Altın Küre ödül töreni TV'ye geri dönüyor!

Altın Küre ödül töreni TV'ye geri dönüyor!
Altın Küre, TV'ye geri dönüyor. NBC kanalının ekrana getireceği tören 10 Ocak 2023'te yapılacak.

Hatırlayanlar olacaktır, 2021'de çıkan bazı haberlerden sonra Altın Küre'nin ve düzenleyen HFPA'nın güvenilirliği bir kez daha tartışma konusu olmuştu. Netflix ve Amazon dahil birçok kurum iş birliğini askıya aldı, PR alanında çalışan onlarca isim protesto etti, NBC ise 2022'deki töreni yayınlamama kararı aldı. 79. Altın Küre Ödülleri yayın ve sunucu olmaksızın, adayların bile katılmadığı bir törenle sahiplerini buldu.

Çıkan kayırma ve ırkçılık bazlı haberlerin ve sektördeki boykotun ardından harekete geçen The Hollywood Foreign Press Association (HFPA), açıkladığı reform paketleriyle sektörü memnun edecek adımlar atmaya çalıştı. İlk olarak 6’sı siyah olmak üzere 21 yeni üye dahil edildi. Üye kabulündeki kimi sınırlamalar kaldırıldı. Üyelerin hediye kabul etmesi yasaklandı. 2022'ye geldiğimizde üye sayısı 87'den 103'e çıktı. 62 farklı ülkeden gelen üyelerin %52'si kadın, %51.5'i etnik ve ırksal olarak çeşitli kişilerden oluşuyor. Bunların %19.5'i Latinx, %12'si Asyalı, %10'u siyahi ve %10'u Orta Doğu'dan. Hatta Türkiye'den Selin Gürel ve Janet Barış da oy kullanacak isimler arasında.

Ekim 2021’den beri HFPA’da CEO olarak görev yapan Todd Boehly’nin yatırım şirketi Eldridge Industries, HFPA’yı Temmuz 2022’de satın aldı. Amerikan film ve televizyon stüdyosu MRC’de küçük ortaklığa geçen şirket, uzun süredir Altın Küre’yi düzenleyen yapım şirketi Dick Clark Productions’ı MRC’den ayırarak sahibi oldu. MRC’nin The Hollywood Reporter’daki hissesi de Eldridge’e geçti. Dahası Altın Küre’ye ev sahipliği yapan The Beverly Hilton Hotel’de payı olan Cain International’da Eldridge Industries’in hissesi bulunuyor.

Eldridge Industries, HFPA’yı kâr gütmeyen bir kuruluşken kâr güden ve gütmeyen olmak üzere ikiye ayırdı. Böylece HFPA’yı özel bir kuruluşa çevirerek Altın Küre’yi düzenlemek için harekete geçti. Sektördeki isimlerle görüşmeler de hızlandı. Hatta The Hollywood Reporter, Ağustos ayında törenin TV'ye geri döneceğini ve 10 Ocak'ta yapılmasının planlandığını duyurmuştu. Yapılan yeni açıklamayla resmileşti.

NBC, anlaşmanın 1 yıllık olduğunu belirtti.a Böylece HFPA ve Dick Clark Productions, yerel ve global yayın için gelecekte başka yayıncılarla da görüşme yapabilecek. 80. Altın Küre Ödülleri'nin başvuruları 7 Kasım'da bitecek. 12 Aralık'ta adaylar açıklanacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER