Kanıt: Mirasçı değil yeni bir dizi...

Kanıt: Mirasçı değil yeni bir dizi...

Kanıt, Türk televizyonlarında örneği pek görünmeyen bir dokümanter- drama olarak 8 Temmuz 2010 tarihinde “Hiçbir suç kusursuz değildir; arkasında mutlaka bir iz bırakır” diyerek yola çıkmıştı. Diğer polisiye yapımlardan farkı kriminoloji alanına ağırlık vermesi oldu. Prof. Dr. Sevil Atasoy’un seyirciye bilgi verdiği sahneleri sevenler oldu, sevmeyenler oldu. Ama Türkiye’de polisiye denildiğinde oluşan algıyı etkilemeyi başardı. Dizi 100. bölümü ile final yaptığında sevenleri epey üzülmüştü. Tekrarları reyting listelerinde yer almaya devam etti ve sonunda sevilen dizinin devamı niteliğinde bir iş yapma kararı alındı.

Kanıt: Ateş Üstünde… Adını ilk duyduğumda eski kadro ile devam eder belki diye umut etmedim desem yalan olur. Kanıt dizisinin mirasını taşıyarak yola çıktıkları için birçoğumuz formatın benzemesini, ondan izler görmeyi bekledik. Biraz bu farklara değinerek biraz da yeni bir iş gözü ile ilk bölüme baktım.

Öncelikle Kanıt dizisi karakterlerin hayat hikayelerine çok fazla yer vermemişti. Hatta ilk bölümü, mağdurun (Ahmet Emin'di adı) hayat hikayesini anlatarak başlamıştı. Kanıt: Ateş Üstünde ise Kaan, Rüzgar ve Ömer’in hikayesi ile başladı. İzlediğimiz bir -iki kısa sahneden anladığım kadarıyla olaylar epey karışacak ve izlemesi keyifli olacak. Ancak “dakika bir gol bir” der gibi ilk bölümden Rüzgar'ın cinayetle suçlanması, polislerimizin aileleri ve meslekleri arasında kalması ne kadar doğruydu? Karakterleri tanımadığımız ve işin kriminoloji boyutundan çok ailevi boyutuna değinildiği için izlerken sıkıldım. Bu hikaye ikinci bölümde ya da sonra anlatılmış olsaydı daha çok benimsenebilirdi.

Polisiye işlere ilgi duyan biri olarak Prof. Dr. Sevil Atasoy'u gerçekten severim. Kitapları ve Kanıt dizisi benim için ayrı yere sahiptir. Sevil Atasoy’un araya girip olaylar hakkında bilgi vermesi, tarihi olaylar ve eski davaları anlatması Kanıt’ı diğer polisiye dizilerden ayıran noktaydı. Kanıt: Ateş Üstünde dizisinde ise kendisini oyuncu olarak izleyeceğiz. Emniyet Müdürlüğü’ne "Masumiyet Projesi" için gelmiş ve boş zamanlarında da ekibimize yardım edecek. Kıyaslama yaparsak ilk projedeki pozisyonunu yani seyirci ile konuştuğu, bilgi verdiği halini daha çok seviyorum. Sosyal medyadan anladığım üzere birçok insan aynı şeyi düşünüyor. Olayın çözülmesi için Sevil Atasoy’un bilgilerinden yararlanılmamış olmasına da üzüldüm. Ancak bu daha ilk bölüm olduğu için değerli hocamızı diğer bölümlerde daha çok görmeyi ve bilgilerinden yararlanmayı umut ediyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki hiçbir şey beğenmedin mi? Hayır, beğendim. Ama diziyi Kanıt’ın devamı olarak izlemeyi bıraktığım zaman... Çünkü formatta değişikliğe gidilmiş. Sorgu sahneleri daha önemli hale gelmiş, kişiler hakkında kısa bilgiler verilen sahneler yok (eskiden tanık tanıtılırdı), karakterler daha ön planda tutulmuş ve Kanıt dizisinden epey farklı bir dizi ortaya çıkmış. Olaya polisiye olarak bakıldığında ise başarılı bir giriş yaptılar. Neleri anlatacaklarının sinyallerini verdiler ve merak etmemiz gereken noktalara değindiler. Kaan'ın esprilerini de ayrıca beğendim.

Asya ile Kaan birbirlerini kırmayı bıraktıklarında iyi bir ikili olacaklardır. İyi polis, kötü polise karşı… Ama şuna takıldım, niye kurallara bağlı, yurt dışında eğitim alan, ama bir süre sonra Türkiye’de Türk usullerine göre yetişen, uyum sağlayan bir kadın olur? Yani iyi polis hep kadın, kötü polis erkek olmak zorunda mı? Benim hatırladığım tek bir dizi bile yok kurallara bağlı erkek polis ve kafasına göre hareket eden kadın polisi anlatan. Sizin var mı? Feministlere biraz saygı ama… :)  Ayrıca Rüzgar'ın dediği gibi Melis-Tolga-Kaan ve Kaan-Melis-Asya olmak üzere karışık bir aşk hikayesinin bizi beklediği açık. Melis’e bakılırsa bu çatışmayı işlerinden ayırmaları da hiç kolay olmayacak.

Ne diyelim yeni soluğuyla, yeni olaylarıyla, yeni yüzleri ile Kanıt: Ateş Üstünde dizisinin yolu açık olsun. Umarım aile hikayelerine saplanıp kalmazlar (hiç anlatmasınlar demiyorum ama sadece bu olaylar anlatılmaz umarım) ve bizde özlediğimiz olay çözümlemelerine kavuşuruz. Bütün ekibin yolu açık olsun. Reyting canavarına karşı başarılı olmaları dileğiyle...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER