TRT 12 Punto'da ödüller sahiplerini buldu!

TRT 12 Punto'da ödüller sahiplerini buldu!
Sinema sektörüne yeni bir soluk kazandırmak amacıyla TRT tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen "TRT 12 Punto", ödül töreniyle sona erdi. Törende konuşan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak sinemaya verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizmek gerekirse; Türkiye’de sektörü güçlü bir şekilde desteklemenin, sinema salonlarını ortak yapımlarımızla doldurarak gişe rekorlarına imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.
 
Bu yıl 16-23 Temmuz tarihleri arasında, 22 farklı ülkeden katılımla üç ayrı platformda düzenlenen senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu olan “TRT 12 Punto”, ödül töreni ile sona erdi. TRT 2’den canlı yayınlanan ödül törenine; TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Türk ve dünya sinemasından önemli isimler katıldı.
 
“Gençler, 12 Punto’da Türkiye ve dünya sinemasından öncü isimlere ulaşabiliyor”
12 Punto’nun, sinemaya dair ne varsa kapsayıcı bir şekilde içinde barındıran, sürecin tüm paydaşlarını kuşatan, ortak yapımın zenginliğinden beslenen ve en önemlisi özgünlüğüyle öne çıkan bir platform olduğunu vurgulayan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “12 Punto’da ulusal ve uluslararası düzeyde kültürel alanda yeniliklere imkân veriyoruz. Gençler ve taze fikirler için, Türkiye ve dünya sinemasından öncü isimlerin rehberliğini ulaşılabilir kılıyoruz. Sektöre yeni isimler, güçlü eserler kazandırmanın, yani sinemanın geleceğini zenginleştirmenin yanı sıra, benzer kalıplardan ziyade, çeşitliliğin hâkim olduğu bir ortama katkı sunuyoruz.” dedi.
 
Bu yıl 12 Punto’ya yeni bir boyut daha eklendiğini açıklayan Sobacı, “Bu yeni süreç sayesinde, çekimi tamamlanmış ve kurgu aşamasına geçmiş TRT ortak yapımı dört film, Cannes, Venedik, Sundance, Lokarno ve Roterdam festivallerinin yarışma bölümü seçicileriyle buluştu. Filmlerimizin yirmişer dakikalık kurgularının izlemeleri gerçekleştirildi. Umuyorum ki, önümüzdeki senelerde bu filmleri, büyük festivallerde görme imkânı yakalayacağız. Bu yıl  12 Punto’ya 100’ün üzerinde uzun metraj, 400’e yakın kısa metraj film başvurusu yapıldı. Tüm katılımcılara emekleri için teşekkür ediyor; sinema serüvenlerinde başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.
 
“TRT ortak yapımları son üç yılda katıldığı festivallerden 236 ödül aldı”
Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak sinemaya verdikleri önemin altını çizmek istediğini aktaran Sobacı, “Türkiye’de sektörü güçlü bir şekilde desteklemenin, sinema salonlarını ortak yapımlarımızla doldurarak gişe rekorlarına imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ulusal ve uluslararası festivallerde de varlığımız ve başarılarımız her geçen gün artıyor. TRT ortak yapımları son üç yılda katıldığı festivallerde 436 adaylık ve 236 ödül aldı. TRT ortak yapımı sinema filmlerinin festival ve sinema gösterimlerinin ardından, Türkiye’nin uluslararası dijital platformu tabii’de de yayınlanarak çok büyük kitlelere ulaştığını belirtmek istiyorum. Nitekim tabii, 2. ayını geride bırakırken 2 milyon insandan oluşan büyük bir aileye dönüştü. Biz gayretlerimizi, sinemanın her alanında ve aşamasında artırarak sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
 
Bu yıl, Balkan coğrafyasından çok önemli konukları ağırladıklarını söyleyen Sobacı, “Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ ve Slovenya’nın film merkezlerinin başkanları hem finalist projelerimizle buluşmak hem de kendi ülkelerindeki fon imkanlarını anlatmak üzere buradaydılar. Kendilerine çok teşekkür ediyor; önümüzdeki yıllarda Türk – Balkan ortak yapımı projeleri daha çok göreceğimize inanıyorum.” dedi.
 
Büyük ödüller sahiplerini buldu
Final töreninde dünya sinemasının önemli beş isminden oluşan jüri üyelerinin; TRT yapımı “Komşuluk Halleri” filminin yönetmeni Danis Tanovic, Oscar ödüllü Polonyalı yapımcı Ewa Puszczynska, Saraybosna Film Festivali’nin kurucusu Mirsad Purivatra, Doha Film Enstitüsü CEO’su Fatma Al-Remaihi ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi’nin direktörü Dennis Ruh’un değerlendirmeleri sonucu; iki projeye “Uluslararası Ortak Yapım Ödülü”, üç projeye “TRT Ortak Yapım Ödülü”, üç projeye “TRT Ön Alım Ödülü” ve altı projeye verilen “Proje Geliştirme Ödülleri” açıklandı.
 
TRT Ortak Yapım Ödülleri, TRT Ön Alım Ödülleri, Proje Geliştirme Ödülleri ve TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülleri; TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol ile jüri üyelerinden Ewa Puszczynska, Dennis Ruh, Danis Tanovic, Fatma Al-Remaihi ve Mirsad Purivatra tarafından kazanan projelerin sahiplerine verildi.
 
Ayrıca bu yıl TRT ve Saraybosna Film Festivali işbirliği ile finalist projelerden ikisine “Saraybosna Film Festivali Cinelink Ödülü” verildi.
 
Saraybosna Film Festivali Cinelink Direktörü Amra Baksic Camo tarafından belirlenen projeler, “Saraybosna Film Festivali Cinelink Producer Lab” ve “Saraybosna Film Festivali Cinelink Ortak Yapım Marketi Ödülü”nü kazandı.
 
TRT 12 Punto” Ödül Alan Projeler
 
TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü
-  The Green Border / Yönetmen: Agnieszka Holland / Yapımcılar: Marcin Wierzchosławski, Agnieszka Holland, Emir Külal Haznev
- In The Shadow Of The Horns / Yönetmen: Ognjen Glavonić / Yapımcılar: Stefan Ivančić, Belkıs Bayrak
 
Saraybosna Film Festivali Cinelink Ödülü
– Kuduz / Yönetmen: Abdurrahman Öner / Yapımcı: Arzu Şenses Öner
– Hayal Kuşu / Yönetmen: Murat Pay / Yapımcı: Betül Demir
 
TRT Ortak Yapım Ödülü
– Gerçek bir Kadın / Yönetmen: Eylem Kaftan / Yapımcı: Saim Çağlar Bocutoğlu
– Lo-Fi / Yönetmen: Alican Durbaş / Yapımcı: İpek Erden
– Bir Arada ve Yalnız / Yönetmen: Ali Vatansever / Yapımcı: Selin Tezcan
TRT Ön Alım Ödülü
– At / Yönetmen: Özgür Fırat Kınay / Yapımcı: Mahmut İslam Bilir
– Veha / Yönetmen-Yapımcı: Elif Sözen
– Rahma / Yönetmen-Yapımcı: Faysal Soysal
 
Proje Geliştirme Ödülü
– Altın Buzağı / Yönetmen: Nazif Tunç / Yapımcı: Yusuf Faruk Tunç
– Döngü / Yönetmen-Yapımcı: Abdulhamit Güler
– Hayal Kuşu / Yönetmen: Murat Pay / Yapımcı: Betül Demir
– Kuduz / Yönetmen: Abdurrahman Öner / Yapımcı: Arzu Şenses Öner
– Memento Non Mori / Yönetmen: Şeyhmus Altun / Yapımcı: Fevziye Hazal Ertek
– Perşembe Gecesi Çok Karanlık / Yönetmen: Onur Sefer / Yapımcı: Aycan Aluçlu, Tilbe C. İnan, Ales PavlinBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER