır karakteriyle özlediğimiz bir güldürü formatını, şimdiye kadar TV alanında pek de örneğini görmediğimiz “girişimcilik” teması üzerinden sunuyor bize Silicon Valley.

Silicon Valley dizisi üzerine daha konuşılacak çok şey var, “İlk Bakış” için şimdilik benden bu kadar.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER