Disney+, Can Yaman'lı El Turco dizisini yayınlamaktan da vazgeçti

Disney+, Can Yaman'lı El Turco dizisini yayınlamaktan da vazgeçti
Disney+ cephesinden haberler gelmeye devam ediyor.

Cannes'da bugün itibarıyla başlayan MIPTV gündemini takip eden C21Media'nın haberine göre Disney+, Can Yaman'ın başrolünde olduğu El Turco dizisini de yayınlamaktan vazgeçti ve dizinin hakları yapımcısı Ay Yapım'a geri döndü.

İngilizce çekilen dizinin çekimleri geçen yıl tamamlanmıştı ve şu anda post prodüksiyon aşamasında olan El Turco'nun bu yıl içinde izleyiciyle buluşması bekleniyor. Ay Yapım, dizi için bu hafta MipTV'den başlayarak farklı platformlarla görüşecek.

Orhan Yeniaras'ın El Turco - II. Viyana Kuşatmasının Bilinmeyen Yönleri romanından esinlenen drama, 1683'teki İkinci Viyana Kuşatması'nda yaralandıktan sonra yerleştiği Kuzey İtalya'daki Moana köylüleri tarafından bakılan ve daha sonra derebeylerine ve onların ağır vergilerine karşı başarılı bir köylü ayaklanması örgütleyen Osmanlı askeri Balaban Ağa'nın hikâyesini anlatıyor.

Ay Yapım'ın CEO'su Kerem Çatay geçtiğimiz günlerde C21'e verdiği demeçte diziye dair "Bu kimsenin bilmediği gerçek bir hikaye. Kuzey İtalya'da bir köy var ve Ağustos ayında hâlâ Türk haftasını kutluyorlar, çünkü bu adam onları kurtardı." demişti.

Maliyetleri düşürmek ve içerik stratejisini yeniden şekillendirmek üzere harekete geçen Disney+ geçtiğimiz yıl Türkiye'deki yapımların neredeyse %80'ini platformundan kaldırdı. Çekirdek pazarlara odaklanmaya karar veren şirketin Mustafa Kemal Atatürk'ü konu alan Atatürk dizisinden de vazgeçmesi büyük tepki çekti.

Araştırma şirketi Ampere Analysis'e göre, 2022 yılında Türkiye, Disney+'ın ABD dışındaki sipariş stratejisinin ana odaklarından biri olmuş ve platformun o yılki uluslararası siparişlerinin %15'ini Türk yapımları oluşturmuştu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER