MUBI'nin Ağustos ayı programı açıklandı!

MUBI'nin Ağustos ayı programı açıklandı!
Saç tasarımlarının saplantılı dünyasına ışık tutan MEDUSA DELUXE’den Marion Cotillard ve Adam Driver’lı müzikal ANNETTE’e,  Céline Sciamma’nın senaristleri arasında yer aldığı animasyon KABAKÇIĞIN HAYATI’ndan Pablo Larraín imzalı Prenses Diana biyografisi SPENCER’a ve Metin Erksan filmlerine uzanan heyecan verici bir seçki ağustos ayında MUBI’de. 
 
MEDUSA DELUXE
(Thomas Hardiman, 2022)
Thomas Hardiman'ın ilk uzun metrajlı filmi MEDUSA DELUXE, havalı saçların ve takıntılı kuaförlerin gösterişli dünyasında işlenen gizemli bir cinayeti konu ediniyor. Geçtiğimiz yıl İngiliz Bağımsız Film Ödülleri'nde En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı ödülünü kazanan film, özgün saç tasarımlarıyla dolu bu kaotik evrende gerilimi baştan sona koruyor.
 
SPENCER
(Pablo Larraín, 2021)
Prenses Diana’nın hayatındaki üç önemli günü konu alan bu sıradışı biyografi, Şilili usta yönetmen Pablo Larraín’in imzasını taşıyor. Tarihe mal olmuş karakterlere özgün bir bakışla hayat verdiği filmleriyle ünlenen Larraín’in çok tartışılan filmi, Diana rolündeki Kristen Stewart’a Oscar adaylığı getirmişti.
 
KABAKÇIĞIN HAYATI / MA VIE DE COURGETTE
(Claude Barras, 2016)
Stop-motion tekniğiyle çekilen KABAKÇIĞIN HAYATI, Claude Barras’ın ilk uzun metrajlı animasyon filmi. Bir kitap uyarlaması olan film, 9 yaşındaki bir çocuğun trajik bir şekilde kimsesiz kalmasıyla yaşadığı yalnızlığı ve yetiştirme yurdunda başlayan yeni hayatını anlatıyor. 
 
ANNETTE
(Leos Carax, 2021)
2021’de Cannes’da En İyi Yönetmen ödülü alan ANNETTE, Leos Carax’ın Kutsal Motorlar’dan (2012) bu yana çektiği ilk film olma özelliği taşıyor. Marion Cotillard ve Adam Driver’ın başrolleri paylaştığı film, Sparks grubundan ilham alan bir rock operasını beyazperdeye taşıyor. 
 
BEN TEK SİZ HEPİNİZ
(Sami Barış Kefeli, Nükhet Taneri, 2022)
Hakan Bıçakcı’nın “Karanlık” adlı hikayesinden uyarlanan BEN TEK SİZ HEPİNİZ, 59. Antalya Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülünün sahibi oldu. Tüm İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanırken evinde elektrik olan Deniz’in giderek yalnızlaşmasının ve tekinsiz duygularla yüzleşmesinin öyküsü.
 
ELMA / SİB
(Samira Makhmalbaf, 1998)
1998 Cannes Film Festivali’ne katılan en genç yönetmen Samira Makhmalbaf’ın yaşanmış bir hikayeye dayanan filmi, 90’lı yıllarda İran sinemasından çıkmış gizli hazinelerden biri. Film, 12 yıl boyunca eve hapsedilen iki kız kardeşin hikayesini, onları kurbana dönüştürmeden, aralarındaki bağın kuvvetini yansıtarak anlatıyor. 
 
SEKİZ DAĞ / LE OTTO MONTAGNE
(Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, 2022)
2022 Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü kazanan SEKİZ DAĞ, İtalyan Alplerinde çocukluktan yetişkinliğe uzanan bir dostluk ve kendini keşfetme yolculuğunu merkeze alıyor. Paolo Cognetti’nin aynı isimli romanından uyarlanan film, Pietro ile Bruno’nun yıllara yayılan ilişkisini anlatırken, onların geçmişleriyle, aile evleriyle ve baba figürleriyle yüzleşmelerini dokunaklı bir dille resmediyor.
 
ŞEYTAN
(Metin Erksan, 1974)
Metin Erksan, William Friedkin’in 1973 tarihli korku başyapıtı The Exorcist’i kısıtlı olanaklarla yeniden yorumlayarak dönemin en ilgi çekici projelerinden birine imza attı. Hristiyanlığa ait dini motiflerin ülke geleneklerine göre uyarlandığı bu kült film, MUBI’de ağustos ayı boyunca sürecek Metin Erksan özel gösterimi kapsamında seyirciyle buluşacak. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER