Altın Küre ödül töreni ekrana dönüyor olabilir!

Altın Küre ödül töreni ekrana dönüyor olabilir!
Altın Küre ödül töreni ekrana dönüyor olabilir.

The Hollywood Reporter'ın haberine göre NBC kanalı 2023'te ödül törenini yayınlayacak. Bu amaçla şimdilik 10 Ocak 2023 tarihi seçildi. Ödül töreni farklı olarak Salı günü düzenlenecek. Çünkü Pazar günlerinden 1 Ocak yeni yılın ilk günü, 8 Ocak NBC'nin ekrana getirdiği Sunday Night Football’da normal sezonun son günü ve 15 Ocak’ta Critics’ Choice Awards düzenlenecek.  

2021'de çıkan bazı haberlerden sonra Altın Küre'nin ve düzenleyen HFPA'nın güvenilirliği bir kez daha tartışma konusu olmuştu. Netflix ve Amazon dahil birçok kurum iş birliğini askıya aldı, PR alanında çalışan onlarca isim protesto etti, NBC ise 2022'deki töreni yayınlamama kararı aldı. 79. Altın Küre Ödülleri yayın ve sunucu olmaksızın, adayların bile katılmadığı bir törenle sahiplerini buldu.

Çıkan kayırma ve ırkçılık bazlı haberlerin ve sektördeki boykotun ardından harekete geçen The Hollywood Foreign Press Association (HFPA), açıkladığı reform paketleriyle sektörü memnun edecek adımlar atmaya çalıştı. 6’sı siyah olmak üzere 21 yeni üye dahil edildi. Üye kabulündeki kimi sınırlamalar kaldırıldı. Üyelerin hediye kabul etmesi yasaklandı.

Ekim 2021’den beri HFPA’da CEO olarak görev yapan Todd Boehly’nin yatırım şirketi Eldridge Industries, HFPA’yı Temmuz 2022’de satın aldı. Amerikan film ve televizyon stüdyosu MRC’de küçük ortaklığa geçen şirket, uzun süredir Altın Küre’yi düzenleyen yapım şirketi Dick Clark Productions’ı MRC’den ayırarak sahibi oldu. MRC’nin The Hollywood Reporter’daki hissesi de Eldridge’e geçti. Dahası Altın Küre’ye ev sahipliği yapan The Beverly Hilton Hotel’de payı olan Cain International’da Eldridge Industries’in hissesi bulunuyor.

Eldridge Industries, HFPA’yı kâr gütmeyen bir kuruluşken kâr güden ve gütmeyen olmak üzere ikiye ayırdı. Böylece HFPA’yı özel bir kuruluşa çevirerek Altın Küre’yi düzenlemek için harekete geçti. Sektörle görüşmeler de hızlandı. The Hollywood Reporter'ın haberine göre aradan geçen zamanda sektörün Altın Küre’ye karşı tutumu yumuşamış durumda. Bunda da törenin getirdiği ilginin ve izlenmenin yapımlara olan finansal ya da ödül katkısının payının olduğu düşünülüyor.

Ancak bu süreçte bazı üyeler HFPA'nın tutumunu toksik olarak nitelendirerek istifa etti. Daha sıkı akreditasyon standartları getirileceği açıklanmasına rağmen hali hazırda birlik üyesi olan kişilerin hepsinin kurumla yola devam etmesi de kimilerince bir sorun olarak değerlendiriliyor.

Not: Türkiye'den Hürriyet yazarı Barbaros Tapan da üyeler arasında yer alıyor. Hatta bu olaylardan sonra yenilenen Credentials Committee'ye seçildiği haberini Eylül 2021'de almıştık.

Deadline ise The Hollywood Reporter'ın haberinden birkaç saat sonra geri dönüşün kesin olmadığını ve görüşmelerin halen devam ettiğiyle ilgili bir haber yayınladı, bilinen sorunların üstünden geçerek konuyu sitesine taşıdı. Bakalım 2026'ya kadar yayın anlaşması olan NBC'nin Altın Küre'yi TV'ye geri döndürüşü kesinleşecek mi, resmileştiği takdirde neler olacak?


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER