Bu yıl 5’incisi düzenlenecek 12 Punto için geri sayım başladı!

Bu yıl 5’incisi düzenlenecek 12 Punto için geri sayım başladı!
TRT tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan Türkiye'nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu “12 Punto” başlıyor.
 
Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto” başlıyor. 16-23 Temmuz tarihleri arasında, 22 farklı ülkeden yönetmenlerin, yapımcıların ve film endüstrisi profesyonellerinin katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlik dünya sinemasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.
 
Dünya sinemasının en önemli isimleri “12 Punto”da
“12 Punto”, bu yıl da dünyanın farklı coğrafyalarından sinema profesyonellerini ağırlayacak. Fransa, Almanya, Bosna Hersek, Katar, İtalya, İspanya, İsviçre, İsveç, Hollanda, Karadağ, Romanya, Çekya, Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan, Polonya, Estonya, İran, Kanada, ABD, Brezilya ve Türkiye’den sinemacılar 12 Punto’da buluşacak.
 
“12 Punto” kapsamında Oscar ödüllü yönetmen ve yapımcıların, dünya sinema endüstrisinin en önemli kuruluşlarının yöneticilerinin yer aldığı masterclass’lar, paneller ve sunumlar Beşiktaş’taki Feriye Sineması’nda gerçekleştirilecek. Paneller, masterclass’lar, söyleşiler ve gösterimler herkese açık ve ücretsiz olacak. Etkinlikler ayrıca “12 Punto”nun sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlanacak. TRT ortak yapımı ödüllü uluslararası filmlerin gösterimlerinin yanı sıra, bu filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları ile söyleşiler düzenlenecek. Gösterimler herkese açık ve ücretsiz olacak.
 
12 Punto’da neler olacak?
Uzun metrajlı film kategorisinde uluslararası jüri tarafından seçilen 12 finalist projenin sahipleri, bu yıl 5’inci kez 16-23 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek “12 Punto” kapsamında dünyanın en önemli senaryo danışmanları ile toplantılar yapacak ve senaryolarını geliştirecekler.“12 Punto” haftasının sonunda ise, finalistler projelerini Oscar ödüllü yönetmen ve yapımcıların, uluslararası film endüstrisinin en önemli kuruluşlarının yöneticilerinin yer aldığı 5 kişilik jüriye sunacaklar.
 
12 finalist arasından seçilen 3 projeye “TRT Ortak Yapım Ödülü”, 3 projeye “TRT Ön Alım Ödülü” ve 6 projeye de “TRT Proje Geliştirme Ödülü” verilecek. “12 Punto” kapsamında “TRT Kısa Film Yapım Ödülü” kazanan projelerin sahipleri de Türk sinemasının önde gelen yönetmen ve senaristleriyle birlikte senaryolarını geliştirecekler.
 
TRT 2’de her akşam “12 Punto” özel yayını
16-23 Temmuz tarihlerinde her akşam saat 19.00’da TRT 2’de “12 Punto Özel” yayını izleyiciyle buluşacak. Programda “12 Punto” finalistleri ile röportajlar, etkinlik ile ilgili gelişmeler, sinema eleştirmenleriyle programlar, Türk sinemasının ödüllü yönetmen ve yapımcılarıyla söyleşiler ve masterclass’lar yer alacak.
 
Yönetmenlik, yapımcılık, senaryo yazarlığı, pazarlama, festivaller, dağıtım, animasyon, film fonları gibi sinema sektörünün her alanına ve bir filmin yapım sürecindeki önemli aşamalara değinen etkinliklere dair detaylar, önümüzdeki günlerde www.trt12punto.com adresinde duyurulacak.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER