Michael Douglas'ın başrolünde olduğu Franklin dizisi 12 Nisan’da başlıyor

Michael Douglas'ın başrolünde olduğu Franklin dizisi 12 Nisan’da başlıyor
Apple
Michael Douglas'ın başrolünde olduğu Franklin dizisi 12 Nisan’da başlıyor

Son olarak The Kominsky Method dizisinde rol alan Oscar ve Emmy ödüllü oyuncu, Apple'ın dijital platformu Apple TV+'ta yayınlanacak dizide Benjamin Franklin'e hayat veriyor.

Dizi projesi, Pulitzer ödüllü yazar Stacy Schiff'in kitabı "A Great Improvisation: Franklin, France, and the Birth of America"dan uyarlanarak hazırlandı. ITV Studios America ve Apple Studios yapımını üstlendi. Kirk Ellis (John Adams) senaryoyu kaleme aldı, bölümleri Tim Van Patten (Boardwalk Empire, The Sopranos) yönetti.

70 yaşında, diplomasi konusunda eğitimi olmayan Benjamin Franklin, monarşiyle yönetilen Fransa'yı Amerika'nın bağımsızlığına destek vermesi için ikna etmek için kariyerinin en büyük kumarlarından birisi oynadı. Sahip olduğu karizma, pratik zeka ve şöhretle İngiliz casusları, Fransız muhbirleri ve muhalifleri aşarak 1778'deki Fransa-Amerika iş birliğinin mimarlarından biri oldu. 

8 senelik Fransa görevi Franklin'in kariyerinin en önemli görevi olurken Amerika'nın 1783'te Birleşik Krallık'tan kazandığı bağımsızlığında büyük rol oynadı. Amerikan Bağımsızlık Bildirisi'ni kaleme alan ve imzalayan kişilerden olan Franklin, ABD'deki 13 koloniyi birleştiren ve bağımsızlık savaşına öncülük eden kuruculardan birisi olarak biliniyor.

Benjamin Franklin'le ilgili 3. projesini hazırlayan Kirk Ellis, HBO mini dizisi John Adams'ı ve History Channel'da ekrana gelen mini dizi Sons of Liberty'yi de hazırladı.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER