BluTV, yeni projelerinde küresel bir yaklaşım benimseyecek

BluTV, yeni projelerinde küresel bir yaklaşım benimseyecek
2023'ün sonunda Warner Bros Discovery (WBD) tarafından tamamen satın alınan BluTV, programlama alanını genişleterek uluslararası pazarda daha fazla yankı uyandıracak dramalara odaklanmayı hedefliyor.

Miami'de düzenlenen Content Americas'ta C21'a konuşan BluTV CEO'su Deniz Şaşmaz Oflaz, satın alma henüz çok yeni olsa da en önemli önceliklerinden birinin, izleyicileri Türkiye sınırlarının ötesinde de WBD'nin sahip olduğu platformlara çekebilecek şovlar yaratan orijinal yapım stratejisi oluşturmak olduğunu söyledi.

Şaşmaz Oflaz, yaptığı açıklamada, "[WBD] için bu yatırım sadece Türkiye'deki bir abone tabanına erişim sağlamak değil, aynı zamanda bir prodüksiyon merkezine erişim sağlamak anlamına geliyor, çünkü hikaye anlatıcılarına, yeteneklere, aktörlere ve aktrislere erişimimiz var."

"Dolayısıyla yeni programlarımızı seçerken sadece çekirdek pazarımıza nasıl odaklanabileceğimizi değil, aynı zamanda [bir programın] Türkiye dışında WBD'nin sahip olduğu diğer platformlarda veya lineer kanallarda nasıl iyi bir getiri sağlayabileceğini de anlamaya çalışıyoruz. Şu anda benim mücadelem de bu: içeriğimizin Türkiye içinde ve dışında başarılı olması için doğru korelasyonu bulmak." dedi.

BluTV, 2016 yılında Türkiye pazarına giren ilk yerel ücretli dijital yayın platformu oldu. Ertesi yıl ilk orijinal dizisi olan suç draması Masum'un prömiyerini yaptı ve o zamandan beri 26 orijinal dizi yayınlamanın yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da çeşitli bölgelere genişledi ve bir FAST kanalı kurdu.

Başlangıçta hedefi yerel pazara giren (veya girmeyi düşünen) küresel yayıncılarla doğrudan rekabet etmekti. Sonuç olarak program stratejisi doğrudan yerel izleyiciler için yerel içeriğe odaklandı.

Şaşmaz Oflaz, satın alma sonrası programlama vizyonunun, orijinal şovlarının uluslararası izleyicilerde yankı uyandıracak şekilde geliştirileceği anlamına gelse de hedefin Türk izleyicisine odaklanmaktan sapmamak olduğunu da söyledi.

BluTV önümüzdeki aylarda Discovery+, HBO, Warner Bros, çocuk içerikleri ve haberler de dahil olmak üzere WBD kataloğundan daha fazla uluslararası içerik ekleyecek. Şaşmaz Oflaz, 2021'deki %35'lik satın almadan bu yana bunu kademeli olarak yaptıklarını, ancak bu yıl WBD portföyünden çok daha fazla içeriğin hizmete katılacağını sözlerine ekledi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER