Galataport İstanbul – Dünyaya Denizden Açılan Kapı belgeseli NTV'de yayınlanacak!

Galataport İstanbul – Dünyaya Denizden Açılan Kapı belgeseli NTV'de yayınlanacak!
Son dönemin en önemli projelerinden, dünyanın ilk yer altı kruvaziyer terminaline sahip Galataport İstanbul'un yapım hikayesi belgesel oldu. Galataport İstanbul – Dünyaya Denizden Açılan Kapı belgeseli, Cumartesi akşamı NTV ekranlarında.
 
Bir yanda geçmişin ve bugünün buluşma noktası, Tarihi Yarımada. Diğer yanda ise eşsiz güzellikteki boğazı selamlayan Galata ve Karaköy. Ve dünyanın ilk yeraltı terminali sayesinde 200 yıldır kapalı olan sahil şeridini halka açan dev proje... Dünyaya Denizden Açılan Kapı Galataport!
 
Sekiz yıllık çekim süreciyle elde edilen binlerce saatlik görüntü, yüzlerce röportaj, çarpıcı grafiklerle harmanlandı ve sıra dışı bir planın, büyük bir hayalin, mühendislik fakültelerinde ders olan bir tasarımın, nasıl gerçekleştiğini anlatan bir öykü ortaya çıktı. İşte bu öykü, “Galataport İstanbul – Dünyaya Denizden Açılan Kapı” belgeseliyle NTV ekranlarından izleyicilerle buluşuyor.
 
Boğaziçi, Marmara ve Haliç'in kesiştiği, şehrin en güzel yerlerinden birine kurulu Galataport İstanbul'un bölgeyi nasıl dönüştürdüğü, depreme karşı nasıl güçlendirdiği, esnafa ve ziyaretçilerine neler kattığı programda yer alan konu başlıkları arasında.
 
Toprağın 1,5 metre altına gömülen tarihi saat kulesinin uzman bir mühendislikle eski görünümüne kavuşması; Merkez Han, Çinili Han, Paket Postanesi gibi tarihi yapıların titiz restorasyon süreçleri de belgeselde ele alınıyor.
 
Yağız Şenkal'ın hazırladığı "Galataport İstanbul - Dünyaya Denizden Açılan Kapı" 1 Nisan Cumartesi saat 21.00'de NTV'de.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER