Netflix, canlı spor yayını yapmakla ilgileniyor!

Netflix, canlı spor yayını yapmakla ilgileniyor!
Netflix, canlı spor yayını yapmakla da ilgileniyor.

Sektörün önde gelen dijital platformu, son birkaç aydır bazı liglerin ve etkinliklerin yayın hakkını almak üzere harekete geçmiş durumda. Wall Street Journal'ın haberine görüşmeler bazı tenis turnuvaları ve Dünya Sörf Ligi'nin haklarını alma üzerine olsa da şimdiye kadar herhangi bir anlaşma resmiyete dökülmüş değil. 

Deadline'ın haberine göre Premier Lig, NFL, kriket ve Olimpiyatlar gibi izleyicisi çok ligler uzun süreli anlaşmalarla bağlı olsa da Netflix arayışını sürdürüyor. Netflix'ten bir kaynak yaptığı açıklamada sporun bir dayanak olduğuna dikkat çekerek doğru ligi bulmanın öncelik olduğunu belirtti. Netflix ise resmi olarak konuya dair yorum yapmadı.

Deadline'ın haberine göre her ne kadar Netflix'in üst düzey yöneticileri zaman zaman canlı yayıncılıkla ilgilenmediklerini belirtseler de yakın dönemin gerçekleri şirketi yeniden düşünmeye itti. Netflix birkaç ay öncesinde üye sayısında 10 yılı aşkın süredir ilk kez düşüş yaşadı, bu da hem hisselerinde düşüşe sebep oldu hem de işten çıkarmaları beraberinde getirdi. Ancak son çeyrek raporu beklenenin üstünde gelerek şirket için toparlanma ibareleri gösterdi. Netflix de konumunu korumak üzere spor yayıncılığını bir iyileştirme olarak görmeye başladı.

Netflix'in en büyük rakiplerinden Amazon, NFL'de Thursday Night Football'un yayın haklarını 11 yıllığına aldı. Amazon her ne kadar dönem dönem kesintiler yaşasa da canlı yayınlarını 8-10 milyon arası izleyicinin kesintisiz izlediği tahmin ediliyor. Apple TV+ ve Peacock, geçtiğimiz sezon Major League Baseball'un haklarını aldı. Apple, ABD'deki futbol ligi Major League Soccer'la ortak ve yeni bir platform kurmak üzere iş birliği yaptı. Ayrıca ABD'deki kablolu kanallar da yayınlarını dijitale taşıyarak spor karşılaşmaları için daha fazla izleyici ve üye çekmek üzere çalışmalar yapmaya başladı.

İçerik yayınına 17 milyar dolar kaynak ayıran Netflix'in canlı yayın hakları için nasıl bir harcama yapılacağı ise merak ediliyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER