RTÜK, Taş Kağıt Makas dizisi hakkında inceleme başlattı

RTÜK, Taş Kağıt Makas dizisi hakkında inceleme başlattı
RTÜK, Kanal D'nin Taş Kağıt Makas dizisi hakkında inceleme başlattı.

Dizinin geçtiğimiz akşam yayınlanan bölümünde, Burak Yörük'ün canlandırdığı Fecir Emirkıran karakteri eğlenmek için çağırdığı dört kadından, son model bir araba verme karşılığında havlamalarını istedi. Fecir'in "Bu kaba döktüğüm içkiyi sokak köpeği gibi içen kişi arabayı alır. Sokak iti gibi havla," sözlerinden sonra bir kadın havlayıp kabın içindeki içkiyi içti.

8 Mart haftasında yayınlanan ve tepki çeken sahnenin ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, sosyal medyadan yaptığı açıklamada inceleme başlatıldığını da belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Kadın istismarı içeren ve kadınlarımızı aşağılayan yapımlar merceğimizde.  Birçok kez ifade ettiğimiz üzere kadınlar ve çocuklar kırmızı çizgimizdir. Bunun üzerinde hassasiyetle durmaya devam edeceğiz. Tartışmalı sahneler içeren diziye karşı hem vatandaşlarımızın hem de duyarlı STK’larımızın tepkilerini biliyor ve hassasiyetle takip ediyoruz. Yayına başladığı andan itibaren yayın ilkelerini ihlal ettiği değerlendirilen sahnelerin bulunduğu dizi hakkında gerekli incelemeyi başlatmış bulunmaktayız.  Hiçbir zaman kadını aşağılayıp meta olarak görülmesine neden olan ve kadın istismarı içeren yapımlara izin vermedik, vermeyeceğiz."


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER