TRT 1’in yeni yarışması Lingo, yakında başlıyor!

TRT 1’in yeni yarışması Lingo, yakında başlıyor!
Otuz yılı aşkın süredir tüm dünyada yayınlanan, kelimeleri yarışma heyecanına dönüştüren program Lingo, Türkiye’ye geliyor. TRT 1’de hafta içi her gün ana haber öncesinde yayınlanmaya hazırlanan program ünlü oyuncu ve sunucu Kemal Uçar’ın moderasyonunda ekranlara gelecek. Yapımını Shine Film Pictures’ın, yapımcılığını ise Adil Şentekin’in üstlendiği ‘Lingo Türkiye’ yarışmacıları stüdyoda, izleyicileri ise evlerinde eğlenceli bir tahmin yarışması yaşayacak.
 
Hızlı Düşünen Kazanır
 
Zamanın hızla ilerlediği program Lingo Türkiye’de yarışmacılar, dört harften oluşan kelimeleri bularak ödül kazanmaya başlayacak. Beş harfli kelimelerden oluşan ikinci etapta yarışan üç çift arasında en az ödülü kazanan yarışmacılar elenecek. Hızlı düşünmenin önemli olduğu Lingo Türkiye’de kaç kelimenin doğru tahmin edildiği değil kasada toplanan ödül miktarı önemli olacak. Kasasında en çok parayı biriktiren çift final etabında yarışmaya hak kazanacak.

Lingo Türkiye’nin Merak Edilen Etapları:

1.Etap: İkişer kişiden oluşan üç takım dört harften oluşan ve ilk harfi verilen üç kelimeyi bulmaya çalışacak. Toplam beş tahmin hakkı olan takımlar, yanlış tahmin yapsalar bile eğer ana kelime ile aynı yerde aynı harfe sahip bir kelime söylerler ise yeni harf açılmış ve tahmin sırası diğer takıma geçmiş olur. Gizlenen kelimedeki harflerden doğru bilinen fakat yeri yanlış olan bir harf olursa ekranda turuncu renkte yanmaya başlar. Bir sonraki yarışmacı için ipucu olur. Etap sonunda her takıma 10 harften oluşan bir bulmaca kelime sorulur. 10 saniye içinde hem zamana hem ödüle karşı yarışılır.

2.Etap: Her takım ilk harfi verilen beş harften oluşan üç kelimeyi bulmaya çalışıyor ve yine beş tahmin hakları var. Bu etap sonunda takımlara sorulan bulmaca kelimeler 11 harften oluşur. İkinci etap sonunda kasasında en az para ödülü bulunan takım elenir.

3.Etap: İki takım düello yapmaya başlar. Her takım bir yarışmacı seçerek rakibine meydan okur. İki turdan oluşan bu etapta yarışmacılar ilk turda dört harfli, ikinci turda ise beş harfli kelimeleri tahmin etmeye çalışır. Yarış hem zamana karşı hem de rakibe karşı gerçekleşir. Eğer verilen süre içerisinde doğru tahmin yapılamazsa ya da yanlış cevap verilirse tahmin hakkı rakibe geçer. Tur sonunda kasasında en çok ödül olan takım final hakkı kazanır. Bu turda iki takımada sorulan bulmaca kelimeler 12 harften oluşur.

Final:   Rakiplerini geride bırakıp final etabında yarışan takımın toplam 90 saniyesi vardır. Bu süre içinde dört, beş ve altı harfli kelimeleri bulmak için mücadele edilir. Ne kadar hızlı cevap verilirse bir sonraki kelimeyi o kadar çabuk görebilir. Tahminlerinde dört harfli kelimelerde kalınırsa kasadaki ödülün yarısı kazanılır, beş harfli kelimelerde kalınırsa kasanın tamamı, altı harfli kelimeleri açtırmayı başarır ve tahmin edebilirlerse kasa miktarının iki katını kazanıp yarışmayı tamamlar.

“Lingo Türkiye” yakında TRT 1’de.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER