BBC, TV kanallarını tek çatı altında toplamayı planlıyor

BBC, TV kanallarını tek çatı altında toplamayı planlıyor
BBC'nin çok da uzak olmayan bir gelecekte çok daha az TV kanalı olacak.

Genel müdür Tim Davie'nin yeni yaptığı açıklamaya göre dijital gelecek için hazırlıklarını sürdüren BBC'de lineer kanalların tek bir çatı altında toplanması planlanıyor. Bu durum her ne kadar BBC için lineer yayını öldürmeyecek olsa da TV kanallarını ileride sadece dijital olarak devam ettirecek bir süreç için öncül teşkil edecek.

BBC, Davie'nin de açıklamasında bahsettiği gibi, aslında bu konuda ilk adımı BBC News Channel ve BBC World News kanallarını birleştirerek atmıştı. Ayrıca BBC Four kanalının orijinal program yapımını durdurduğu haberi gelmişti. Ancak BBC Three kanalı için tam tersi oldu ve yoluna dijital olarak devam eden kanal yeniden TV'ye döndü.

Deadline'ın konu olan haberine göre BBC'nin önündeki adımlardan bir diğeri ise dijitaldeki yayın kolu iPlayer'ı, spor yayınlarını ve podcast uygulamalarını 2023 içerisinde birleştirmek. Ancak 2 yıldır görevinin başında olan Tim Davie, BBC'nin internet ağırlıklı dijital geleceği için daha fazla yatırıma ihtiyacı olduğu görüşünde. Ancak BBC'nin gelir modeli halen İngiltere'nin tartışılan konularından birisi.

Reklam almayan ve halktan sağladığı lisans ücretiyle gelir elde eden BBC'nin yıllık geliri hali hazırda 5.3 milyar £ civarında. Ancak gelecek 2 yıl için lisans ücretinin miktarı dondurulmuş durumda ve salgın ve enflasyonun da etkisiyle giderler TV için de artmaya devam etmekte. Birleşik Krallık Kültür Bakanı Michelle Donelan ise BBC'nin gelir modelinin 2027 sonrasında devam etmesini dün yaptığı açıklamada imkansız olarak nitelendirdi ve şirketin gelecekteki gelir modeli için değerlendirmelerin sürdüğünü ekledi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER