Warner Bros. Discovery ve Paramount Global olası bir birleşme için görüşüyor!

Warner Bros. Discovery ve Paramount Global olası bir birleşme için görüşüyor!
Medya sektörü büyük bir birleşmeye daha sahne olabilir. İlk olarak Axios'un duyurduğu habere göre Warner Bros. Discovery ve Paramount Global, olası bir birleşme için görüşmeye başladı.

WBD'nin CEO'su David Zaslav'ın Paramount'un CEO Bob Bakish'le salı günü New York'ta görüştüğü öğrenildi. Zaslav, ayrıca Paramount Global'da çoğunluk hissesine sahip National Amusements Inc.'in sahibi Shari Redstone'yle de bir görüşme gerçekleştirdi.

İki şirket de muhtemel bir birleşmeyle ilgili bankalarla iletişime geçti. Variety'nin haberine göre 2023'ün 3. çeyreği itibarıyla Paramount Global'ın uzun vadeli borcu 15.6 milyar $ seviyesinde ve bu da WBD'nin 43.5 milyar $'lık borcundan hayli az durumda. Ancak pazar payı açısından Warner Bros. Discovery daha büyük şirket olarak öne çıkıyor (28.4 milyar $ - 10.3 milyar $). Olası anlaşmanın rekabet açısından engel yaratmayacağı da düşünülüyor.

Birleşme durumunda Max ve Paramount+'ın bir araya gelebileceği düşünülürken bu da Netflix, Disney+ ya da Hulu gibi platformlarla olan rekabette iki tarafa da avantaj sağlayacak. Öte yandan birleşme durumunda DC Comics, Harry Potter, Lord of the Rings, Terminator, Transformers, Mission: Impossible, Top Gun, A Quiet Place, Teenage Mutant Ninja Turtles, The Godfather, Paranormal Activity, Scream ve Star Trek evrenleri aynı şirket çatısı altında toplanacak.

WBD-Paramount Global birleşmesi TV'de ise CNN, HBO, TNT, TBS, Discovery Channel, Cartoon Network, Food Network, HGTV, TLC, CBS, Comedy Central, MTV, Nickelodeon ve BET gibi kanalları aynı çatı altına alacak. Ancak Paramount Global'in BET, VH1 ve BET+'i de bünyesinde bulunduran BET Media Group'u satmak için görüştüğü de biliniyor. Yakın zaman önce Allen Media Group, grup için 3.5 milyar $'lık bir teklifte bulundu.

Öte yandan Shari Redstone'un NAI'deki hisselerini satmak üzere görüştüğüne dair bazı haberler de gündemde. Ayrıca borç kontrolüne giren Paramount, 2024'ün ilk aylarında 1000'den fazla kişiyi işten çıkaracak. Olası satış durumunda başa geçecek kişinin Paramount Global'i parçalara bölerek stüdyo kısmıyla TV kısmını ayırabileceği de konuşuluyor. Redstone'un kendi hisseleri için görüştüğü isimlerden birisi ise Skydance Media CEO'su David Ellison. Variety'nin kaynaklarına göre Warner Bros.'un şimdiden harekete geçmesindeki sebeplerden birisi Skydance'ın Paramount Global ve şirketi bölme konusunda istekli olması. 

Warner Bros. Discovery şirketi Discovery Inc.'in WarnerMedia'yı satın almasının ardından kuruldu. Anlaşma Nisan 2022'de tamamlandı. CBS ile Viacom'un 2019'daki birleşmesinin ardından kurulan ViacomCBS, ismini Paramount Global olarak değiştirdi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER