50. yıla özel restore kopyasıyla The Godfather, Bir Yaz Gecesi Festivali’nde!

50. yıla özel restore kopyasıyla The Godfather, Bir Yaz Gecesi Festivali’nde!
4 Ağustos’ta Beykoz Kundura’da başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali’nin son haftasında, sinema tarihinin unutulmaz üç filmi, açık havada ve Boğaz’ın kıyısında izleme deneyimiyle İstanbulluları bekliyor. Festivalin bu yılki odak bestecisi de olan Nino Rota’nın müziklerini yaptığı üç klasik, restore edilmiş kopyalarıyla yeniden sinemaseverlerle buluşuyor. Cuma akşamı, Francis Ford Coppola’nın yönettiği ve Marlon Brando’nun efsanevi Don Corleone rolüyle ilahlaştığı “Baba” (The Godfather, 1972), 50. yılına özel hazırlanmış restore kopyasıyla gösterilirken; Al Pacino ve Robert De Niro’yu buluşturan devam filmi “Baba 2” (The Godfather Part II, 1972) de Cumartesi akşamı perdede olacak. Festivalin açılışını da yapan Federico Fellini klasiği “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960), kaçıranlar için Pazar akşamı bir kez daha festivalde. Gösterimlerin 21:00’de başlayacağı, kapı açılışının ise Cuma günleri 19:00’da, hafta sonları 18:00’de olacağı festivalde, gösterim öncesi DJ performanslarını yakalayabilir, festivale özel hazırlanan lezzetleri tadabilir, dilerseniz de Kundura Hafıza’nın sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Ücretsiz otopark ve Beşiktaş’tan hareket edecek Festival Teknesi ile ücretsiz ulaşım imkânı da sunan Bir Yaz Gecesi Festivali’nden detaylar ve biletler beykozkundura.com’da.
 
4 Ağustos’ta başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali son haftasında, sinema tarihinin efsanevi 3 filmini, restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşturuyor. Festivalin bu yılki odak müzisyeni İtalyan besteci Nino Rota’nın müziklerini yaptığı “Baba” (The Godfather, 1972), “Baba 2” (The Godfather Part II, 1972) ve Fellini klasiği “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960), sinema tutkunlarını Beykoz Kundura’ya bekliyor.
 
50 yaşına özel restore kopyasıyla
Francis Ford Coppola’nın bir gangster hikâyesini adeta yüksek sanata dönüştürdüğü başyapıtı “Baba”, 18 Ağustos Cuma akşamı gösterilecek. Mario Puzo’nun aynı adlı popüler romanından uyarlanan film, 1945-1955 yılları arasına odaklanıyor ve gücünün zirvesindeki mafya babası Vito Corleone ve ailesinin içine çekildiği güç mücadelelerini konu alıyor. Marlon Brando ve Al Pacino başta olmak üzere yıldızlar geçidi oyuncu kadrosu ve Nino Rota’nın Grammy ödüllü müzikleriyle de sinemanın mihenk taşı sayılan film, göz alıcı sinematografisi, renklerin mükemmel kullanımı ve unutulmaz set tasarımıyla da benzersiz. 1973’te En İyi Film, Erkek Oyuncu ve Uyarlama Senaryo dallarında Oscar’a uzanan film, 50. yaşının onuruna restore edilmiş kopyasıyla gösterilecek.
 
Destanın ikinci halkası
19 AğustosCumartesi akşamı ise, “Baba” destanının ikinci halkası “Baba 2”, perdede olacak. 1917 ve 1930’ları paralel bir kurguda ustalıkla birleştiren film, Vito Corleone’nin gençlik yıllarını ve suç dünyasındaki yükselişini geri dönüşlerle anlatırken; bir yandan da, yerine geçen oğlu Michael Corleone’nin gücünü koruma çabasına odaklanıyor. Kariyerini belirlemiş Michael Corleone’de Al Pacino’yu ve Oscar’la taçlandırılmış genç Vito Corleone performansıyla Robert De Niro’yu başrollerde izleyeceğimiz “Baba 2”, ilk filmin gücünü artıran bir etkiyle, sinema tarihinin en iyi devam filmlerinden biri sayılıyor.
 
Kapanış da ‘Tatlı Hayat’ ile
Festivalin kapanış filmi ise, Nino Rota’nın sıklıkla çalıştığı yönetmenlerden Federico Fellini’nin yönettiği Altın Palmiye ödüllü “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) olacak. Festivalin açılışını da yapan film, kaçıranlar için 20 Ağustos Pazar akşamı yeniden gösterilecek. Çekim teknikleri, rüya sekansları ve sıradışı karakterleriyle sinema sanatının sınırlarını zorlayan “Tatlı Hayat”,Marcello Mastroianni’nin performansı ve Anita Ekberg’in meşhur Trevi Çeşmesi sahnesiyle de unutulmazlar arasında.
 
Biletler sınırlı sayıda
Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile öğrencilere özel, tüm biletler 150 TL’den satışa sunulurken, Tam bilet ücreti 350 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.
 
Ulaşım Festival Teknesi’yle
Gösterimlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş-Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da ücretsiz.
 
Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında yedinci kez gerçekleşiyor.

BİR YAZ GECESİ FESTİVALİ
4-20 Ağustos 2023
Beykoz Kundura
Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No:1, 34820 Beykoz/İstanbul
 
18 Ağustos 2023, Cuma
Baba (The Godfather, 1972)
 
19 Ağustos 2023, Cumartesi
Baba 2 (The Godfather Part II, 1974)
 
20 Ağustos 2023, Pazar
Tatlı Hayat (La Dolce Vita, 1960)BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER