İsrailli yapımcılar ve yöneticiler MIPCOM'dan çekilmeye başladı

İsrailli yapımcılar ve yöneticiler MIPCOM'dan çekilmeye başladı
Getty Images

İsrail ve Hamas arasında devam eden savaş, ülkedeki eğlence sektöründe de etkisini derinden gösteriyor. Üretimin tamamen durduğu ülkede sektörün önde gelen şirketleri MIPCOM'dan çekilmeye devam ediyor.

The Hollywood Reporter'a konuşan MIPCOM sözcüsü, açıklamasında ülkedeki temsilcilerinin güvende olduğunu ve kendilerini bilgilendirmeye devam ettiğini belirtti. Ayrıca daha önceden akredite olup da katılamayacak olan İsrailli delegelere geri ödeme yapacaklarını ekledi.

Bu yıl 16-19 Ekim tarihleri arasında Cannes'da düzenlenecek olan içerik fuarına başvuruda bulunan yaklaşık 70 delegenin çok azının katılması ya da kimsenin katılmaması bekleniyor.

İsrail'deki yapımcılar birliğinin temsilcisi Adar Shafran (Firma Films), sektörün durduğunu ve İsrail'de yaşayan İsraillilerin fuara gitmeyeceğini, kendi uçağını da iptal ettiğini açıkladı. Yes Studios'un genel müdürü Sharon Levi de Cannes seyahatini iptal ettiğini doğruladı.

Endemol Shine İsrail'in yöneticisi Adi Bar Yossef, zor bir durumda ülkesinden ayrılmanın kendisi için büyük bir ikilem yarattığını ama terör saldırısına rağmen yaratmaya devam etmenin ve Cannes'da olmanın da kendisi için önemli olduğunu, durumun belirsizliğini koruduğunu belirtti. Yossef, ailesini İsrail'den çıkarmak için Portekiz'e bilet aldığını ve sorunsuz şekilde ülkeden çıkabilirlerse konuyu değerlendireceğini ekledi. Ancak şu an için İsrail'deki çoğu havalimanında güvenlik sebebiyle uçuş gerçekleştirilemiyor.

İsrail'in önde gelen yapım şirketlerinden Keshet International da MIPCOM'a katılmayacağını, Tel Aviv'de evden çalışmaya devam edileceğini doğruladı. Şirketin Buenos Aires, Los Angeles, Londra, Paris, Varşova ve Münih ofisleri ise fuarda hazır bulunacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER